Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Kapalı Maraş ziyaret saatlerinde değişiklik

Published

on

Kapalı Maraş’ın yaya ziyaretine açılan bölümüne ziyaret saatlerinin bugünden geçerli olmak üzere 08:00-20:00 olarak değiştirildiği açıklandı.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ziyaretler aynı emniyet ve güvenlik şartlarında gerçekleştirilmeye devam edecek.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Başbakan Üstel, Türk Hava Kurumu heyetini kabul etti

Published

on

By

Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç’ı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakanlık’tan verilen bilgiye göre, kabulde konuşan Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu’nu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle KKTC’de görmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hava kurumlarının her devlet için önemi olduğuna işaret eden Üstel, “Bizler Kıbrıslı Türkler olarak 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’ndan önce Rum’un zulmü altında yaşayan bir toplumduk. Kıbrıs Türkü 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın ardından özgürlüğüne kavuştu. Devletimizi kurduk. Kurumlarımızı geliştirmeye başladık. Sporda yavaş yavaş federasyonlar kurmaya başladık ve bugünlere geldik” dedi.

KKTC’nin ambargolar ve izolasyonlar altında olduğuna dikkat çeken Başbakan Ünal Üstel, “Ülke gençliğimiz hava sporlarıyla da daha yakından tanışmaya başlamıştır. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteği ile gençlerimiz artık özellikle spor alanında bu engelleri aşmaktadır. Gençlerimiz uluslararası arenada hava sporlarıyla da bizi temsil edebilmektedir. Bizler de Hava Sporları Kurumumuzu daha ileriye götürmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Yeni yapılan Ercan Havalimanı ile ilgili de konuşan Başbakan Ünal Üstel, “Yeni Ercan havalimanı modern, çağdaş daha büyük uçakların inebileceği bir Havalimanı olmuştur. Ercan havalimanımız dünyaya açılan bir pencere olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç da “Bizler ekip olarak Türk Hava Kurumunu eski başarısına ulaştırmak için hep birlikte çalışıyoruz. Burada yapacağımız yeni protokollerle KKTC ile işbirliğimiz daha ileriye gidecektir” dedi.

Devamını Oku

Kıbrıs

Mersin’de “Kıbrıs Barış Harekâtının 50. Yılı Anı Sergisi”nin açılışı yapıldı

Published

on

By

Mersin’de “Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı Anı Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi.

Mersin Deniz Müzesi’nde düzenlenen açılış programında, Kıbrıs Barış Harekâtı’na ilişkin bilgilerin anlatıldığı gösterim yapıldı.

Daha sonra il protokolünün katılımıyla müzenin Yavuz Salonu’nda Kıbrıs Barış Harekâtının tarihi, fotoğrafları ile harekatta kullanılan objeler ve belgelerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, açılışta, Kıbrıs Türklerine yapılan baskı ve zulümlere son vermek amacıyla harekatın düzenlendiğini belirterek, “Hem Kıbrıs’ın Türk kesimine hem de Rum kesimine, iki tarafa da barış getirmek için yola çıktı kahraman ordumuz. Adı da zaten barış harekatı. Zorlu mücadeleler neticesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temelleri atıldı.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından serginin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy ve Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli katıldı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı – Kıbrıs Barış Harekâtı’nın kadın gazisi Gülten Tosun, anılarını AA’ya anlattı

Published

on

By

Kıbrıs Barış Harekâtı’na hemşire olarak katılan 87 yaşındaki muharip gazi Gülten Tosun, harekata ilişkin anılarını Anadolu Ajansına (AA) anlattı.

Kıbrıs adasındaki Türklerin uğradığı zulmü ortadan kaldırmak, adaya barış ve huzuru getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın üzerinden 50 yıl geçti.

Başarıyla gerçekleştirilen harekâta hemşire olarak katılan ve 4 ay TCG Ertuğrul firkateyninde görev yapan muharip gazi Gülten Tosun, anılarını AA muhabirine aktardı.

Babası da asker olan Tosun, Keçiören Çocuk Esirgeme Hemşire Okulu’ndan mezun olduktan sonra meslek hayatına başladı.

