Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

24′ü yerel 25 pozitif vakaya rastlandı

Son 24 saatte yapılan test sayısı 8500 olup, 24’ü yerel 25 pozitif vakaya rastlanmış 33 kişi taburcu edilmiştir.

Published

on

Son 24 saatte yapılan test sayısı 8500 olup, 24’ü yerel 25 pozitif vakaya rastlanmış 33 kişi taburcu edilmiştir.

1 kişi daha önce tespit edilen vakaların  temaslılarıdır ve bu süre içinde gözetim altında bulunmaktadırlar. 24  kişi ise yerel vakadır.

16 kişi Lefkoşa, 5 kişi Girne, 2 kişi Gazimağusa, 1 kişi Lefke Bölgesi’ndendir.

Vakaların bölgelere göre dağılımı

Lefkoşa

Meriç-1/ Alayköy-1/ K.kaymaklı-2/ Gönyeli-3 / Metehan-9

Girne

Girne Merkez-2 / Ozanköy-1/ Zeytinlik-1/ Karakum-1

Gazimağusa

Ulukışla-1/ Sakarya-1

Lefke

Lefke Merkez-1

1 Haziran 2021 Covid-19 genel durumu şöyle;

Bugün Yapılan Test Sayısı: 8500

Bugün Saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 25

Ülke dışından gelen Vaka Sayısı :

Karantinada Pozitifleşen Temaslı Vaka Sayısı: 1

Yerel Vaka Sayısı: 24

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Hasta Sayısı: 33

Bugün Kaybedilen Hasta:

Yapılan Toplam Test Sayısı: 1.228. 110

Toplam Vaka Sayısı: 7345

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı: 6998

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı: 314

Pandemi Merkezindeki Hasta Sayısı: 27

Pandemi Otellerinde Takip Edilen Vaka Sayısı: 268

Tetkikleri Devam Eden Vaka Sayısı: 17

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı: 33

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı: 2

Güvende Kal uygulamasına bağlı güncel rakamlar

Son 24 Saat İçerisinde Takılan Bileklik Sayısı: 125
Son 24 Saat İçerisinde Takibi Sonlandırılan Bileklik Sayısı: 200

Güvende Kal Genel tablo

Takip Edilen Toplam Bileklik Sayısı: 2152

Takibi Sonlandırılan Toplam Bileklik Sayısı: 7057
        
        
                 

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Mersin’de “Kıbrıs Barış Harekâtının 50. Yılı Anı Sergisi”nin açılışı yapıldı

Published

on

By

Mersin’de “Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı Anı Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi.

Mersin Deniz Müzesi’nde düzenlenen açılış programında, Kıbrıs Barış Harekâtı’na ilişkin bilgilerin anlatıldığı gösterim yapıldı.

Daha sonra il protokolünün katılımıyla müzenin Yavuz Salonu’nda Kıbrıs Barış Harekâtının tarihi, fotoğrafları ile harekatta kullanılan objeler ve belgelerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, açılışta, Kıbrıs Türklerine yapılan baskı ve zulümlere son vermek amacıyla harekatın düzenlendiğini belirterek, “Hem Kıbrıs’ın Türk kesimine hem de Rum kesimine, iki tarafa da barış getirmek için yola çıktı kahraman ordumuz. Adı da zaten barış harekatı. Zorlu mücadeleler neticesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temelleri atıldı.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından serginin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy ve Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli katıldı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı – Kıbrıs Barış Harekâtı’nın kadın gazisi Gülten Tosun, anılarını AA’ya anlattı

Published

on

By

Kıbrıs Barış Harekâtı’na hemşire olarak katılan 87 yaşındaki muharip gazi Gülten Tosun, harekata ilişkin anılarını Anadolu Ajansına (AA) anlattı.

Kıbrıs adasındaki Türklerin uğradığı zulmü ortadan kaldırmak, adaya barış ve huzuru getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın üzerinden 50 yıl geçti.

Başarıyla gerçekleştirilen harekâta hemşire olarak katılan ve 4 ay TCG Ertuğrul firkateyninde görev yapan muharip gazi Gülten Tosun, anılarını AA muhabirine aktardı.

Babası da asker olan Tosun, Keçiören Çocuk Esirgeme Hemşire Okulu’ndan mezun olduktan sonra meslek hayatına başladı.

Kıbrıs Barış Harekatı başlamadan önce İstanbul’daki Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde görev yapan Tosun, hastanede beraber çalıştığı dört hemşire arkadaşıyla Kıbrıs Barış Harekatı için görevlendirildi.

– “Her an bir şey olabilir diye hazırlıklıydım”

Tosun, harekât için görevlendirilmesinin ardından yaşadığı duyguları gözyaşları içinde şöyle paylaştı:

“Gurur duydum, heyecanlandım. Benim evimde öyle bir durum oldu ki eşim İstanbul’da meteoroloji istasyonunda görevliydi. Meteoroloji, (harekâttan) bir hafta evvel vardiya usulüne girdi. Hatta eşime dedim ki ‘Sen vardiyaya girdiğine göre Kıbrıs Savaşı başlayacak’. Çünkü harpte hava durumu kapatılır. Sonra hava durumu kapatıldı. Radyolarda söylenmedi. Bunu çoğu kişi bilmez. O yüzden ‘Her an bir şey olabilir’ diye hazırlıklıydım. Büyük oğlum Hava Harp Okulu’ndaydı, o sene mezun olacaktı, eve gelmedi. Ortanca oğlum Deniz Harp Okulu’ndaydı, o da eve gelmedi. Küçük oğlum da Kuleli’deydi. Ben de (harekata) gidince ev bomboş kaldı.”

