Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Tatar, Lokmacı Kapısı’nda incelemelerde bulundu

Published

on

3 Haziran 2021, 22:08:07Yayın Akışları Programlar Arşiv Canlı YayınlarCumhurbaşkanı Tatar, Lokmacı Kapısı’nda incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki sınır kapılarının yeniden açılmasının hayırlara vesile olmasını temenni etti.Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’ye geçişler konusunda yapılan olumsuz açıklamaların dikkate alınmaması gerektiğini, alınan tedbirlerle KKTC’de sağlık koşullarının iyi yönetildiğini, Güney’den KKTC’ye geçecek olanların hiçbir kuşku ve endişe duymamaları gerektiğini vurguladı.Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaklaşık bir buçuk yılın ardından yarın sabah geçişlere açılacak Lokmacı Kapısı’nda incelemelerde bulundu.

Lokmacı ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan ile Cumhurbaşkanlığı yetkilileri eşlik etti.Yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi alan ve esnafla sohbet eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, basına yaptığı açıklamada, pandemi nedeniyle yaklaşık 1 buçuk yıldır kapalı olan sınır kapılarının açılması konusunda bir süredir devam eden ciddi girişimleri bulunduğunu ifade etti.Pandemi koşulları nedeniyle kapıların açılmasının bayağı geciktiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, karşılıklı temas, karşılıklı anlayış, BM’nin ve AB’nin de araya girmesi sonucu bugün sabah Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades ile yapılan görüşme sonucu yarın sabah saat 08.00’de belirli koşullara bağlı olarak kapıların karşılıklı geçişlere açılmasına karar verildiğini kaydetti.Siyasi iradenin netlik kazandığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, kapıların yeniden açılmasının hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“YARIN SABAH İTİBARIYLA YENİ BİR DÖNEME BAŞLANACAK”Yıllardır devam eden kapılardan geçişlerin hem Rumların, hem turistlerin KKTC’ye geçmesinin, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’a geçmesinin karşılıklı anlayış çerçevesinde devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, yarın sabah itibarıyla yeni bir döneme başlanacağını söyledi.

“PANDEMİ BİTMEDİ, İNSANLARIN ŞARTLARA UYGUN DAVRANMASI GEREK”Pandeminin bitmediğini, devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, dolayısıyla insanların bu şartlara uygun bir şekilde hayatlarına devam etmesi, testlerini yapmaları, yurt dışından gelip gideceklerin koşullara uygun davranması gerektiğini vurguladı.Teknik komitelerin çalışmaları ve Bulaşıcı Üst Kurulun ortaya koyduğu kural ve yönetmeliklere uyulmasını isteyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafının, sağlık çalışanlarının, sağlık otoritelerinin ve devletin bu işleri iyi yönettiğini ve pandemi konusunda Kıbrıs Türk tarafına bir güven olduğuna işaret etti.

“OLUMSUZ AÇIKLAMALAR DİKKATE ALINMAMALI… KKTC’YE GEÇECEKLER KUŞKU VE ENDİŞE DUYMASIN”Son bir buçuk senede Rum tarafında 72 bin vaka, KKTC’de 7 bin vaka olduğunu, oransal olarak bakıldığında ise KKTC’deki olumlu koşulların devam ettiğinin görüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yapılan olumsuz açıklamaların dikkate alınmaması gerektiğini, alınan tedbirlerle KKTC’de sağlık koşullarının iyi yönetildiğini, Güney’den KKTC’ye geçecek olanların hiçbir kuşku ve endişe duymamaları gerektiğini vurguladı.KKTC’deki vakaların giderek azaldığını belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Önümüzdeki süreçte aşıların da gelmesiyle, ki önümüzdeki hafta Türkiye’den çok sayıda aşının gelmesi bekleniyor, Haziran ayının sonuna kadar aşılanmada büyük bir artış  olacak. Dolayısıyla korunarak bu süreci daha da atlatacağımız ve aşacağımız görülmektedir” dedi. Bölgedeki esnafa, kapalı olan dönemde gösterdikleri anlayış, özveri ve fedakarlıktan dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC ekonomisinin bu pandemi döneminde bir takım ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledi.Ekonominin canlanması ve kapıların açılmasıyla, özellikle bu bölgedeki esnafın biraz olsun yüzünün güleceğini düşündüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bundan sonraki süreçte sosyal mesafe, maske, hijyen kurallarına uyulmaya devam edilmesi gerektiğini vurguladı.Bu konuda herkese ciddi görevler düştüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, buradaki yaşanabilecek yığılmalar nedeniyle polise, gümrük görevlilerine ve diğer çalışanlara kolaylıklar diledi ve bir sıkıntı yaşanamaması adına tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini hatırlattı.Yarın sadece Lokmacı değil, dokuz kapının açılmasının konuşulduğunu ve dolayısıyla KKTC’de bir hareketliliğin olacağını düşündüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, bütün esnafa, çarşıya, halka ekonominin eski boyutlarına gelmesi için iyi dileklerde bulundu.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Dağyolu (Fota) yolu tamir ediliyor

Published

on

By

Dağyolu (Fota) köyü yolunun tamiri ve genişletilmesi için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. arasında sözleşme imzalandı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, yolun bir ay sonra yenilenmiş bir şekilde halkın hizmetine sunulacağını belirtti.