Kıbrıs Barış Harekatı başlamadan önce İstanbul’daki Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde görev yapan Tosun, hastanede beraber çalıştığı dört hemşire arkadaşıyla Kıbrıs Barış Harekatı için görevlendirildi.

– “Her an bir şey olabilir diye hazırlıklıydım”

Tosun, harekât için görevlendirilmesinin ardından yaşadığı duyguları gözyaşları içinde şöyle paylaştı:

“Gurur duydum, heyecanlandım. Benim evimde öyle bir durum oldu ki eşim İstanbul’da meteoroloji istasyonunda görevliydi. Meteoroloji, (harekâttan) bir hafta evvel vardiya usulüne girdi. Hatta eşime dedim ki ‘Sen vardiyaya girdiğine göre Kıbrıs Savaşı başlayacak’. Çünkü harpte hava durumu kapatılır. Sonra hava durumu kapatıldı. Radyolarda söylenmedi. Bunu çoğu kişi bilmez. O yüzden ‘Her an bir şey olabilir’ diye hazırlıklıydım. Büyük oğlum Hava Harp Okulu’ndaydı, o sene mezun olacaktı, eve gelmedi. Ortanca oğlum Deniz Harp Okulu’ndaydı, o da eve gelmedi. Küçük oğlum da Kuleli’deydi. Ben de (harekata) gidince ev bomboş kaldı.”

– “İnsanlar ‘İyi ki geldiniz, bizi kurtardınız’ diyordu”

İstanbul’dan Mersin’e otobüsle gittiklerini, oradan da görev yaptığı TCG Ertuğrul firkateynine katıldıklarını dile getiren Tosun, “4 ya da 5 ay kaldık gemide. Biz tam 20 Temmuz’da değil de 21 Temmuz’da katılabildik. Biz, iki hemşire Ertuğrul’a, diğer ikisi de TCG Donatan gemisine gitti. Bu arada doktor da geldi bizimle. İcabında gemiden inip yaralıları da topluyorduk. Oradaki seyyar hastanelerde yaralılara bakıyorduk. Devamlı gemide kalmıyorduk. İnsanlar ‘İyi ki geldiniz, bizi kurtardınız. Yoksa Rumlar bizi öldürecekti.’ diyordu o zaman.” dedi.

1984’te gazilik unvanı aldığını ve bunun kendisi için onur verici olduğunu vurgulayan Tosun, “Yalnız benim kızdığım bir nokta var, kadın gazilerimizi öne çıkarıp ‘Şu kadar kadın gazimiz var’ demiyorlar. Bir ben değilim ya da dört değiliz tabii ki. Belki yirmi, belki daha fazla var.” diye konuştu.

Dışarıdan kendisini gazi üniformasıyla görenlerin tepkilerinden de bahseden Tosun, bunun “babasının, eşinin veya oğlunun üniforması” olup olmadığı sorulduğunda, göğsündeki gazi madalyasını göstererek, “Şurayı oku, ondan sonra benle konuş.” dediğini kaydetti.

– “Yine olsa yine giderim”

Harekatın 50’nci yılı dolayısıyla duygularını paylaşan gazi Gülten Tosun, “Gurur duyuyorum. Demek ki Kıbrıs’a hürriyet getirmişiz. Onları hürriyetlerine kavuşturmuşuz, mühim olan o. Yine olsa yine giderim.” ifadelerini kullandı.

Tosun, harekâttan sonra da KKTC‘ye gittiğini, yeniden oraları görünce heyecanlandığını belirterek şöyle devam etti:

“Bize herkesin gezemediği, göremediği yerleri gösterdiler. O zaman daha iyi görüyorsun; ne olmuş, savaş alanında neler yapılmış, nasıl savaşılmış. Onları daha iyi gördük o zaman.”

Görevi sırasında unutamadığı anılarını aktaran Tosun, “‘Görevinize geri dönün’ dedikleri zaman orada görev yapan asker ve subaylar mektup yollamak istedi. Bana, ‘Götürebilir misiniz?’ dediler. ‘Hay hay’ dedim. Hepsini getirdim, kimisini de postaladım. O zamanlar İstanbul’da görevliydim, kimisini de elden teslim ettim. Hepsini yerlerine ulaştırdım.” dedi.

Devamını Oku

Trending

Reklam