Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

12’si yerel 13 pozitif vakaya rastlandı

Published

on

Son 24 saatte yapılan test sayısı 6280 olup, 12’si  yerel 13 pozitif vakaya rastlanmış 16 kişi taburcu edilmiştir.

1 kişi daha önce tespit edilen vakaların temaslılarıdır ve bu süre içinde gözetim altında bulunmaktadırlar. 12 kişi ise yerel vakadır.

3 kişi Lefkoşa, 3 kişi Girne, 3 kişi Gazimağusa, 3 kişi Lefke Bölgesi’ndendir.

Vakaların bölgelere göre dağılımı

Lefkoşa

Surlariçi-3

Girne

Girne Merkez-2 / Doğanköy-1

Gazimağusa

Yeniboğaziçi-1/ Dörtyol-1/ Akdoğan-1

Lefke

Yeşilyurt-2 / Gemikonağı-1

6 Haziran 2021 Covid-19 genel durumu şöyle;

Bugün Yapılan Test Sayısı: 6280

Bugün Saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 13

Ülke dışından gelen Vaka Sayısı :

Karantinada Pozitifleşen Temaslı Vaka Sayısı:   1

Yerel Vaka Sayısı: 12

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Hasta Sayısı: 16

Bugün Kaybedilen Hasta:

Yapılan Toplam Test Sayısı: 1.265.913

Toplam Vaka Sayısı: 7422

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı: 7098

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı: 291

Pandemi Merkezindeki Hasta Sayısı: 23

Pandemi Otellerinde Takip Edilen Vaka Sayısı: 261

Tetkikleri Devam Eden Vaka Sayısı: 5

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı: 33

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı: 2

Güvende Kal uygulamasına bağlı güncel rakamlar

Son 24 Saat İçerisinde Takılan Bileklik Sayısı: 263
Son 24 Saat İçerisinde Takibi Sonlandırılan Bileklik Sayısı: 115

Güvende Kal Genel tablo

Takip Edilen Toplam Bileklik Sayısı: 3123

Takibi Sonlandırılan Toplam Bileklik Sayısı: 8121

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

“50’nci Yıl Sergisi” açıldı

Published

on

By

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında, 50’nci Yıl Sergisi, Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Sergi açılışına Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Başkanı Tufan Erhürman, ülkeden ve Türkiye’den bazı bakan, milletvekili ve siyasiler ile askeri erkan katıldı.

Sergi açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı, fotoğraf çekimi ve kurdelenin kesilerek serginin açılmasıyla devam etti. Ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in hitapları ile devam eden tören, serginin gezilmesi ile sona erdi.

Tatar: “TBMM’de kabul edilen tezkere bizlere güç vermiştir, moral olmuştur”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasına, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. Kıbrıs Türk tarihini ve Kıbrıs Türk halkının direnişini anlatan serginin açılışından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Tatar, mücahitlerin, zor yıllarda, Türkiye gelene kadar verdiği mücadeleden bahsederek tüm mücahitleri ve şehitleri yad etti.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın yarın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla düzenlenecek törenle kutlanacağını anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, dün TBMM’de kabul edilen tezkereye de işaret etti ve “Güney’deki birtakım yapılanmalara karşı Milli Savunma Bakanı’nın açıklamaları, TSK’nın Kıbrıs Türkü’nün yanında olması ve TBMM’de kabul edilen tezkere bizlere güç vermiştir, moral olmuştur.” dedi.

-Güler: “Şehitleri, gazileri, mücahitleri ve mücahideleri saygı ile yad ederim”

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler de, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başladı.

Serginin önemli bir bilgi hazinesi ve milli şuur sunduğunu anlatan Güler, “Vatan, bayrak uğruna büyük bir mücadele veren şehitleri, gazileri, mücahitleri ve mücahideleri saygı ile yad ederim.” dedi.

-Sergi… 30 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek

TC Milli Savunma Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği iş birliğinde düzenlenen sergide, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri müzelerden ve Kıbrıs’taki müzelerden seçilen objeler ile Milli Savunma Bakanlığı Görsel Yapım ve Foto Film Merkezi Komutanlığı tarafından hazırlanan fotoğraflar yer alıyor.

