Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Dünya

Putin’den Biden’a zirve öncesi mesaj var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile Cenevre’de gerçekleşecek görüşme öncesi Amerikan medyasına değerlendirmelerde bulundu. Putin, Biden’ın kendisini “katil” olarak nitelemesine alınmadığını söyledi.

Published

on

ABD-Rusya ilişkileri kritik günler yaşarken gözler 16 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacak zirveye çevrildi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşme öncesi Amerikan medyasına değerlendirmelerde bulundu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni ABD lideriyle yapacağı ilk zirve öncesinde, “Benim büyük umudum, evet, bazı avantajlar, bazı dezavantajlar var, ancak görevdeki ABD Başkanı’nın herhangi bir dürtü temelli, düşünmeden hareket eden bir tavrı olmayacak” yorumunda bulundu.

Putin, NBC News ile yaptığı röportajda Biden’ı hayatını siyasette geçirmiş bir “kariyer adamı” olarak nitelendirdi.

Putin, ABD ile ilişkilerin son yıllardaki en düşük noktasına gerilediğini ifade etmesine rağmen, Biden ile çalışabileceğini umduğunu vurguladı.

Putin ayrıca ABD’ye yönelik siber saldırılar konusunda bilgisi olduğu iddiasını reddetti ve Biden’ı Rusya ile siber uzay konusunda bir anlaşma yapmaya çağırdı.

Trump’ı övmeyi ihmal etmedi

Putin, “Eski ABD Başkanı Trump’ın olağanüstü bir birey, yetenekli bir birey olduğuna inanıyorum… Renkli bir insan. Onu sevebilirsiniz ya da sevmeyebilirsiniz. Ama o klasik Amerikan ekolünden gelmedi” dedi.

Putin, 2016 seçimlerinde Rus lidere hayranlığını dile getiren Trump’ı desteklediğini açıkça itiraf etmişti.

Biden şikayetlerini iletecek

Biden’ın görüşmede Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi ve bilgisayar korsanlığı da dahil olmak üzere bir dizi şikayeti gündeme getirmesi bekleniyor.

Gergin ABD-Rusya ilişkileri

Biden, Putin için “katil” demiş, Putin, “katil” suçlamasına verdiği yanıtta, “Sağlıklı olsun. Ona sıhhat diliyorum. Şaka yapmıyorum, kinaye yapmadan söylüyorum bunu” şeklinde konuşmuştu.

Rus lider sözlerinin devamında Amerika’nın kolonicilik tarihini hatırlatmış ve düşmana karşı nükleer silah kullanan tek ülke olduğunu da savunmuştu.

Putin ayrıca Washington Post’ta Rusya’nın İran’a potansiyel askeri hedefleri takip etmesine olanak sağlayacak gelişmiş bir uydu sistemi sağlamayı planladığına dair bir raporu “sahte haber” olarak nitelendirmişti.

TRT

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Taliban, kaçak Afganlar için Türkiye’ye gelecek

Published

on

Afganistan’daki Taliban hakimiyetinden sonra ülkeyi terk eden Afganlar, İran sınırından farklı yollarla Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Taliban, Türk makamlarıyla konuya ilişkin ikili değerlendirmelerde bulunabilmek amacıyla Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığından bir grup heyetin önümüzdeki hafta içi Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı.

 

HEYET, AFGAN GÖÇMENLERİN SORUNLARINI ARAŞTIRACAK

Taliban’ın Göç ve Mülteciler Bakanlığından Türkiye’ye göndereceği heyet, Türkiye’deki Afgan göçmenler hakkında birtakım araştırmalarda bulunacak. Afgan kaçak göçmenlerin sorunlarının ve geri dönüş yollarının üzerinde duracak olan heyet, oluşturdukları raporları Taliban hükumetine bildirecek.

MOHAMMED ARSALA: TÜM SORUNLAR DİKKATE ALINACAK

Afganistan Göç ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala, konuya ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Bakan Yardımcısı Arsala, Taliban hükumetinin kaçak göçmenlerin Afganistan’a geri dönebilmesi için bütün yardımlara hazır olduğunu belirtti. Arsala, bugüne kadar Türkiye’deki Afgan göçmenlerin durumu ve dönüşleri konusunda Türkiye’yle yapılan resmi görüşmelerde hiçbir çözüme ulaşılamadığını vurguladı.

Türkiye, bugüne kadar 40 bin Afgan sığınmacıyı çeşitli sebeplerle Geri Gönderme Merkezi’yle sınır dışı etmişti.

Devamını Oku

Dünya

New York’ta maymun çiçeği nedeniyle OHAL ilan edildi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde maymun çiçeği nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

New York Valisi Kathy Hochul, maymun çiçeği salgını nedeniyle eyalette olağanüstü hal ilan etti.

Hochul yaptığı açıklamada, “New York eyletinin maymun çiçeği salgınıyla ilgili son verilerini inceledikten sonra, bu salgınla mücadele çabalarımızı güçlendirmek için olağanüstü hal ilan ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ABD’de tespit edilen her 4 maymun çiçeği vakasından birinin New York eyaletinde olduğu bilgisini paylaşan Hochul, “Ekibimle birlikte daha fazla aşı tedarik etmek, testleri artırmak ve halkı salgın sırasında nasıl güvende kalacakları konusunda sorumlu bir şekilde eğitmek için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Devamını Oku

Dünya

Nur Sultan’da aşı olmayanlar AVM’lere alınmayacak

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da bugünden itibaren koronavirüs aşısı olmayanların hafta içi de alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklandı.

Published

on

By

Nur Sultan Valilikten yapılan açıklamaya göre, başkentteki koronavirüsün yayılımını  kontrol altında tutmak amacıyla önlemler artırıldı. 

Hafta sonu yasağı genişletildi

Açıklamada, ev karantinasını ihlal edenlerin en fazla alışveriş ve eğlence merkezlerinde tespit edildiği belirtilerek, “Bu nedenle 8 Kasım’dan itibaren hafta içi de Nur Sultan’daki alışveriş ve eğlence merkezleri sadece ‘yeşil’ kategorideki vatandaşlara açık olacak” denildi.

Tam aşılıların sayısı 7 milyonu geçti

Ülke genelinde daha önce Covid-19 aşısı olmayanların hafta sonları alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklanmıştı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığının güncel verilerine göre, 19 milyon nüfusa sahip ülkede virüse karşı tam aşı olanların sayısı 7 milyon 674 bini geçti.

Ülkede son 24 saatte 1031 yeni vakanın görülmesiyle toplam vaka sayısı 950 bine yaklaştı. Ölenlerin sayısı 9 artarak 12 bin 259’a ulaştı.

TRT

Devamını Oku

Trending

Reklam