Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı, YKS lisans, ön lisans, özel yetenek, yüksek lisans ve doktora kontenjanları belirlendi

Published

on

2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı, YKS lisans, ön lisans, özel yetenek, yüksek lisans ve doktora kontenjanları belirlendi.

Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Müdürü Behçet Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Planlama Örgütü ve İstatistik Kurumu tarafından yapılan çalışma sonucunda ve öğrencilerin talepleri alınarak “T.C. Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK)” iletilen KKTC kontenjan taleplerinin, YÖK Genel Kurulunda incelendiği ve KKTC liselerinden mezun öğrencileri için (çift uyruklular dahil) lisans düzeyinde 300, ön lisans düzeyinde 70, özel yetenek düzeyinde 60, yüksek lisans düzeyinde 77 ve doktora düzeyinde 57 kontenjan ayrılmasına uygun görüldüğü kaydedildi.

-Bu yıl toplam 564 kontenjan ayrıldı…

Ön lisans, lisans, özel yetenek, yüksek lisans ve doktora düzeyleri için geçen yıl toplam 400 kontenjan ayrıldığını belirten Çelebi, bu toplamın bu yıl için 564 olduğunu kaydetti.

“YÖK Başkanlığı ülkemiz öğrencileri için geçen yıla göre %41 oranında artışlı kontenjan ayırmıştır. Kontenjanlarda yaşanan artış oranı 2023-2024 eğitim-öğretim yılında %9.58 iken, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında %41’e çıkmıştır. Bu durum, öğrencilerimizin tercih edebilecekleri program çeşitliliği açısından oldukça önemlidir. Kontenjanlarda yaşanan bu artış; yükseköğretime yeni başlayacak öğrencilerimiz ile bilim insanı olma yolunda ilerlemek isteyen gençlerimiz adına bizleri mutlu etmiştir.” ifadelerini kullanan Çelebi, KKTC için ayrılan lisans ve ön lisans kontenjan alanları ve bu kontenjan alanlarının yer aldığı üniversitelerin, YKS 2024 “Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda” yer alacağını kaydetti.

Üniversitelerin bünyesinde yaşanabilecek bazı değişikliklerden dolayı YÖK’ün, kontenjanlarda birtakım değişikliklere gidilebileceğine dikkat çeken Çelebi, özel yetenek, yüksek lisans, doktora düzeyinde kontenjanlara başvuracak adayların Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi’nden uygunluk belgesi alması gerektiğine vurgu yaptı.

Çelebi sözlerini şöyle tamamladı:

“Uygunluk belgesi alacak adaylar; KKTC Kimlik Fotokopisi, KKTC Lise Diploması Fotokopisi ve İkametgah Belgeleri ile MEB Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi’ne başvurabilirler. Lisans ve ön lisans düzeyinde başvuru yapacak adayların ise Bakanlığımızdan uygunluk belgesi almasına gerek yoktur. Lisans ve ön lisans düzeyine başvuru yapacak adaylar YKS 2024 “Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan” yararlanarak tercihlerini yapabileceklerdir.

KKTC liselerinden mezun öğrencilerimiz için belirlenen kontenjan alanları, sayılar ve üniversiteler ekteki tablolarda yer almaktadır.

Tüm öğrencilerimize eğitim hayatlarında başarılar dileriz.”

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

20 Temmuz Barış Harekatı 50’nci Yıl dönümü… Şehitler Anıtına çelenk sunuldu

Published

on

By

20 Temmuz Barış Harekatı 50’nci Yılı etkinleri çerçevesinde bugün sabah Şehitler Anıtı’na çelenk sunuldu.

Lefkoşa Şehitler Anıtı önünde saat 08.00’de çelenklerin Şehitler Anıtı’na konulmasıyla başlayan törende, saygı duruşu, saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Tören, Şehitlik Özel Defteri’nin imzalanmasıyla sona erdi.

Devamını Oku

Kıbrıs

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’de

Published

on

By

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katılmak üzere KKTC’ye geldi.

Erdoğan ilk olarak Atatürk Anıtı önündeki törene katılacak, ardından da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki törene katılacak.

Devamını Oku

Kıbrıs

Özkurt: Bayrak FM’in yeni yaşını gurur ve mutlulukla kutlarım

Published

on

By

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde yayın hayatına 20 Temmuz 1994 tarihinde başlayan Bayrak FM, 30 yaşında…

Bu yıl 30’uncu yılını kutlamanın gururunu yaşayan Bayrak FM için, , “Bir Bayrak FM Hikayesi” belgesel de hazırlandı.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Çavuşoğlu Özkurt da, Bayrak FM, 30’uncu yılını dolayısıyla mesaj yayımladı.

Özkurt yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“ Böylesi önemli ve anlamlı bir günde 30’uncu yılını kutlayan ve en çok dinlenen kanallar arasında olan Bayrak FM’in yeni yaşını gurur ve mutlulukla kutlarım. 1963’te mücadele ile kurulan Bayrak Radyosu’nun ardından açılan Bayrak İnternational, Bayrak FM, Bayrak Klasik, Bayrak Türk Müziği ve Bayrak Radyo Haber kanalları Kıbrıs Türk halkına hizmet vermeye devam edecektir.”

Devamını Oku

Trending

Reklam