Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

DAÜ Rektörlüğü’nden yeni harç düzenlemelerine ilişkin açıklama

Published

on

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü, 2024-2025 Akademik yılından itibaren geçerli olacak yeni öğrenim harcı düzenlemeleri ile ilgili açıklamada bulundu.

Açıklamada, ülkedeki mevcut ekonomik durumun kaliteden ödün vermeden yola devam etmeyi zorlaştırdığı kaydedildi. 

Rektörlük açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi:

 “Bugün DAÜ olarak dünyanın birçok ülkesinde dünyanın saygın üniversiteleri ve kuruluşları ile yürüttüğümüz ortak çalışmalar ve öğrenci ve mezunlarımızın sergilediği başarılı iş birlikleri kalitemizden ödün vermemekle mümkün olmaktadır.

DAÜ yürütmekte olduğu araştırmalar ile özelde toplumumuza genelde dünyaya katkıda bulunmaktadır. Takdir edilecektir ki, bu başarıların elde edilmesi ekonomik olarak da zordur. Kaldı ki, DAÜ kâr amacı gütmeyen bir devlet üniversitesidir ve devletin sağladığı mali destekle eğitim ve öğretim hizmetlerini verebilmektedir. Bu desteğe rağmen, ülkenin mevcut ekonomik durumu bizleri kalitemizden ödün vermeden yolumuza devam etmemiz için birtakım düzenlemeler yapmak zorunda bırakmıştır…

 Özellikle öğrenim harçlarında yapılan düzenlemeler her yıl olduğu gibi mevcut öğrenciler için enflasyon oranında yapılmıştır… Üzülerek belirtmek isteriz ki, yükseköğretim alanında ucuz fiyatlandırmaya dayalı bir rekabet ortamı yaratılmıştır. Kaliteli eğitim-öğretim ve kaliteli bilimsel çalışmaları her zaman ön planda tutan ve fiziksel alt yapısını da buna göre düzenleyen DAÜ’nün böylesi haksız bir rekabete dayalı bir sistemin içinde yer alması karakteri gereği olası değildir.

Yine de tüm ekonomik zorluklara rağmen, başarıyı daha da teşvik etmek amacıyla burslarımızda yeni bir uygulamaya gidilecektir.

Başarılı öğrenciler belli bir başarı derecesinin üzerine çıktıklarında yüzde 100’e varan burs alabileceklerdir… Aynı şekilde yapılan giriş ve burs sıralaması sınavında birçok aday öğrencimize burs imkanları yaratılmıştır. Ayrıca, erken peşin ödeme yapılması durumunda yeni veya mevcut öğrencilerimize belirli bir oranda indirim de sağlanacaktır. Yine taksitli ödeme imkânı öğrencilerimize sunulmuştur.

Sonuç olarak, üniversitemiz evrensel değerler ve sosyal sorumluluk anlayışı içinde hareket etmeyi sürdürecek ve ülkemizi her alanda bir yükseköğretim kurumuna yakışacak şekilde temsil etmeye devam edecektir. DAÜ özelinde yaşanan gelişmeler en yakın zamanda bir basın toplantısıyla halkımızla paylaşılacaktır.”

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

20 Temmuz Barış Harekatı 50’nci Yıl dönümü… Şehitler Anıtına çelenk sunuldu

Published

on

By

20 Temmuz Barış Harekatı 50’nci Yılı etkinleri çerçevesinde bugün sabah Şehitler Anıtı’na çelenk sunuldu.

Lefkoşa Şehitler Anıtı önünde saat 08.00’de çelenklerin Şehitler Anıtı’na konulmasıyla başlayan törende, saygı duruşu, saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Tören, Şehitlik Özel Defteri’nin imzalanmasıyla sona erdi.

Devamını Oku

Kıbrıs

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’de

Published

on

By

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katılmak üzere KKTC’ye geldi.

Erdoğan ilk olarak Atatürk Anıtı önündeki törene katılacak, ardından da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki törene katılacak.

Devamını Oku

Kıbrıs

Özkurt: Bayrak FM’in yeni yaşını gurur ve mutlulukla kutlarım

Published

on

By

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde yayın hayatına 20 Temmuz 1994 tarihinde başlayan Bayrak FM, 30 yaşında…

Bu yıl 30’uncu yılını kutlamanın gururunu yaşayan Bayrak FM için, , “Bir Bayrak FM Hikayesi” belgesel de hazırlandı.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Çavuşoğlu Özkurt da, Bayrak FM, 30’uncu yılını dolayısıyla mesaj yayımladı.

Özkurt yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“ Böylesi önemli ve anlamlı bir günde 30’uncu yılını kutlayan ve en çok dinlenen kanallar arasında olan Bayrak FM’in yeni yaşını gurur ve mutlulukla kutlarım. 1963’te mücadele ile kurulan Bayrak Radyosu’nun ardından açılan Bayrak İnternational, Bayrak FM, Bayrak Klasik, Bayrak Türk Müziği ve Bayrak Radyo Haber kanalları Kıbrıs Türk halkına hizmet vermeye devam edecektir.”

Devamını Oku

Trending

Reklam