Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Kızılay’dan kan bağışına davet

Published

on

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı (KKTK) Başkanı Sezai Sezen, “Dünya Kan Bağışçıları Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, ülkedeki kan bağışı bilinci ve kan stoklarının yetersizliğine dikkati çekti.

Sezen mesajında, kanın, tek kaynağı insan olan ve alternatifsiz bir yaşam kaynağı olduğunu belirterek, “Gönüllü, karşılıksız ve düzenli kan bağışları ile dünya genelinde her yıl milyonlarca insan yeniden yaşama tutunmaktadır. Ne yazık ki ülkemizde kan bağışı bilinci ve kan stokları henüz istenen noktada değildir. Özellikle ilk bağış oranları ile kadın ve genç bağışçılarımızın sayısı oldukça düşük bir seviyededir.” ifadelerini kullandı.

“BİR GÜN HERKESİN İHTİYAÇ DUYABİLECEĞİ UNUTULMAMALI”

Kanın acil değil, sürekli bir ihtiyaç olduğunun ve bir gün herkesin kana ihtiyaç duyabileceğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Sezen, kan bağışında bulunmanın hayati önem taşıdığını vurguladı.

Sezen, tüm ilçelerde yıl boyunca gerçekleştirdikleri kan bağışı etkinlikleri ile önemli bir başarıya ulaştıklarını kaydederek şöyle devam etti:

“2017 yılında Sağlık Bakanlığı ile başlattığımız ve Türk Kızılayı’nın katkıları ile yürüttüğümüz Kan Bağışçısı Kazanımı Projesi ile bugüne kadar 1106 kan bağışı organizasyonu ile toplam 24 bin 354 ünite kanın toplanmasını sağlamış bulunmaktayız. Ayrıca kan bağışı bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 41 bin kişiye de eğitim verilmiştir.”

Halkı kan bağış noktalarında kan bağışına davet eden Sezen, hayatlara umut olan gönüllü kan bağışçılarına minnet ve şükranlarını sunarak Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nü kutladı.

Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nın 2017 yılında Sağlık Bakanlığı ile başlattığı Türk Kızılay’ın katkıları ile yürütülen Kan Bağışçısı Kazanımı Projesi ile ilgili detaylar da şu şekilde sıralandı:
Gerçekleşen Bağış
2017 – 1460 (5 Ay)
2018 – 8356
2019 – 5036
2020 – 5947 (2019’a göre %18 artış)
2021 – 3.555 (2020’nin ilk 5 ayına göre %98 artış)
Toplam: 24.354 Ünite

1.106 Kan Bağış Organizasyonu
41.000 Kişiye Kan Bağışı Bilinçlendirme Eğitimi

Bağış Kabul Oranı
Başvuru: 32.472
Kan Bağışı: 24.354

Kan Bağış Türüne Göre Dağılım
İlk Bağış: % 19
Tekrarlayan Bağış: % 81

Cinsiyet Dağılımı
Kadın: % 4
Erkek: % 96

Kan Personeli
3 Flebotomist
1 Bağışçı Kazanım Personeli
1 Şoför

Araç Filosu
1 Kan Bağış Otobüsü
1 Kan Bağış Minibüsü
1 Personel Aracı

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Baṣbakan Üstel suikast girişimine uğrayan Donald Trump için mesaj yayımladı

Published

on

By

Bașbakan Ünal Üstel ,ABD eski Başkanı ve başkanlık seçimi adayı  Donald Trump’a yapılan suikast girişimi nedeni ile geçmiş olsun mesajı yayımladı.

Üstel yayımladığı  mesajda şu ifadelere yer verdi:

“ABD’nin 45’inci Başkanı ve Başkan Adayı Sayın Donald Trump’a yönelik gerçekleştirilen suikast girişimini kınıyorum.

ABD seçimlerine ve yüksek sadakatle bağlı olduğumuz demokrasiye karşı yapılmış bu saldırının en kısa sürede aydınlatılmasını ve faillerin ortaya çıkarılmasını diliyorum.

Hangi düşünceden olursa olsun, hiç kimse kurşunlara hedef yapılarak susturulamaz, yok edilemez.

Bu vesileyle, dost ve müttefik Amerika halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, Sayın Trump’a acil şifalar diliyorum.”

 

Devamını Oku

Kıbrıs

Baṣbakan Üstel, Avrupa Şampiyonu Enver Haskasap’ı tebrik etti

Published

on

By

Baṣbakan Ünal Üstel, Macaristan’da gerçekleştirilen “Trackwood Festival this July”de Avrupa şampiyonu olan Drift Neu Racing Team pilotu Enver Haskasap’ı tebrik etti.

Üstel sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, “Macaristan’da gerçekleştirilen Trackwood Festival this July’de büyük bir başarıya imza atarak Avrupa şampiyonu olan kıymetli kardeşim Enver Haskasap’ı tebrik ederim.

Enver Haskasap uzun yıllardır ülkemizi Uluslararası platformda temsil etmekte ve elde ettiği başarılarla bizleri gururlandırmaktadır.

Yıllarca bıkmadan, usanmadan ülke sporuna kattığı değerler için Enver Haskasap’a şahsım ve ülkem adına teşekkür ederim.” dedi.

Devamını Oku

Kıbrıs

Töre:Darbe girişiminin karşısında kahraman Türk halkı, milli iradenin üstünde hiçbir şeyin olamayacağını tüm dünyaya göstermiştir

Published

on

By

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Töre, “Darbe girişiminin karşısında kahraman Türk halkı, milli iradenin üstünde hiçbir şeyin olamayacağını tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

Töre mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Büyük Türk milleti tarihi boyunca savaşmış, direnmiş ve hürriyetinden asla taviz vermemiştir. Tarihimizin en sinsi saldırılarından biri olan 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain darbe girişimine karşı Türk milleti önemli bir zafer elde etmiştir.  15 Temmuz darbe girişimi Türkiye Cumhuriyetine, milli ve demokratik değerlerine ve tüm kazanımlarına sahip çıkılmasıyla hüsrana uğratılmıştı.

“Demokrasiye ve özgürlüğe canı pahasına sahip çıkan şehitlerimizi rahmetle anıyor, Türk milletinin demokrasi zaferini kutluyorum.

15 Temmuz gecesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği direktifle, Türk halkının, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçek mensuplarının, Türk Polis Teşkilatı’nın, basının gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’ni karanlık günlere taşımak isteyenler emellerine ulaşamamıştır. Darbe girişiminin karşısında kahraman Türk halkı, milli iradenin üstünde hiçbir şeyin olamayacağını tüm dünyaya göstermiştir.

Bu uğurda şehit düşen 251 asker, polis ve sivil vatandaşımızı saygıyla anıyor,  ailelerine ve Anavatan Türkiye’mize başsağlığı diliyorum.

Demokrasi yoluyla belirlenen milli iradeden asla vazgeçilemez, milli irade dikta yoluyla ortadan kaldırılamaz. Ulu önder Atatürk’ün dediği gibi “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir!”

Devamını Oku

Trending

Reklam