Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Satışa hazır 50 gram uyuşturucu madde ele geçirildi!

Published

on

Polis Basın Subaylığı’ndan verilenn bilgiye göre bugün saat 11.00 sıralarında Gazimağusa’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucu satışa hazır hale getirilmiş yaklaşık 50 gr ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ele geçirildi.
Operasyon kapsamında meselede zanlı olarak görülen A.A.O. (E-19), A.A.A. (E-31) ve O.O.O. (K-31) tutuklanmış olup  polisin soruşturması devam etmektedir.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Üstel, 20 Temmuz Kıbrıs Zaferi Kutlama Dayanışma ve Kültür Derneği heyetini kabul etti

Published

on

By

Başbakan Ünal Üstel, Emekli Tümgeneral Cumhur Evcil başkanlığındaki 20 Temmuz Kıbrıs Zaferi Kutlama Dayanışma ve Kültür Derneği heyetini kabul etti.

Üstel, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü dolayısıyla ülkede bulunan heyeti Başbakanlık Şeref Salonu’nda ağırladı.

Başbakan Ünal Üstel, kabulde yaptığı konuşmada, Barış Harekatı’nın 50. yılında Özgürlük Bayramı’nda beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bugün Filistin’de yaşananları 1950’de 1974’e kadar Kıbrıs Türk halkının yaşadığına işaret eden Üstel, Anavatan Türkiye sayesinde adaya barışın getirildiğini kaydetti.

Üstel, dönemin yöneticileri Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Doktor Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş’ın kararları ve istişareleri; Mehmetçik ile Mücahitlerin fedakarlıklarıyla bugünlere gelindiğini belirterek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

-Soyutlanmış halde, izolasyonlar altında….”

Kıbrıs Türk halkının dünyadan soyutlanmış halde, izolasyonlar altında, baskılara rağmen Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bugün barış kutlamaları yaptığını ifade eden Üstek, diğer tarafta zihniyetin hala değişmediğini kaydetti ve Yunanistan’la imzalanan savunma anlaşmasını hatırlattı.

“Sizler sayesinde ve Kıbrıs Türk mücahidinin yaptığı fedakarca varoluş mücadelesiyle bugünlere geldik.” diyen Üstel, gururlu ve inançlı olduklarını vurguladı.

– Evcil: “Korkarak geldiğimiz yerlere bugün gülerek gelebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Emekli Tümgeneral Cumhur Evcil de, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gaziler olarak Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü etkinliklerine katılabilmek için dernek kurduklarını kaydetti.

Tümgeneral Evcil, Barış Harekatı sürecinde yaşananları aktardı, o zamanlar korkarak, mermi yiyerek geldikleri yerlere bugün gülerek gelebilmenin mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti.

Bugünlere gelebilmenin ve 50. yıl dönümünü görebilmenin müstesna bir olay olduğunu söyleyen Evcil, “1974’e kadar Kıbrıs’la yattık, Kıbrıs’la kalktık. Çok şükür sonunda başarıyı elde ettik.” dedi, bunun sevincini yaşadıklarını belirtti.

Devamını Oku

Kıbrıs

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İzmir’de de törenlerle kutlanacak

Published

on

By

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 50’inci yıldönümü İzmir’de törenlerle kutlanacak.

KKTC İzmir Başkonsolosluğu tarafından hazırlanan kutlama programı kapsamında yarın sabah saat 09.30’da İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma ve kutlama töreni düzenlenecek.

Enformasyon Dairesi’nden verilen bilgiye göre törende KKTC İzmir Başkonsolosluğu, Türkiye Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilciliği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Şube Başkanlığı, Kıbrıs Türk Kültür Derneği İzmir Şube Başkanlığı, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin İzmir temsilcilikleri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenkler sunulacak.

Tören, öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, Başkonsolos Ayşen Volkan İnanıroğlu’nun konuşmaları, mini bando konseri ve halk dansları gösterilerinin ardından sona erecek.

Kutlama programı kapsamında Başkonsolos İnanıroğlu, Muavin Konsolos Alpbuğra Bahadır Gültekin ile birlikte İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban’a, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni’ye, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Cemil Tugay’a, Türkiye Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Yeşim Kebabcıoğlu’na, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir ve Karşıyaka Şubelerine şükran ziyaretlerinde bulundu.

Öte yandan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 50’inci yıldönümü münasebetiyle İzmir’in en işlek caddesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi başta olmak üzere Kemeraltı, Üçyol, Bornova Cumhuriyet Meydanı ve İzmir Müze Gemileri gibi noktalara da KKTC bayrakları asıldı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Üstel, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve beraberindeki heyeti kabul etti

Published

on

By

Başbakan Ünal Üstel, Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü etkinlikleri nedeniyle ülkede bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakan Üstel, görüşmede yaptığı konuşmada, Özel başkanlığındaki CHP heyetini 50. yıl etkinlikleri kapsamında misafir etmekten duyduğu mutluluğu ifade etti.

1950’li yıllardan 1974’e kadar Kıbrıs Türk halkının zulüm altında varoluş mücadelesi verdiğini kaydeden Üstel, o zamanın Başbakanı ve CHP Başkanı Bülent Ecevit ve ortağı Necmettin Erbakan’ın cesur yürekleriyle aldıkları kararlar ışığında bugün Barış ve Özgürlük Bayramı’nın kutlandığını belirtti.

