Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Kılıçdaroğlu: Türk tarafının ortaya koyduğu egemenlik vizyonunu destekliyoruz

Published

on

Türkiye’deki Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sırasıyla CTP, HP, TDP, YDP ve DP heyetleriyle  görüştü. Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda gerçekleşen görüşmelerde konuşan Kılıçdaroğlu ağırlıklı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde demokrasi kültürünün güçlendirilmesi istemini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, bunda başarı sağlanabilmesi halinde daha güçlü bir Devlet yapısına ulaşılabileceğini kaydetti.Kıbrıs konusunda ise Kılıçdaroğlu, Türk tarafının ortaya koyduğu vizyonu desteklediklerini belirterek “Amacımız Kıbrıslı Türklerin özgür, bağımsız ve kendi devletlerinde uluslararası tanınmışlığa sahip bir şeklde yaşamasıdır” ifadelerini kullandı.

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman da  Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın kendileri açısından büyük önem arz ettiğini belirterek, olası bir çözüm durumunda Kıbrıs Türk ekonomisiyle  Rum ekonomisinin belli bir dengede olması gerektiğini ifade etti.Erhürman, bu adanın 2 kurucu ortağından birisi olan Kıbrıslı Türklerin hak ettiği noktada olabilmesi, uluslararası hukukun içine dahil olması ve uluslararası toplumun eşit bir mensubu olarak her yerde kabul görebilmesi gerektiğini aktardı.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da kendilerinin, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü savununan bir parti olduklarını ve Türkiye Cumhuriyeti ile karşılıklı saygıya dayalı bir ilişkiyi benimsediklerini söyledi.Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise KKTC’deki siyasi yaşamın Türkiye’den çok etkilendiğini belirterek, KKTC’nin kötü şeylerin merkezi olarak değil deniziyle doğasıyla anılmasını arzu ettiklerini, bu yönde buna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Özyiğit, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki tercih ettiklerini de kaydetti.Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ise Anavatan’la her zaman birlikteyiz mesajı verdiği açıklamasında  Kıbrıs Türk tarafının duyurduğu yeni dış politikayı destekleyen Anavatan Türkiye’ye teşekkür etti. Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da Anavatan Türkiye’nin desteğine teşekkür ederken, 2004 referandumundan sonra yalnız bırakılan Kıbrıslı Türklere destek veren tek ülkenin yine Türkiye olduğunu hatırlattı.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Dağyolu (Fota) yolu tamir ediliyor

Published

on

By

Dağyolu (Fota) köyü yolunun tamiri ve genişletilmesi için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. arasında sözleşme imzalandı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, yolun bir ay sonra yenilenmiş bir şekilde halkın hizmetine sunulacağını belirtti.

Dağyolu (Fota) yolunun tamiratı için açılan ihalenin sonuçlanmasının ardından bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. direktörlerinden Gökay Köroğlu, sözleşmeye imza koydu.

İmzalanan sözleşme uyarınca, yol tamiratı için ihaleyi 9 milyon TL artı KDV bedeli ile kazanan Salih Köroğlu Construction Ltd., çalışmalarına bu hafta başlayacak. Çalışmalar kapsamında mevcut asfalt sökülecek, yolun tahribata uğramış kısımları tamir edilecek, yol genişliği 4 metreye çıkarılacak ve yeni asfalt serimi yapılacak.

Çalışma, Pınarbaşı-Şirinevler yolu üzerinde bulunan Dağyolu kavşağından Dağyolu köy girişine kadar olan 3.2 kilometrelik bölümde yürütülecek.

Devamını Oku

Kıbrıs

LTB Başkanı Harmancı, İzmir’de temaslar yaptı

Published

on

By

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı ve heyeti İzmir’de temaslarda bulundu. Harmancı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir ilçe belediyeleri ile iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, temasları sırasında LTB Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya Meclis Üyesi Ezcan Özsoy, Özlem Ünsal ve Öykü Akcan eşlik etti.

LTB’nin kardeş şehri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Başkan Harmancı, önceki dönemde İzmir ile kurulan bağların bu dönemde daha da güçlenmesini, daha somut iş birlikleri yaratılmasını ve böylece Ege ve Akdeniz’in dostluğunun tescil edilmesini arzu ettiğini söyledi.

LTB açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın da, Lefkoşa’nın İzmir’i ziyaretinden memnuniyet duyduklarını, bu dönemde Lefkoşa ile iş birliklerinin artarak devam edeceğini belirttiği aktarıldı.

Görüşmede, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, sosyokültürel iletişimin yanında, şehir planlaması, çevre sorunları ile mücadele, akıllı kentler yazılım ve teknolojileri, yapay zekâ, şehir tanıtımı ve yerel kalkınma stratejileri gibi konularda işbirliği geliştirmek için hemfikir oldu.

-Harmancı: “Bornova Belediyesi ile iş birlikleri yaparak somut işler ortaya çıkaracağız”

Bornova Belediyesi ziyaretinde LTB Başkanı Mehmet Harmancı, iki belediye arasındaki iş birliği arzusunun önemine değinerek, bu kapsamda somut çalışmaların ortaya çıkacağını kaydetti.

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki’nin de, “Bu iş birliklerinin iki belediye arasında bir kardeşlik köprüsü kuracağına inanıyorum ve somut işler gerçekleştirmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dediği aktarıldı.

LTB heyeti, Bornova Belediyesi ziyareti esnasında, Bornova sınırları içerisinde yer alan Arkeolojik Sit Alanı olan Yeşilova Höyüğü, Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922 Kurtuluş Günü’nde İzmir’i ilk defa gördüğü ve kahve içtiği yer olarak bilinen Belkahve Ata Anı Evi ve ihtiyaçlı yurttaşların alışverişi için oluşturulmuş olan Doğanlar Kent Market’i ziyaret etti.

-Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ile KKTC İzmir Başkonsolosluğu’na ziyaret

Harmancı ve heyeti ayrıca, Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ve KKTC İzmir Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti.

Harmancı ve heyeti ile Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, depremde hayatını kaybedenler için yaptırılmış olan anıtı ziyaret etti.

Temaslar kapsamında, Bayraklı Belediyesi’nin hayata geçirdiği 100. Yıl Zeka Oyunları ve Matematik Parkı da ziyaret edilerek LTB heyetine bilgiler aktarıldı.

Harmancı, temaslarını Konak Belediyesi Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve Balçova Belediyesi Başkanı Onur Yiğit’i ziyaret ederek tamamladı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Yarın yer yer sağanak yağış bekleniyor

Published

on

By

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, yarın yer yer sağanak yağış beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin tahmini hava raporuna göre, hava, yarından itibaren 22 Temmuz Pazartesi gününe kadar Alçak Basınç Sistemi ile periyodun ilk günlerinde üst atmosferdeki serin ve nemli, diğer günlerinde ise sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava yarın açık ve az bulutlu öğle saatleri iç kesimler parçalı bulutlu ve yer yer sağanak yağışlı, diğer günler ise açık ve az bulutlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimlerde 39 – 42 derece, sahillerde ise 34 – 37 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgâr, Güney ve Batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

Devamını Oku

Trending

Reklam