Dağyolu (Fota) yolunun tamiratı için açılan ihalenin sonuçlanmasının ardından bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. direktörlerinden Gökay Köroğlu, sözleşmeye imza koydu.

İmzalanan sözleşme uyarınca, yol tamiratı için ihaleyi 9 milyon TL artı KDV bedeli ile kazanan Salih Köroğlu Construction Ltd., çalışmalarına bu hafta başlayacak. Çalışmalar kapsamında mevcut asfalt sökülecek, yolun tahribata uğramış kısımları tamir edilecek, yol genişliği 4 metreye çıkarılacak ve yeni asfalt serimi yapılacak.

Çalışma, Pınarbaşı-Şirinevler yolu üzerinde bulunan Dağyolu kavşağından Dağyolu köy girişine kadar olan 3.2 kilometrelik bölümde yürütülecek.

Devamını Oku

Kıbrıs

LTB Başkanı Harmancı, İzmir’de temaslar yaptı

Published

on

By

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı ve heyeti İzmir’de temaslarda bulundu. Harmancı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir ilçe belediyeleri ile iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, temasları sırasında LTB Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya Meclis Üyesi Ezcan Özsoy, Özlem Ünsal ve Öykü Akcan eşlik etti.

LTB’nin kardeş şehri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Başkan Harmancı, önceki dönemde İzmir ile kurulan bağların bu dönemde daha da güçlenmesini, daha somut iş birlikleri yaratılmasını ve böylece Ege ve Akdeniz’in dostluğunun tescil edilmesini arzu ettiğini söyledi.

LTB açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın da, Lefkoşa’nın İzmir’i ziyaretinden memnuniyet duyduklarını, bu dönemde Lefkoşa ile iş birliklerinin artarak devam edeceğini belirttiği aktarıldı.

Görüşmede, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, sosyokültürel iletişimin yanında, şehir planlaması, çevre sorunları ile mücadele, akıllı kentler yazılım ve teknolojileri, yapay zekâ, şehir tanıtımı ve yerel kalkınma stratejileri gibi konularda işbirliği geliştirmek için hemfikir oldu.

-Harmancı: “Bornova Belediyesi ile iş birlikleri yaparak somut işler ortaya çıkaracağız”

Bornova Belediyesi ziyaretinde LTB Başkanı Mehmet Harmancı, iki belediye arasındaki iş birliği arzusunun önemine değinerek, bu kapsamda somut çalışmaların ortaya çıkacağını kaydetti.

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki’nin de, “Bu iş birliklerinin iki belediye arasında bir kardeşlik köprüsü kuracağına inanıyorum ve somut işler gerçekleştirmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dediği aktarıldı.

LTB heyeti, Bornova Belediyesi ziyareti esnasında, Bornova sınırları içerisinde yer alan Arkeolojik Sit Alanı olan Yeşilova Höyüğü, Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922 Kurtuluş Günü’nde İzmir’i ilk defa gördüğü ve kahve içtiği yer olarak bilinen Belkahve Ata Anı Evi ve ihtiyaçlı yurttaşların alışverişi için oluşturulmuş olan Doğanlar Kent Market’i ziyaret etti.

-Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ile KKTC İzmir Başkonsolosluğu’na ziyaret

Harmancı ve heyeti ayrıca, Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ve KKTC İzmir Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti.

Harmancı ve heyeti ile Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, depremde hayatını kaybedenler için yaptırılmış olan anıtı ziyaret etti.

Temaslar kapsamında, Bayraklı Belediyesi’nin hayata geçirdiği 100. Yıl Zeka Oyunları ve Matematik Parkı da ziyaret edilerek LTB heyetine bilgiler aktarıldı.

Harmancı, temaslarını Konak Belediyesi Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve Balçova Belediyesi Başkanı Onur Yiğit’i ziyaret ederek tamamladı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Yarın yer yer sağanak yağış bekleniyor

Published

on

By

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, yarın yer yer sağanak yağış beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin tahmini hava raporuna göre, hava, yarından itibaren 22 Temmuz Pazartesi gününe kadar Alçak Basınç Sistemi ile periyodun ilk günlerinde üst atmosferdeki serin ve nemli, diğer günlerinde ise sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava yarın açık ve az bulutlu öğle saatleri iç kesimler parçalı bulutlu ve yer yer sağanak yağışlı, diğer günler ise açık ve az bulutlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimlerde 39 – 42 derece, sahillerde ise 34 – 37 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgâr, Güney ve Batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

Devamını Oku

Trending

Reklam