Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

EL-SEN’in, “Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (KIB-TEK) Yeni Dönem: İyi Yönetim” toplantısı yapıldı

Published

on

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (EL-SEN) düzenlediği “Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (KIB-TEK) Yeni Dönem: İyi Yönetim” toplantısı yapıldı.

EL-SEN Başkanı Ahmet Tuğcu, çalışmanın ana amacının, KIB-TEK’in gündelik siyasi bir konu olmaktan çıkarılarak, kurumsal, sürdürülebilir bir yönetim anlayışına kavuşmasına katkı koymak olduğunu belirtti.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, enerji konusunun farklı boyutlarının çok yönlü olarak ele alındığı toplantının sonuçları kamuoyu ve karar vericilerle paylaşılacak.

50’yi aşkın uzman ve katılımcının yer aldığı çalışma toplantısında enerji politikalarının teknik, ekonomik, mali, siyasi ve yönetsel boyutları ele alındı. Beş ayrı masada gün boyu değerlendirmelerde bulunan katılımcılar elektrik konusunu ele aldı.

Ortaya konulan görüşler, Prof. Dr. Erdal Güryay yönetimindeki uzman ekip tarafından ayrıntılı bir rapora dönüştürülecek. Raporun, “KIB-TEK’in krizden toplumun da elektrik kaosundan kurtulması için yürütülecek çalışmalara yön vermesi öngörülüyor.

-Tuğcu

EL-SEN Başkanı Ahmet Tuğcu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, çalışmanın, KIB-TEK’te iyi yönetim anlayışının kurumsal çerçevesini oluşturacağını belirtti.

EL-SEN olarak KIB-TEK’in bilimsel akılla yönetilen özerk bir kurum olması hedefiyle çalıştıklarını ifade eden Tuğcu, kurumun siyasi manevraların merkezi olmaktan kurtarılıp özerk bir yapıya kavuşması gerektiğini anlattı.

Sendika olarak KIB-TEK’in iyi yönetilmesini istediklerini söyleyen Tuğcu, bunun için kurumsal, hukuki ve ekonomik bir zemine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. “Son günlerde sıklıkla yaşanan elektrik kesintilerinin kötü yönetimin acı bir sonucu olduğunu” savunan Tuğcu, çağdaş sendikacılık anlayışının bir gereği olarak sorumluluk üstlendiklerini belirtti.

-“KIB-TEK’te iyi yönetim anlayışının kurumsal çerçevesi belirlenmiş olacak”

Tuğcu şöyle devam etti:

“Bu çalışmanın ana amacı, KIB-TEK’in gündelik siyasi bir konu olmaktan çıkarılarak, kurumsal, sürdürülebilir bir yönetim anlayışına kavuşmasına katkı koymaktır. Bugün burada KIB-TEK’te iyi yönetim anlayışının kurumsal çerçevesi belirlenmiş olacaktır.

Dileğimiz siyasetin de aynı anlayışta hareket ederek, sonuçları dikkate alması, 12 yıldır Meclis’te çürümeye terk edilen özerklik yasa tasarısını yeniden gündeme alıp Fasıl 170 ve 171 ile beraber güncelleyerek hayata geçirmesidir.”

-Kamuoyu araştırması sonuçları

Metron Analytics Services tarafından yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarının katılımcılarla paylaşıldığı toplantıda, kamuoyunun enerji politikaları, KIB-TEK yönetimi ve elektrik hizmeti ile ilgili değerlendirme, algı ve beklentileri de ele alındı.

Metron Analytics Services Direktörü Yrd. Doç. Dr. Gürdal Hüdaoğlu araştırma sonuçlarını değerlendirdiği sunumda, halkın aldığı elektrik hizmetinden memnun olmadığını belirterek, sorunun ana kaynağının kurumun kötü yönetilmesinden kaynaklandığı konusunda toplumsal konsensüs olduğunu kaydetti.