– “İnsanlar ‘İyi ki geldiniz, bizi kurtardınız’ diyordu”

İstanbul’dan Mersin’e otobüsle gittiklerini, oradan da görev yaptığı TCG Ertuğrul firkateynine katıldıklarını dile getiren Tosun, “4 ya da 5 ay kaldık gemide. Biz tam 20 Temmuz’da değil de 21 Temmuz’da katılabildik. Biz, iki hemşire Ertuğrul’a, diğer ikisi de TCG Donatan gemisine gitti. Bu arada doktor da geldi bizimle. İcabında gemiden inip yaralıları da topluyorduk. Oradaki seyyar hastanelerde yaralılara bakıyorduk. Devamlı gemide kalmıyorduk. İnsanlar ‘İyi ki geldiniz, bizi kurtardınız. Yoksa Rumlar bizi öldürecekti.’ diyordu o zaman.” dedi.

1984’te gazilik unvanı aldığını ve bunun kendisi için onur verici olduğunu vurgulayan Tosun, “Yalnız benim kızdığım bir nokta var, kadın gazilerimizi öne çıkarıp ‘Şu kadar kadın gazimiz var’ demiyorlar. Bir ben değilim ya da dört değiliz tabii ki. Belki yirmi, belki daha fazla var.” diye konuştu.

Dışarıdan kendisini gazi üniformasıyla görenlerin tepkilerinden de bahseden Tosun, bunun “babasının, eşinin veya oğlunun üniforması” olup olmadığı sorulduğunda, göğsündeki gazi madalyasını göstererek, “Şurayı oku, ondan sonra benle konuş.” dediğini kaydetti.

– “Yine olsa yine giderim”

Harekatın 50’nci yılı dolayısıyla duygularını paylaşan gazi Gülten Tosun, “Gurur duyuyorum. Demek ki Kıbrıs’a hürriyet getirmişiz. Onları hürriyetlerine kavuşturmuşuz, mühim olan o. Yine olsa yine giderim.” ifadelerini kullandı.

Tosun, harekâttan sonra da KKTC‘ye gittiğini, yeniden oraları görünce heyecanlandığını belirterek şöyle devam etti:

“Bize herkesin gezemediği, göremediği yerleri gösterdiler. O zaman daha iyi görüyorsun; ne olmuş, savaş alanında neler yapılmış, nasıl savaşılmış. Onları daha iyi gördük o zaman.”

Görevi sırasında unutamadığı anılarını aktaran Tosun, “‘Görevinize geri dönün’ dedikleri zaman orada görev yapan asker ve subaylar mektup yollamak istedi. Bana, ‘Götürebilir misiniz?’ dediler. ‘Hay hay’ dedim. Hepsini getirdim, kimisini de postaladım. O zamanlar İstanbul’da görevliydim, kimisini de elden teslim ettim. Hepsini yerlerine ulaştırdım.” dedi.

Devamını Oku

Kıbrıs

“50’nci Yıl Sergisi” açıldı

Published

on

By

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında, 50’nci Yıl Sergisi, Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Sergi açılışına Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Başkanı Tufan Erhürman, ülkeden ve Türkiye’den bazı bakan, milletvekili ve siyasiler ile askeri erkan katıldı.

Sergi açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı, fotoğraf çekimi ve kurdelenin kesilerek serginin açılmasıyla devam etti. Ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in hitapları ile devam eden tören, serginin gezilmesi ile sona erdi.

Tatar: “TBMM’de kabul edilen tezkere bizlere güç vermiştir, moral olmuştur”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasına, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. Kıbrıs Türk tarihini ve Kıbrıs Türk halkının direnişini anlatan serginin açılışından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Tatar, mücahitlerin, zor yıllarda, Türkiye gelene kadar verdiği mücadeleden bahsederek tüm mücahitleri ve şehitleri yad etti.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın yarın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla düzenlenecek törenle kutlanacağını anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, dün TBMM’de kabul edilen tezkereye de işaret etti ve “Güney’deki birtakım yapılanmalara karşı Milli Savunma Bakanı’nın açıklamaları, TSK’nın Kıbrıs Türkü’nün yanında olması ve TBMM’de kabul edilen tezkere bizlere güç vermiştir, moral olmuştur.” dedi.

-Güler: “Şehitleri, gazileri, mücahitleri ve mücahideleri saygı ile yad ederim”

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler de, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başladı.

Serginin önemli bir bilgi hazinesi ve milli şuur sunduğunu anlatan Güler, “Vatan, bayrak uğruna büyük bir mücadele veren şehitleri, gazileri, mücahitleri ve mücahideleri saygı ile yad ederim.” dedi.

-Sergi… 30 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek

TC Milli Savunma Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği iş birliğinde düzenlenen sergide, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri müzelerden ve Kıbrıs’taki müzelerden seçilen objeler ile Milli Savunma Bakanlığı Görsel Yapım ve Foto Film Merkezi Komutanlığı tarafından hazırlanan fotoğraflar yer alıyor.

Sergilenecek objeler arasında, Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel’in, Binbaşı Nihat İlhan’ın katledilen eşi ve çocuklarının, Türk Askerleri ile Kıbrıs Türk Mücahitlerinin eşyaları da bulunuyor.

Sergi, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nde, 20 Temmuz-30 Eylül 2024 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Devamını Oku

Trending

Reklam