Sergilenecek objeler arasında, Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel’in, Binbaşı Nihat İlhan’ın katledilen eşi ve çocuklarının, Türk Askerleri ile Kıbrıs Türk Mücahitlerinin eşyaları da bulunuyor.

Sergi, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nde, 20 Temmuz-30 Eylül 2024 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Devamını Oku

Kıbrıs

Töre, İyi Parti Genel Başkanı Dervişoğlu’nu kabul etti

Published

on

By

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Barış Harekâtının 50. yıl dönümü kutlamaları kapsamında KKTC’de bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Meclis Şeref Salonu’nda yer alan kabulde konuşan Töre, “Osmanlı Devleti Adadan çekildikten sonra biz burada kalan Türkleriz özümüz milletimizin yüksek menfaatlerini ve çıkarlarını korumaktır” dedi.

KKTC üzerinden oyunlar oynandığını belirten Töre, devletten ve bağımsızlıktan geriye dönüşün mümkün olmadığını söyledi.

20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtı sonrasında nüfus mübadelesi yapıldığını anımsatan Töre, taşınmaz mallarla ilgili Rum Yönetimi’nin tutumunu eleştirdi.

Kıbrıs Türk halkının geleceği için Türk ordusunun Kıbrıs’tan gitmemesi gerektiğini vurgulayan Töre, “Türkiye bizim bedenimizdeki candır” ifadelerini kullandı.

Töre, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta milli ve manevi değerlerini koruyarak bugünlere geldiğini ifade etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu da kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Dervişoğlu, ambargo ve izolasyona değinerek uluslararası platformlarda KKTC’nin hak ve hukukunun savunulması konusunda üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirdiklerini ve getirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Üstel, 20 Temmuz Kıbrıs Zaferi Kutlama Dayanışma ve Kültür Derneği heyetini kabul etti

Published

on

By

Başbakan Ünal Üstel, Emekli Tümgeneral Cumhur Evcil başkanlığındaki 20 Temmuz Kıbrıs Zaferi Kutlama Dayanışma ve Kültür Derneği heyetini kabul etti.

Üstel, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü dolayısıyla ülkede bulunan heyeti Başbakanlık Şeref Salonu’nda ağırladı.

Başbakan Ünal Üstel, kabulde yaptığı konuşmada, Barış Harekatı’nın 50. yılında Özgürlük Bayramı’nda beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bugün Filistin’de yaşananları 1950’de 1974’e kadar Kıbrıs Türk halkının yaşadığına işaret eden Üstel, Anavatan Türkiye sayesinde adaya barışın getirildiğini kaydetti.

Üstel, dönemin yöneticileri Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Doktor Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş’ın kararları ve istişareleri; Mehmetçik ile Mücahitlerin fedakarlıklarıyla bugünlere gelindiğini belirterek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

-Soyutlanmış halde, izolasyonlar altında….”

Kıbrıs Türk halkının dünyadan soyutlanmış halde, izolasyonlar altında, baskılara rağmen Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bugün barış kutlamaları yaptığını ifade eden Üstek, diğer tarafta zihniyetin hala değişmediğini kaydetti ve Yunanistan’la imzalanan savunma anlaşmasını hatırlattı.

“Sizler sayesinde ve Kıbrıs Türk mücahidinin yaptığı fedakarca varoluş mücadelesiyle bugünlere geldik.” diyen Üstel, gururlu ve inançlı olduklarını vurguladı.

– Evcil: “Korkarak geldiğimiz yerlere bugün gülerek gelebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Emekli Tümgeneral Cumhur Evcil de, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gaziler olarak Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü etkinliklerine katılabilmek için dernek kurduklarını kaydetti.

Tümgeneral Evcil, Barış Harekatı sürecinde yaşananları aktardı, o zamanlar korkarak, mermi yiyerek geldikleri yerlere bugün gülerek gelebilmenin mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti.

Bugünlere gelebilmenin ve 50. yıl dönümünü görebilmenin müstesna bir olay olduğunu söyleyen Evcil, “1974’e kadar Kıbrıs’la yattık, Kıbrıs’la kalktık. Çok şükür sonunda başarıyı elde ettik.” dedi, bunun sevincini yaşadıklarını belirtti.

Devamını Oku

Trending

Reklam