Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Sağlık Bakanlığı Girne’de yeni bir PCR merkezini hizmete soktu

Published

on

Sağlık Bakanlığı Girne’de yeni bir PCR merkezini hizmete  soktu.

Girne Belediyesi’nin, Belediyelerle , hükümet arasında yaşanan anlaşmazlığın ardından, geçtiğimiz Çarşamba  günü, Leymosun Kültür Evinde  hizmet veren PCR Merkezini kapatmış, PCR testleri , Girne Doktor Akçiçek Hastanesi Polikliniği’nde yapılmaya başlanmıştı.

Gine Doktor Akçiçek Hastanesi’nde, yaşanan PCR testi izdihamını nedeniyle , Sağlık Bakanlığı vatandaşın mağduriyet yaşamaması için ,  Özyalçın Şirketler Grubu işbirliğinde, şirkete ait  Uğur Mumcu Caddesi-Karakum Lemar yanında yer alan 2bin metre karelik alanı , PCR Merkezine dönüştürdü.

 Özyalçın   Şirketler  Grubu,  2012de yaşamını kaybeden şirket kurucusu ve sahibi  Oğuz Özyalçın anısına,   binanın iç düzenlemesini yaparak ,salgın  süresince , PCR merkezi olarak hizmet vermesi için , Sağlık Bakanlığına , karşılıksız olarak tahsis etti.

2 ayrı alana bölünen binanın birinci kısmında , bu günden itibaren PCR testleri yapılırken, önümüzdeki dönemde,  ikinci bölümün de , aşı merkezi olarak düzenlenmesi  hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel , Bakanlık yetkilileri ve  Özyalçın Şirketler Grubu  Direktörleri Yağmur Özyalçın ve Yaprak Özyalçın, ile birlikte, bugün hizmete giren  PCR Merkezini  gezerek, basına açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel,Covid 19 salgını nedeniyle,  vatandaşa sürekli PCR testi uygulanması gerektiğini anımsatarak, Sağlık Bakanlığı olarak vatandaşa kolaylık sağlamak için tüm ilçelerde yeni PCR merkezlerini  hizmete soktuklarını  ifade etti.

 Uzun zamandır , Girne Belediyesi Leymosun Kültür Evinin , PCR merkezi olarak  hizmet verdiğini ancak geçtiğimiz Çarşamba , anı ve anlaşılmaz  bir kararla , Girne Belediyesi’nin  bu merkezi kapattığını  kaydeden Üstel, vatandaşın mağduriyeti  gidermek için testlerin Girne Doktor Akçiçek Hastanesi Acil Polikliniği’ne kaydırıldığını hatırlattı. .

Hastanede testlerden yaşanan yoğunluğu gidermek için  çalışırken,  Yağmur ve Yaprak Özyalçın’ın , babaları Oğuz Özyalçın’ın anısına, bu binayı,Covid-19 süresince kullanılmak üzere,  karşılıksız  olarak ,Bakanlığa   tahsis ettiğini söyleyen Üstel, Özyalçın Şirketler grubuna teşekkür ederek, Oğuz Özyalçın’a rahmet diledi.

İç düzenlemesinin Özyalçın Şirketler Grubu tarafından yapılan  binanın bir kısmının PCR merkezi olarak hizmet vereceğini , diğer bölümünün ise önümüzdeki günlerde aşı merkezi olarak kullanılmasının hedeflendiğini dile getiren Üstel, bina yanında geniş bir otopark bulunmasının da önemli kolaylık sağladığını belirtti. 

Leymosun Kültür Evi’ni, uzun zamandır bakanlığa , PCR merkezi olarak  veren Girne Belediyesi’ne bu süreçteki katkıları için teşekkür eden Üstel, merkezin , belediye tarafından ani bir kararla kapatılmasının anlaşılmaz olduğunu söyledi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Haftalık gıda denetim sonuçları açıklandı

Published

on

By

Haftalık Gıda Denetim sonuçlarına göre ithal ürünlerden çeri domates, kiraz ve yerli domateste limit üstü bitki koruma ürünü; yerli ürünlerden ise sultani üzüm, asma yaprağı ve babutsada tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edildi.

İthal ürünlerden alınan 40 numunenin 38’i, yerli ürünlerden alınan 28 numunenin 23’ü temiz çıktı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 12-18 Temmuz tarihleri arasında ithal ve yerli ürünlerden alınan numuneler, Devlet Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen analizler sonucunda Avrupa Birliği pestisit limitlerine göre değerlendirildi.

İthal ürünlerden alınan 40 numunenin 38’i temiz çıkarken, limit üstü bitki koruma ürünü içeren iki numuneye rastlandı.

