Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Dünya

Irak’ta mülteci kampında yangın: 340 çadır küle döndü

Irak’ın Duhok kentinde Sincarlı Ezidilerin yaşadığı Şarya mülteci kampında yangın çıktı. Yaklaşık 340 çadırın kül olduğu yangında 1400 göçmen evsiz kaldı.

Published

on

Irak’ın Duhok kentindeki mülteci kampında yangın çıktı. 

Alevler, rüzgârın etkisi ile kısa sürede yayıldı. Yüzlerce çadır alevlere teslim oldu. Alevler itfaiye ekiplerinin bir saatlik müdahalesi sonrası güçlükle kontrol altına alınabildi.

1400 göçmen evsiz kaldı

Yangında yaklaşık 340 çadır kül olurken, 1400 göçmen evsiz kaldı.

Yaralanan 6 kişi Duhok’taki hastanelere kaldırıldı. Sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Yangının bir çadırdaki mutfak tüpünün patlamasından kaynaklı olduğu tahmin ediliyor. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

“Yangın kontrol altında”

Yangından etkilenen bir kişi, “Valilik ve sivil savunma desteği ile yangın başlar başlamaz müdahale edildi. Çok şükür yangın kontrol altında. Havadan destek de sağlandı. Rüzgar olduğu için yangın hızlı büyüdü” dedi. 

“Emniyet olmadığı sürece neden Sincar’a dönelim”

Başka bir kişi ise, “Çocuklarımıza kamptakiler hemen yardım etti. Kimin çocuklarımızı kendi evlerine yerleştirdiğini bile bilmiyoruz. Bize Sincar’a dönün diyorlar. Emniyet olmadığı sürece neden Sincar’a dönelim” diye konuştu. 

Türk Kızılay harekete geçti 

Öte yandan Türk Kızılayı’nın evsiz kalan göçmenler için hazırlıklara başladığı bildirildi.

Şarya kampı PKK zulmü nedeniyle Sincar’a dönmek istemeyen Ezidilerin yaşadığı en büyük kamplardan biri olma özelliği taşıyor.

Haber: Yılmaz Aslan 

TRT

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Taliban, kaçak Afganlar için Türkiye’ye gelecek

Published

on

Afganistan’daki Taliban hakimiyetinden sonra ülkeyi terk eden Afganlar, İran sınırından farklı yollarla Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Taliban, Türk makamlarıyla konuya ilişkin ikili değerlendirmelerde bulunabilmek amacıyla Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığından bir grup heyetin önümüzdeki hafta içi Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı.

 

HEYET, AFGAN GÖÇMENLERİN SORUNLARINI ARAŞTIRACAK

Taliban’ın Göç ve Mülteciler Bakanlığından Türkiye’ye göndereceği heyet, Türkiye’deki Afgan göçmenler hakkında birtakım araştırmalarda bulunacak. Afgan kaçak göçmenlerin sorunlarının ve geri dönüş yollarının üzerinde duracak olan heyet, oluşturdukları raporları Taliban hükumetine bildirecek.

MOHAMMED ARSALA: TÜM SORUNLAR DİKKATE ALINACAK

Afganistan Göç ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala, konuya ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Bakan Yardımcısı Arsala, Taliban hükumetinin kaçak göçmenlerin Afganistan’a geri dönebilmesi için bütün yardımlara hazır olduğunu belirtti. Arsala, bugüne kadar Türkiye’deki Afgan göçmenlerin durumu ve dönüşleri konusunda Türkiye’yle yapılan resmi görüşmelerde hiçbir çözüme ulaşılamadığını vurguladı.

Türkiye, bugüne kadar 40 bin Afgan sığınmacıyı çeşitli sebeplerle Geri Gönderme Merkezi’yle sınır dışı etmişti.

Devamını Oku

Dünya

New York’ta maymun çiçeği nedeniyle OHAL ilan edildi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde maymun çiçeği nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

New York Valisi Kathy Hochul, maymun çiçeği salgını nedeniyle eyalette olağanüstü hal ilan etti.

Hochul yaptığı açıklamada, “New York eyletinin maymun çiçeği salgınıyla ilgili son verilerini inceledikten sonra, bu salgınla mücadele çabalarımızı güçlendirmek için olağanüstü hal ilan ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ABD’de tespit edilen her 4 maymun çiçeği vakasından birinin New York eyaletinde olduğu bilgisini paylaşan Hochul, “Ekibimle birlikte daha fazla aşı tedarik etmek, testleri artırmak ve halkı salgın sırasında nasıl güvende kalacakları konusunda sorumlu bir şekilde eğitmek için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Devamını Oku

Dünya

Nur Sultan’da aşı olmayanlar AVM’lere alınmayacak

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da bugünden itibaren koronavirüs aşısı olmayanların hafta içi de alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklandı.

Published

on

By

Nur Sultan Valilikten yapılan açıklamaya göre, başkentteki koronavirüsün yayılımını  kontrol altında tutmak amacıyla önlemler artırıldı. 

Hafta sonu yasağı genişletildi

Açıklamada, ev karantinasını ihlal edenlerin en fazla alışveriş ve eğlence merkezlerinde tespit edildiği belirtilerek, “Bu nedenle 8 Kasım’dan itibaren hafta içi de Nur Sultan’daki alışveriş ve eğlence merkezleri sadece ‘yeşil’ kategorideki vatandaşlara açık olacak” denildi.

Tam aşılıların sayısı 7 milyonu geçti

Ülke genelinde daha önce Covid-19 aşısı olmayanların hafta sonları alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklanmıştı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığının güncel verilerine göre, 19 milyon nüfusa sahip ülkede virüse karşı tam aşı olanların sayısı 7 milyon 674 bini geçti.

Ülkede son 24 saatte 1031 yeni vakanın görülmesiyle toplam vaka sayısı 950 bine yaklaştı. Ölenlerin sayısı 9 artarak 12 bin 259’a ulaştı.

TRT

Devamını Oku

Trending

Reklam