Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Dünya

8 Haziran Dünya Okyanus Günü

8 Haziran Dünya Okyanus Günü, okyanusların dünya üzerindeki yaşama olan katkısına dikkat çekmek amacıyla kutlanıyor.Okyanus ve denizlerin, karbonların emilmesinde, iklim değişikliği ile mücadelede, güneş enerjisinin dağıtımında önemli rolü var.

Published

on

Dünyada oksijenin ana kaynaklarından biri de okyanuslar. Dünya yüzeyinin üçte ikisini kaplıyor. Dünyadaki oksijenin yaklaşık yüzde 80’ini üretiyor.

Bugün atmosferdeki karbondioksit oranı 63 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Okyanusların ürettiği oksijene ihtiyaç daha da arttı.

Sadece canlılar değil, dünyanın oksijeni de tehdit altında.

Okyanuslardaki canlı yaşamı tehdit altında

Her yıl 8 Haziran’da kutlanan Dünya Okyanus Günü’nün bu yılki teması, “Okyanuslar: Yaşam ve Geçim” olarak belirlendi.

Okyanusların ısınması ve kirlenmesi canlı yaşamını büyük ölçüde tehdit ediyor. Artan sıcaklık, oksijen üretip karbondioksiti emen deniz yosunu ve mercanların yok olmasına neden oluyor.

Özellikle atmosferdeki sera gazlarının en çok emildiği yer olan okyanuslarda, sıcaklık son yüzyılda 0,76 derece arttı. Bu da mercanların renginin beyazlamasına neden oldu. Beyazlama, mercana hayat veren alglerin, mercan kayalıklarını terk etmesiyle, yani mercanların ölmesiyle ortaya çıkıyor.

“Aşırı avlanma önlenmeli”

Deniz memelileri, köpek balıkları ve akraba türlerin üçte biri. Okyanuslarda değişen şartlar sebebiyle yok olma tehlikesi yaşıyor.

Veriler ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Doğal Kaynakları Savunma Konseyi’ne ait.

Tehlikenin ortadan kalkması için 2030’a kadar okyanusların yüzde 30’unun koruma altına alınması gerekiyor. Okyanusların korunması için atılacak adımların başında aşırı avlanmayı önlemek geliyor. Ekosistemin korunması, avlanma limiti getirilmesi haricinde okyanuslarda koruma alanları oluşturmak da diğer önlemler olarak öne çıkıyor. 

TRT

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Taliban, kaçak Afganlar için Türkiye’ye gelecek

Published

on

Afganistan’daki Taliban hakimiyetinden sonra ülkeyi terk eden Afganlar, İran sınırından farklı yollarla Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Taliban, Türk makamlarıyla konuya ilişkin ikili değerlendirmelerde bulunabilmek amacıyla Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığından bir grup heyetin önümüzdeki hafta içi Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı.

 

HEYET, AFGAN GÖÇMENLERİN SORUNLARINI ARAŞTIRACAK

Taliban’ın Göç ve Mülteciler Bakanlığından Türkiye’ye göndereceği heyet, Türkiye’deki Afgan göçmenler hakkında birtakım araştırmalarda bulunacak. Afgan kaçak göçmenlerin sorunlarının ve geri dönüş yollarının üzerinde duracak olan heyet, oluşturdukları raporları Taliban hükumetine bildirecek.

MOHAMMED ARSALA: TÜM SORUNLAR DİKKATE ALINACAK

Afganistan Göç ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala, konuya ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Bakan Yardımcısı Arsala, Taliban hükumetinin kaçak göçmenlerin Afganistan’a geri dönebilmesi için bütün yardımlara hazır olduğunu belirtti. Arsala, bugüne kadar Türkiye’deki Afgan göçmenlerin durumu ve dönüşleri konusunda Türkiye’yle yapılan resmi görüşmelerde hiçbir çözüme ulaşılamadığını vurguladı.

Türkiye, bugüne kadar 40 bin Afgan sığınmacıyı çeşitli sebeplerle Geri Gönderme Merkezi’yle sınır dışı etmişti.

Devamını Oku

Dünya

New York’ta maymun çiçeği nedeniyle OHAL ilan edildi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde maymun çiçeği nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

New York Valisi Kathy Hochul, maymun çiçeği salgını nedeniyle eyalette olağanüstü hal ilan etti.

Hochul yaptığı açıklamada, “New York eyletinin maymun çiçeği salgınıyla ilgili son verilerini inceledikten sonra, bu salgınla mücadele çabalarımızı güçlendirmek için olağanüstü hal ilan ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ABD’de tespit edilen her 4 maymun çiçeği vakasından birinin New York eyaletinde olduğu bilgisini paylaşan Hochul, “Ekibimle birlikte daha fazla aşı tedarik etmek, testleri artırmak ve halkı salgın sırasında nasıl güvende kalacakları konusunda sorumlu bir şekilde eğitmek için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Devamını Oku

Dünya

Nur Sultan’da aşı olmayanlar AVM’lere alınmayacak

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da bugünden itibaren koronavirüs aşısı olmayanların hafta içi de alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklandı.

Published

on

By

Nur Sultan Valilikten yapılan açıklamaya göre, başkentteki koronavirüsün yayılımını  kontrol altında tutmak amacıyla önlemler artırıldı. 

Hafta sonu yasağı genişletildi

Açıklamada, ev karantinasını ihlal edenlerin en fazla alışveriş ve eğlence merkezlerinde tespit edildiği belirtilerek, “Bu nedenle 8 Kasım’dan itibaren hafta içi de Nur Sultan’daki alışveriş ve eğlence merkezleri sadece ‘yeşil’ kategorideki vatandaşlara açık olacak” denildi.

Tam aşılıların sayısı 7 milyonu geçti

Ülke genelinde daha önce Covid-19 aşısı olmayanların hafta sonları alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklanmıştı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığının güncel verilerine göre, 19 milyon nüfusa sahip ülkede virüse karşı tam aşı olanların sayısı 7 milyon 674 bini geçti.

Ülkede son 24 saatte 1031 yeni vakanın görülmesiyle toplam vaka sayısı 950 bine yaklaştı. Ölenlerin sayısı 9 artarak 12 bin 259’a ulaştı.

TRT

Devamını Oku

Trending

Reklam