Bütün imkansızlıklara rağmen yapılan Mutlu Barış Harekatı’yla barışın sadece Türklere değil Rumlara da geldiğini kaydeden Üstel, diğer tarafta o zamanın zihniyetinin sürdürüldüğünü, Yunanistan ile savunma iş birliği yapılarak, savaş uçağı getirme hazırlığı içerisinde olunduğunu söyledi.

Üstel, CHP’ye dün Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Büyük Millet Meclisi’nde alınan tarihi karara imza atmalarından dolayı teşekkürlerini de ileterek, bu tarihi kararla ikinci bir bayram yaşadıklarını ifade etti.

– Üstel: “TBMM kararının ardından TDT’ye asil üye olunmasıyla KKTC çok daha rahat edecektir”

Kıbrıs Türk halkının 1974’e kadar yaşadıklarını bugün Filistin halkının yaşadığını ve Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler gibi kurumların bu duruma seyirci kaldığını dile getiren Üstel, “Ne mutlu bizlere ki bizim Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti vardı.” diyerek, bugünlere gelinebildiğini ve KKTC’nin kurulduğunu vurguladı.

Başbakan Üstel, Türk Devletleri Teşkilatı’na KKTC’nin gözlemci üye olmasının ardından yaşanan gelişmelere de işaret ederek, Azerbaycan’da ilk defa bir üçüncü ülkede Başbakan olarak devlet protokolüyle karşılandığını kaydetti.

Ekonomik ilişkilerin de güçlenmekte olduğuna dikkat çeken Üstel, İlk defa üçüncü bir ülkeye KKTC’nin sağlık sertifikalarıyla narenciye ihraç edildiğini, başka sanayi ürünlerinin de ihraç edilmeye başlandığını belirtti.

Dün alınan TBMM kararının ardından Türk Devletleri Teşkilatı’na asil üye olunmasıyla KKTC’nin çok daha rahat edeceğine inanç belirten Başbakan Üstel, 1974 Barış Harekatı’nda kaybedilen Mücahit ve Mehmetçiklere, bu işin kıvılcımını yakan Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’a Allah’tan rahmet diledi.

– Özel: “Katliamın başında uluslararası toplum üzerine düşeni yapsaydı, bu büyük acılar yaşanmayacaktı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ise, heyetini takdim ederek başladığı konuşmasında, Başbakan Üstel şahsında KKTC halkını saygı ve sevgiyle kucakladıklarını kaydetti, tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Özel, yaşanılan acılı günlerin ne Kıbrıs’ta ne de başka bir coğrafyada bir daha yaşanmaması temennisi paylaşarak, geçenlerde katliamının 29. yılında mezarını ziyaret ettiği Aliya İzzetbegoviç’in “Unutulan katliamlar tekrarlanır.” sözünü hatırlattı.

“Adada büyük bir katliam yapıldı. O katliamın ilk başladığı aşamalarda uluslararası toplum üzerine düşeni yapsaydı, bu büyük acılar yaşanmamış olacaktı. Sonrasında da bir barış harekatına da ihtiyaç olmayacaktı.” diyen Özel, bugün aynı mezalimin Filistin’de yaşandığını, uluslararası toplumun yine sessiz kaldığını kaydetti. Özel, Filistin’de çok daha cesaretli, kararlı ve bütünleşik bir tutum sergilenmesi çağrısında bulundu.

Kıbrıs Türkü’nün çok önemli sorunları bulunduğunu ve bu sorunların aşılması için hep birlikte yapılması gereken şeyler olduğunu kaydeden Özel, yer aldıkları uluslararası platformlarda Kıbrıs meselesinin adil bir şekilde çözülmesine vurgu yaptıklarını, bugün uygulanan ambargoların, uluslararası tecridin, doğrudan uçuş ve ticaretin olmaması gibi durumların kabul edilebilir olmadığını belirtti.

Özel, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmelerinde Türkiye’nin Gümrük Birliği sürecinin Güney Kıbrıs’a uçaklarının Türkiye’ye izin almaksızın inmesinin ve gemi hareketinin önünü açacak bir sürece yol açabileceğini, bu sürecin doğru yönetilmesi gerektiğinin ele alındığını söyleyerek, bu noktada Kıbrıs Türk halkının haklı talepleri olduğunu ve yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Biz, Türkiye’de yapılacak seçimlere kadar muhalefet partisiyiz. Ama yurt dışında Türkiye’nin partisiyiz. Dolayısıyla KKTC’nin de partisiyiz. KKTC’nin haklı davasını anlatmayla mükellef bir partiyiz.” diyen Özel, Türkiye’de iktidar ve muhalefetin farklı konularda değerlendirmeleri olabileceğini ama Kıbrıs’ın arkasında tek yumruk olmanın önemli olduğunu söyledi.

Özel, geçmişte yaşananlardan ders alarak Kıbrıs’ın geleceği için doğru bir stratejinin izlenmesi gerektiğinin altını çizerek, “KKTC’nin kurulmasına vesile olan Barış Harekatı’nı, hem Rumlara hem Türklere barış getiren o harekatı bir kez daha selamlıyoruz.” diye konuştu.

Kabul, karşılıklı hediye takdimiyle tamamlandı.

Devamını Oku

Trending

Reklam