Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Tatar, yangını kontrol altına alındığını açıkladı

Published

on

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Tatlısu-Mersinlik arasındaki ormanlık arazide çıkan yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Yangın bölgesinde bulunan Tatar, saat 19.15 sıralarında BRT’ye yaptığı açıklamada Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın da katkılarıyla ve geçmiş tecrübelerle tüm kurum ve kuruluşların koordinasyonuyla yangına hızlı müdahale edildiğini söyledi.

İki helikopterin devamlı alevlerin olduğu bölgeye su getirip boşalttığını kaydeden Tatar, tekrar alevlenme olmasın diye soğutma çalışmaları sabaha dek devam edeceğini vurguladı.

Ekip çalışması ve koordinasyonla çalışmaların sürdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, hava sıcaklığının 45 dereceye çıktığına işaret ederek, elektrik kablolarından çıkan kıvılcımların yangına neden olabildiğini kaydetti.

Tatar, Orman Dairesi, İtfaiye, KTBK, GKK, Sivil Savunma Teşkilatı,  belediyeler yanında ciddi sayıda gönüllünün yangının söndürülmesi için çaba gösterdiğini vurgulayarak teşekkür etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş da yine BRT TV’de yaptığı açıklamada, sıcakların artmasıyla birlikte yangınların da sıklaştığını söyledi; dün de Çınarlı’da İncirli Mağara civarında yangın çıktığını hatırlattı.

Tatlısu- Mersinlik arasında başlayan yangının, erken müdahaleyle özellikle helikopterle erken müdahale sayesinde kontrol altına alındığını vurgulayan Çavuş, “Şu anda soğutma çalışmaları başladı. Hava kararmadan soğutma çalışmalarını da tamamlamaya çalışıyoruz” dedi.

Çavuş, çalışmalara sabaha kadar aralıksız devam edileceğini de bildirdi.

Halkı yangınlara karşı dikkatli olmaya, özellikle sigara izmariti atılmamasını, en ufak bir duman görüldüğünde itfaiye ve orman yangın ihbar hatlarının aranmasını isteyen Çavuş, sıcaklığın bugün  bu bölgede 45 dereceye kadar yükselmesinin de önemli bir etken olduğunu kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuş, yangının çetin ve sarp bir bölgede başladığını, iş araçlarının açtığı yol sayesinde bölgeye gelebildiklerini, alevlere de ancak helikopterlerle müdahale edilebildiğini anlattı.

Çavuş, tüm imkanlarıyla yangını söndürmek için çalıştıklarını kaydederek benzer olaylar yaşanmasın diye tüm halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Dağyolu (Fota) yolu tamir ediliyor

Published

on

By

Dağyolu (Fota) köyü yolunun tamiri ve genişletilmesi için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. arasında sözleşme imzalandı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, yolun bir ay sonra yenilenmiş bir şekilde halkın hizmetine sunulacağını belirtti.

Dağyolu (Fota) yolunun tamiratı için açılan ihalenin sonuçlanmasının ardından bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. direktörlerinden Gökay Köroğlu, sözleşmeye imza koydu.

İmzalanan sözleşme uyarınca, yol tamiratı için ihaleyi 9 milyon TL artı KDV bedeli ile kazanan Salih Köroğlu Construction Ltd., çalışmalarına bu hafta başlayacak. Çalışmalar kapsamında mevcut asfalt sökülecek, yolun tahribata uğramış kısımları tamir edilecek, yol genişliği 4 metreye çıkarılacak ve yeni asfalt serimi yapılacak.

Çalışma, Pınarbaşı-Şirinevler yolu üzerinde bulunan Dağyolu kavşağından Dağyolu köy girişine kadar olan 3.2 kilometrelik bölümde yürütülecek.

Devamını Oku

Kıbrıs

LTB Başkanı Harmancı, İzmir’de temaslar yaptı

Published

on

By

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı ve heyeti İzmir’de temaslarda bulundu. Harmancı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir ilçe belediyeleri ile iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, temasları sırasında LTB Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya Meclis Üyesi Ezcan Özsoy, Özlem Ünsal ve Öykü Akcan eşlik etti.

LTB’nin kardeş şehri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Başkan Harmancı, önceki dönemde İzmir ile kurulan bağların bu dönemde daha da güçlenmesini, daha somut iş birlikleri yaratılmasını ve böylece Ege ve Akdeniz’in dostluğunun tescil edilmesini arzu ettiğini söyledi.

LTB açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın da, Lefkoşa’nın İzmir’i ziyaretinden memnuniyet duyduklarını, bu dönemde Lefkoşa ile iş birliklerinin artarak devam edeceğini belirttiği aktarıldı.

Görüşmede, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, sosyokültürel iletişimin yanında, şehir planlaması, çevre sorunları ile mücadele, akıllı kentler yazılım ve teknolojileri, yapay zekâ, şehir tanıtımı ve yerel kalkınma stratejileri gibi konularda işbirliği geliştirmek için hemfikir oldu.

-Harmancı: “Bornova Belediyesi ile iş birlikleri yaparak somut işler ortaya çıkaracağız”

Bornova Belediyesi ziyaretinde LTB Başkanı Mehmet Harmancı, iki belediye arasındaki iş birliği arzusunun önemine değinerek, bu kapsamda somut çalışmaların ortaya çıkacağını kaydetti.

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki’nin de, “Bu iş birliklerinin iki belediye arasında bir kardeşlik köprüsü kuracağına inanıyorum ve somut işler gerçekleştirmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dediği aktarıldı.

LTB heyeti, Bornova Belediyesi ziyareti esnasında, Bornova sınırları içerisinde yer alan Arkeolojik Sit Alanı olan Yeşilova Höyüğü, Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922 Kurtuluş Günü’nde İzmir’i ilk defa gördüğü ve kahve içtiği yer olarak bilinen Belkahve Ata Anı Evi ve ihtiyaçlı yurttaşların alışverişi için oluşturulmuş olan Doğanlar Kent Market’i ziyaret etti.

-Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ile KKTC İzmir Başkonsolosluğu’na ziyaret

Harmancı ve heyeti ayrıca, Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ve KKTC İzmir Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti.

Harmancı ve heyeti ile Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, depremde hayatını kaybedenler için yaptırılmış olan anıtı ziyaret etti.

Temaslar kapsamında, Bayraklı Belediyesi’nin hayata geçirdiği 100. Yıl Zeka Oyunları ve Matematik Parkı da ziyaret edilerek LTB heyetine bilgiler aktarıldı.

Harmancı, temaslarını Konak Belediyesi Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve Balçova Belediyesi Başkanı Onur Yiğit’i ziyaret ederek tamamladı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Yarın yer yer sağanak yağış bekleniyor

Published

on

By

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, yarın yer yer sağanak yağış beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin tahmini hava raporuna göre, hava, yarından itibaren 22 Temmuz Pazartesi gününe kadar Alçak Basınç Sistemi ile periyodun ilk günlerinde üst atmosferdeki serin ve nemli, diğer günlerinde ise sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava yarın açık ve az bulutlu öğle saatleri iç kesimler parçalı bulutlu ve yer yer sağanak yağışlı, diğer günler ise açık ve az bulutlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimlerde 39 – 42 derece, sahillerde ise 34 – 37 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgâr, Güney ve Batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

Devamını Oku

Trending

Reklam