Limit üstü bitki koruma ürünü tespit edilen, REE Cahide Kılıç’a ait çeri domates firmanın isteği üzerine imha edilirken, SVS Tic. Ltd. ait kiraz ise firmanın isteği üzerine imha veya menşeine iade edilecek.

Yerli ürünlerden alınan 28 numunenin 23’ü temiz bulunurken, tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edilen 4, limit üstü bitki koruma ürünü tespit edilen 1 numuneye rastlandı.

Tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edilen, Yeşilyurt köyü sakini Serkan Keski’ye ait sultani üzüm, Yeşilyurt köyü sakini Şafak Kaşot’a ait asma yaprağı, Türkmenköy sakini Rüşdiye Gaziler’e ait babutsa ve Koruçam sakini Kadri Yakar’a ait domatesin imhasına karar verildi.

Tepebaşı köyü sakini Savaş Ozan’a ait domateste limit üstü bitki koruma ürünü tespit edildiğinden ürünün hasadı bir sonraki laboratuvar analizine kadar durduruldu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Meclis Başkanı Töre, Binali Yıldırım’ı kabul etti

Published

on

By

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıl dönümü kutlamaları kapsamında KKTC’de bulunan AK Parti Genel Başkan Vekili, eski TBMM Başkanlarından ve Türkiye Başbakanlardan Binali Yıldırım’ı kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’ndaki kabulde konuşan Başkan Töre, “20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’na gelene kadar geçen süreçte Türk milleti adına nöbet tuttuklarını, milli ve manevi değerleri koruduklarını” söyledi.

Bağımsızlığın ve Türkiye’nin güvencesinin kendileri açısından vazgeçilmez olduğunu belirten Töre, “Bugün yola devam ediyorsak bu sizlerin desteğiyledir” ifadelerini kullandı.

50 yataklı Saray Otel’den bugün 30 bin yataklı turizm tesislerine ulaşıldığını kaydeden Töre, eğitim alanında yapılan yatırımların da KKTC’nin özgül ağırlığını artırdığını dile getirdi.

Binali Yıldırım’ın gerek bakanlığı gerekse Başbakanlığı döneminde KKTC’ye verdiği desteği anımsatan Töre, yayıncılık alanında gelinen aşamanın da kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

-Yıldırım: “Gözümüz kulağımız burada”

AK Parti Genel Başkan Vekili, eski TBMM Başkanı ve eski başbakan Binali Yıldırım da, “Büyük bedeller ödenerek kazandığımız bağımsızlığımıza gözümüz gibi bakacağız. Türkiye’nin gözü kulağı hep buradadır. KKTC’de yaşayan kardeşlerimizin huzur ve güvenliği bizim için önemlidir. Türkiye’nin ve Doğu Akdeniz’in güvenliği KKTC’den başlar. Türkiye’de ne varsa burada olması için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hediye teatisinde bulunuldu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Başbakan Üstel, Türk Hava Kurumu heyetini kabul etti

Published

on

By

Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç’ı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakanlık’tan verilen bilgiye göre, kabulde konuşan Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu’nu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle KKTC’de görmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hava kurumlarının her devlet için önemi olduğuna işaret eden Üstel, “Bizler Kıbrıslı Türkler olarak 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’ndan önce Rum’un zulmü altında yaşayan bir toplumduk. Kıbrıs Türkü 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın ardından özgürlüğüne kavuştu. Devletimizi kurduk. Kurumlarımızı geliştirmeye başladık. Sporda yavaş yavaş federasyonlar kurmaya başladık ve bugünlere geldik” dedi.

KKTC’nin ambargolar ve izolasyonlar altında olduğuna dikkat çeken Başbakan Ünal Üstel, “Ülke gençliğimiz hava sporlarıyla da daha yakından tanışmaya başlamıştır. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteği ile gençlerimiz artık özellikle spor alanında bu engelleri aşmaktadır. Gençlerimiz uluslararası arenada hava sporlarıyla da bizi temsil edebilmektedir. Bizler de Hava Sporları Kurumumuzu daha ileriye götürmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Yeni yapılan Ercan Havalimanı ile ilgili de konuşan Başbakan Ünal Üstel, “Yeni Ercan havalimanı modern, çağdaş daha büyük uçakların inebileceği bir Havalimanı olmuştur. Ercan havalimanımız dünyaya açılan bir pencere olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç da “Bizler ekip olarak Türk Hava Kurumunu eski başarısına ulaştırmak için hep birlikte çalışıyoruz. Burada yapacağımız yeni protokollerle KKTC ile işbirliğimiz daha ileriye gidecektir” dedi.

Devamını Oku

Trending

Reklam