Toplantının açılışına TDP Genel Başkanı Zeki Çeler, CTP Milletvekili Sami Özuslu, DP adına Ali Horoz, YDP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çete, Halkın Partisi MYK Üyesi Yusuf Avcıoğlu, Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy, Sol İttifak Temsilcisi Lema Gözay katılarak, birer konuşma yaptı.

-Çalışma masaları

Yeni dönemde KIB-TEK ile siyaset ilişkisinin nasıl olması gerektiğinin ele alındığı çalışma masasında Salahi Şahiner (CTP), Ali Horoz (DP), Ömer Çete (YDP), Ahmet Tokatlıoğlu (HP), Hüseyin Hallaçoğlu (TDP), Umut Ersoy (Bağımsızlık Yolu), Lema Gözay (Sol Hareket) yer aldı.

KIB-TEK’in sivil toplum ve meslek odalarıyla ilişkisinin en sağlıklı şekilde yürütülmesinin ele alındığı çalışma masasına ise Kıbrıs Türk Sanayi Odası Temsilcisi İzzet Adiloğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Temsilcisi Aziz Limasollu, Elektrik Mühendisleri Odası Temsilcisi Muharrem Uzun ile Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Temsilcisi Prof. Dr. Mustafa İlkan katıldı. Kıbrıs Türk Makina Mühendisleri Odası da toplantıya katılamadığı için gönderdiği mesajda, EL-SEN’in yürüttüğü çalışmaya tam destek belirtti.

KIB-TEK Yönetim Kurulu eski Başkanı İsmet Akim, Yönetim Kurulu eski üyeleri Doç. Dr. Ercan Hoşkara, Asım Özer, Yusuf Avcıoğlu ile Rifat Yalınç’ın yer aldığı çalışma masasında geçmiş dönem yönetim deneyimleri ve yaşananlardan çıkarılması gereken dersler konuşuldu.

Hukukçuların KIB-TEK’te yeni dönemin yasal çerçevesini tartıştığı masada ise, Av. Mehmet Öner Ekinci, Av. Serkan Mesutoğlu, Av. Erol Muhtaroğlu ve Av. Ahmet Said Sayın yer aldı.

Prof. Dr. Erdal Güryay, Prof. Dr. Mustafa Besim, Prof. Dr. Orhan Korhan, Doç. Dr. Hasan Ulaş Altıok ve Yrd. Doç. Dr. Yenal Süreç ise yeni dönemde KIB-TEK’in ekonomik ve mali yapısının kurumsal çerçevesi, denetleme ve sorumluluk kurallarını değerlendirdi.

Çalışma masalarında raportör olarak yer alan akademisyenler şöyle:

“Doç. Dr. Boran Şekeroğlu, Doç. Dr. Eser Keçeci, Doç. Dr. Direnç Kanol, Yrd. Doç. Dr. Cemal Yorgancıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Emine Sülün ve Yrd. Doç. Dr. Arzu Atan.”

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Bugün 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı…

Published

on

By

Bugün 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı… Barış Harekatı’nın 50’nci yıl dönümünde tören ve etkinliklerle kutlanıyor…

Kıbrıs’ta 15 Temmuz 1974’teki Yunanistan destekli darbenin ardından Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’a yaptığı çıkarmanın üzerinden yarım asır geçti.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yılı kutlamalarına, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve kabine üyelerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda milletvekili katılıyor.

Azerbaycan’dan çeşitli heyetler de bu amaçla KKTC‘de bulunuyor.

Konuk heyetler, törenlere katılmak yanında çeşitli ziyaretlerde de bulunuyor.

Bugün İlk tören saat 09.30’da Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenecek.
Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmigeçit töreni ise saat 10.00’da başlayacak.

İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi, tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasıyla başlayacak tören, Yavuz Çıkarma Plajı’ndan getirilen bayrakların Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teslim edilmesiyle devam edecek.Tören, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı konuşmaların ardından Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği konseri, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tüfekli Grup gösterisi ve resmigeçitle sona erecek.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 50’nci Yıl Dönümü Resepsiyonu düzenleyecek.

Resepsiyon, saat 20.00’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yer alacak.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, ilçelerde ve diğer bazı yerleşim yerlerinde de törenler ve etkinliklerle kutlanacak.

Devamını Oku

Kıbrıs

Bayrak FM 30 yaşında … Bayrak FM için, BRT yapımcılığında “Bir Bayrak FM Hikayesi” adıyla belgesel hazırlandı

Published

on

By

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde yayın hayatına 20 Temmuz 1994 tarihinde başlayan Bayrak FM, 30’uncu yılını kutluyor.

“Kendi sesinize hoş geldiniz” diyerek, “Radyo Keyfi” sloganıyla yola çıkan Bayrak Fm, ilk günden itibaren kalitesinden ödün vermeden ve her geçen gün kendini yenileyerek, popüler müziğin öncüsü olmaya devam ediyor.

4 ayrı frekansıyla tüm Kıbrıs ve Türkiye’nin güney sahillerine, uydu ve internet aracılığı ile de dünyaya sesini ulaştıran Bayrak FM, 7/24 kesintisiz yayınlarıyla, her an radyo dinleyicisine eşlik edebilme misyonunu taşıyor.

Müzik-eğlence ağırlıklı programlarıyla müzik haberden, günlük hayattan kesitlere, mizahtan röportajlara, sosyal içerikli konulardan, teknoloji haberlerine, kültür-sanattan, nostaljiye birçok konuya yer veren Bayrak FM, bir yandan da Türkçe Pop ve Rock müziğinin en iyi örneklerini dinleyiciye ulaştırıyor.

Ajanda haberleriyle güncel kültür-sanat etkinliklerini, Müzik Haber ile de, müzik dünyasının son gelişmelerini dinleyci ile buluşturan Bayrak FM, Brt Radyo Haber aracılığıyla ise, günün gelişen olaylarını dinleyiciye sunuyor.

Bayrak FM, kuruluşundan bu yana destek olduğu ülke müziği ile ilişkisini ise, 2017 yılında düzenlemeye başladığı Bayrak Fm Konser serisi ile daha da geliştiriyor. Bir yandan ülke müziğine destek olan konserler, bir yandan da müzikseverlere daha yakın durma amacını taşıyor.

Bu yıl 30’uncu yılını kutlamanın gururunu yaşayan Bayrak FM için, BRT yapımcılığında belgesel hazırlandı.

Seçil Baba’nın yönetmenliğinde, Suphi Değer’in prodüktörlüğünde hazırlanan belgesel, “Bir Bayrak FM Hikayesi” adıyla yayınlanıyor.

Belgesel de Bayrak FM, kuruluşundan itibaren radyonun can damarı olan radyocuların ağzından anlatılıyor.

Devamını Oku

Kıbrıs

Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümünde ‘Şafak Nöbeti’ tutuldu

Published

on

By

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 50. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, Barış Harekatı’nın başladığı yer olan Alsancak Yavuz Çıkarma Plajı’nda Şafak Nöbeti tutuldu.

Şafak Nöbeti için saat 20.30’da Yavuz Çıkarma Plajı çemberinde toplanan fener alayı Yavuz Çıkarma Plajı İskelesi’ne yürüdü.

Fener alayı korteji ile başlayan nöbette dualar okundu, SAT timi gösteri yaptı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu ve Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği konser verdi.

TRT sanatçıları Dünya Tekin, Zafer Albayrak ve Gökçe Nur Semerci’nin konser verdiği gecede, sevilen sanatçı Ferhat Göçer de sahne aldı.
Etkinlikte havai fişek ve lazer gösterileri de yer aldı.

Devamını Oku

Trending

Reklam