Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Tatar:KKTC ambargolara rağmen dünyayla bütünleşiyor, gelişiyor

Published

on

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin haksız ambargolara rağmen bilişim alanında sağladığı gelişimle her alanda dünyayla bütünleştiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı himayesinde Türkiye Bilişim Derneği ve Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun birlikte düzenlediği “KKTC Ufuk 2033 Bilişim Adası Vizyon Çalıştayı’na” katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, KKTC’nin bilişim sektöründe yaptığı çalışmalarla hedeflerini yakalayıp, dijital dönüşümü gerçekleştireceğini kaydetti.

Bu yöndeki çalışmaların Türkiye’nin ve sektör paydaşlarının destekleri ile devam ettiğini, ilgili yasaların geçirildiğini, tüzüklerle ilgili çalışmaların yapıldığını işaret eden Tatar, yurt dışında bu alanda eğitim alan gençlerin de ülkelerine gelerek, bu alana katkı sağlayacağına inanç belirtti.

Turkcell ve Telsim ile bu alandaki yatırımcılara KKTC’ye gösterdiği güvenden ötürü teşekkür eden Tatar, ambargolara rağmen ülkeye yatırımların yapıldığını, geliştirildiğini ve dünya ile bağlantının kesintisiz sağlandığını kaydetti.

Ülkeye gelen turist, öğrenci, yatırımcı ve vatandaşların dünyayla iletişim kurmasına, teknolojiye ayak uydurularak destek verildiğine dikkat çeken Tatar, e-devlet ve dijital dönüşümün sağlanmasıyla da devletin tüm altyapısının kaliteli ve çağdaş bir yapıya dönüşeceğine vurgu yaptı.

Yatırımların sürmesinin önemine işaret eden Tatar, geçen haftalarda ziyaret ettiği Avustralya’dan buraya bir Kıbrıslı Türk aile şirketinin iletişim kanallarıyla yapay zeka teknolojisi altyapısını kullanarak eriştiğini ve konferanslara tercümanlık sağladığını anlattı.

Bu çerçevede ülkenin artık yurt dışında yaşayan kendi insanlarının, gerek Türkiye ve İngiltere’den gerekse diğer ülkelerden geri dönmelerini sağlayacak cazibesi artan bir devlet olduğunu ifade eden Tatar, bilişim adası olma yolunda hedefe doğru yol aldıklarını söyledi.

“Sektöre güveniyoruz, KKTC olarak bu işi başaracağız” diyen Tatar, Malta gibi KKTC’nin de gelişeceğini, Türkiye’nin tecrübesi ve bu alandaki başarısıyla birlilkte başaracaklarını vurguladı.

Yatırımcılara güven vermenin ve yatırımların önünü açmanın da önemine dikkat çeken Tatar, “Ambargolara rağmen KKTC gelişiyor, teknolojik altyapısı gelişiyor her alanda dünyayla bütünleşiyor” dedi.

Tatar, gelişen teknoloji ile iletişim altyapısına destek veren herkesi tebrik ederek, hedeflerin en kısa sürede yakalanmasını temenni etti.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Bugün 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı…

Published

on

By

Bugün 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı… Barış Harekatı’nın 50’nci yıl dönümünde tören ve etkinliklerle kutlanıyor…

Kıbrıs’ta 15 Temmuz 1974’teki Yunanistan destekli darbenin ardından Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’a yaptığı çıkarmanın üzerinden yarım asır geçti.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yılı kutlamalarına, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve kabine üyelerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda milletvekili katılıyor.

Azerbaycan’dan çeşitli heyetler de bu amaçla KKTC‘de bulunuyor.

Konuk heyetler, törenlere katılmak yanında çeşitli ziyaretlerde de bulunuyor.

Bugün İlk tören saat 09.30’da Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenecek.
Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmigeçit töreni ise saat 10.00’da başlayacak.

İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi, tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasıyla başlayacak tören, Yavuz Çıkarma Plajı’ndan getirilen bayrakların Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teslim edilmesiyle devam edecek.Tören, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı konuşmaların ardından Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği konseri, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tüfekli Grup gösterisi ve resmigeçitle sona erecek.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 50’nci Yıl Dönümü Resepsiyonu düzenleyecek.

Resepsiyon, saat 20.00’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yer alacak.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, ilçelerde ve diğer bazı yerleşim yerlerinde de törenler ve etkinliklerle kutlanacak.

Devamını Oku

Kıbrıs

Bayrak FM 30 yaşında … Bayrak FM için, BRT yapımcılığında “Bir Bayrak FM Hikayesi” adıyla belgesel hazırlandı

Published

on

By

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde yayın hayatına 20 Temmuz 1994 tarihinde başlayan Bayrak FM, 30’uncu yılını kutluyor.

“Kendi sesinize hoş geldiniz” diyerek, “Radyo Keyfi” sloganıyla yola çıkan Bayrak Fm, ilk günden itibaren kalitesinden ödün vermeden ve her geçen gün kendini yenileyerek, popüler müziğin öncüsü olmaya devam ediyor.

4 ayrı frekansıyla tüm Kıbrıs ve Türkiye’nin güney sahillerine, uydu ve internet aracılığı ile de dünyaya sesini ulaştıran Bayrak FM, 7/24 kesintisiz yayınlarıyla, her an radyo dinleyicisine eşlik edebilme misyonunu taşıyor.

Müzik-eğlence ağırlıklı programlarıyla müzik haberden, günlük hayattan kesitlere, mizahtan röportajlara, sosyal içerikli konulardan, teknoloji haberlerine, kültür-sanattan, nostaljiye birçok konuya yer veren Bayrak FM, bir yandan da Türkçe Pop ve Rock müziğinin en iyi örneklerini dinleyiciye ulaştırıyor.

Ajanda haberleriyle güncel kültür-sanat etkinliklerini, Müzik Haber ile de, müzik dünyasının son gelişmelerini dinleyci ile buluşturan Bayrak FM, Brt Radyo Haber aracılığıyla ise, günün gelişen olaylarını dinleyiciye sunuyor.

Bayrak FM, kuruluşundan bu yana destek olduğu ülke müziği ile ilişkisini ise, 2017 yılında düzenlemeye başladığı Bayrak Fm Konser serisi ile daha da geliştiriyor. Bir yandan ülke müziğine destek olan konserler, bir yandan da müzikseverlere daha yakın durma amacını taşıyor.

Bu yıl 30’uncu yılını kutlamanın gururunu yaşayan Bayrak FM için, BRT yapımcılığında belgesel hazırlandı.

Seçil Baba’nın yönetmenliğinde, Suphi Değer’in prodüktörlüğünde hazırlanan belgesel, “Bir Bayrak FM Hikayesi” adıyla yayınlanıyor.

Belgesel de Bayrak FM, kuruluşundan itibaren radyonun can damarı olan radyocuların ağzından anlatılıyor.

Devamını Oku

Kıbrıs

Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümünde ‘Şafak Nöbeti’ tutuldu

Published

on

By

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 50. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, Barış Harekatı’nın başladığı yer olan Alsancak Yavuz Çıkarma Plajı’nda Şafak Nöbeti tutuldu.

Şafak Nöbeti için saat 20.30’da Yavuz Çıkarma Plajı çemberinde toplanan fener alayı Yavuz Çıkarma Plajı İskelesi’ne yürüdü.

Fener alayı korteji ile başlayan nöbette dualar okundu, SAT timi gösteri yaptı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu ve Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği konser verdi.

TRT sanatçıları Dünya Tekin, Zafer Albayrak ve Gökçe Nur Semerci’nin konser verdiği gecede, sevilen sanatçı Ferhat Göçer de sahne aldı.
Etkinlikte havai fişek ve lazer gösterileri de yer aldı.

Devamını Oku

Trending

Reklam