Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kültür Sanat

Yayıncılığın yükselen yıldızı: Podcast

Son yıllarda adı sıkça duyulan bir format olan podcast dijital dünyanın ayak izlerini taşıyan bir yayıncılık. Podcastin koronavirüs salgını döneminde popülaritesi iyice arttı. Yıldızının en çok parladığı ülkelerden biri de Türkiye.

Published

on

Dijital yayıncılığın en yeni formatı podcast, dijital içerik ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştirme hedefiyle çıktığı yolda sağlam adımlarla ilerliyor.

Fonograftan mp3’e kadar popüler müzik üretim, dağıtım ve tüketim tarihine radikal bir giriş yapan ve henüz çok yeni olmasına karşın kendisine hatırı sayılır bir alan açan podcast nedir, nasıl yapılır ve neden bu kadar popüler oldu?

Son yıllarda Türkiye’de de fazlasıyla adından söz ettiren yeni bu içerik aracı hayatımızın merkezine yerleşmeye namzet. Podcast, Türkçe’de henüz bir karşılığı olmasa da “pod” ve Türkçe “yayın” anlamına gelen “broadcast” kelimelerinin birleştirilmesinden meydana geliyor.

Dijital dönüşümün parçası

Podcast, ses dosyalarının formata uygun şekilde hazırlanmasıyla oluşan içerik türü olarak kabul ediliyor. İlk olarak 2004 yılında kullanılan podcast kelimesi radyo programlarına benzerliğiyle dikkati çekiyor.

Podcastler, dijital ortamda kullanıcılara herhangi bir zamanda dinleme, küçük boyutlu dosyalar oldukları için kolay ve hızlı indirebilme, amatör içerik üreticiler için bile kolayca yayın yapabilme ve sık sık güncelleyebilme gibi pek çok avantaj sağlıyor.

Yalnızca profesyonel olarak değil amatör yayıncılar da hobi amaçlı ses dosyaları hazırlayarak takipçilerine ulaştırabiliyor.

Konular üzerine basit ya da derin analiz imkanı

Podcast yayıncıları haber, kültür, moda, sağlık, eğitim gibi birçok alanda içeriklerini hazırlayarak milyonlara ulaştırıyor. Ve bu süreç oldukça pratik bir şekilde gerçekleşiyor. Podcastlerin hazırlanmasında temel ekipmanlar mikrofon, kulaklık ve yayın malzemeleri. Hazırlanan podcastler çevrim içi yayın platformlarında, kişisel bloglarda ve sosyal medyada dinleyicilere ulaştırılıyor. Sesli kitaplar, radyo tiyatrosu, müzik listeleri, makaleler de podcastlerde sıklıkla tercih edilen konuların başında geliyor.

Son 5 yılda 17 kat artış

Yayıncılar ve reklam verenler için podcast analizleri yapan Chartable adlı şirketin verilerine göre, 2020’de dünya çapında 885 bini aşkın (885.262) yeni podcast yayımlandı. 2019’la kıyaslandığında bu, 3 kat daha fazla anlamına geliyor. Yıl boyunca dakikada 2 podcastin yayımlandığı verileri ortaya çıkıyor.

Rapora göre, son 5 yılda üretilen podcast sayısı 17 kat arttı. Geçen yıl podcast indirme sayısı yüzde 180 yükseldi.

Yıllara göre artan podcastlerin sayısı grafikte de görülüyor. 2015’te 51 bin 144, 2016’da 73 bin 885, 2017’de 118 bin 703, 2018’de 217 bin 974, 2019’da 318 bin 517 ve 2020 yılında 885 bin 262 podcast yayımlandı.

Yıllara kıyasla artan içerik sayısı gelecekte podcast yayımcılığının daha da önemli bir hale geleceğine işaret ediyor.

Hintçe podcastlerde patlama

Dünyada yüzlerce dilde podcast var. Türkçe de son yıllarda podcast yayınlarında sıklıkla kullanılan dillerin başında geliyor. Türkçe içerikler artış gösteriyor.

Yeni podcast verilerine bakıldığında, Hintçe üretilen içeriklerin 1 yılda 14,1 kat arttığı görülüyor. Bu dili 8,4 kat ile Çince ve 7,8 kat ile Portekizce podcastler takip ediyor. Mevcut durumda en çok İngilizce içerik var.

Eğitim içerikleri ilk sırada

2020 yılında yayımlanan podcast içeriklerde zirvede eğitim yer aldı. 2020’de yayımlanan yaklaşık 900 yüz bin podcastten en az 133 bini (133.107) eğitimle ilgili içeriklerden oluşuyor.

Toplum ve kültür konusunda 121 bin 556, sanat konulu ise 94 bin 360 içerik üretildi. İş dünyası için bu sayı 85 bin 155. Komik içerikler 63 bin 235 iken, sağlık ve formda kalma 56 bin 528. Habere bakıldığında 51 bin 406 içerik üretildiği görülüyor.

Türkiye’de gittikçe yaygınlaşıyor

Dijital yayıncılığın büyüyen alanlarından podcast, Türkiye’de de son yıllarda popüler hale geldi. Kullanıcıların içerik tercihlerinde sesli uygulamalara yönelmesi bu ekosistemin yaygınlaşmasını artırdı.

Özellikle geçtiğimiz yıl dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle çevrim içi yayıncılık arttı. Bu durum yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Hayatımıza son yıllarda giren bu formatı en çok tercih eden ülkelerden biri de Türkiye.

Podcastteki küresel büyüme dinleyici sayılarına yansımış durumda. Geçtiğimiz yıl podcast dinleme tercihinde Türkiye’de kullanılan cihaz sayısında 5 kattan fazla (5,2) artış görüldü. Türkiye’yi, 4,7 kat daha fazla cihazla İtalya izledi.

Podcastlere ilgi yoğun

Müzikten, radyo tiyatrosuna, romanların seslendirmelerinden röportaja kadar geniş yelpazeli podcast içeriklerine sahip TRT içerikleri Türkiye’de bu alanın öncülerinden.

TRT İstanbul Radyo Müdürü Ali Fuat Gülmez’e göre podcastler yakın gelecekte daha fazla kullanıcıya ulaşacak. Gülmez, podcast kültürünün taşınabilir cihazların hayatımızda olması nedeniyle hızla yaygınlaştığını, ekonomik olmasının payının da önemli olduğunu söylüyor.

“Podcastlerin rakamları Türkiye’de çok üst seviyede. Dünyada en fazla podcast dinleyicisinin olduğu ülkelerden birisi de Türkiye. Araştırmalar bunu gösteriyor. Radyonun 2000’li yıllardan itibaren dönüşmüş hali olarak görebiliriz. Bir açıdan seçilmiş radyo diyebiliriz. Genç insanlar, dinleyici ve kullanıcı olarak bunun en büyük temeline imza atanlar. Telefonunuzdan hazırladığınız podcastleri 3-5 dakika içerisinde kendi platformlarınızda takipçilerinize ulaştırabiliyorsunuz. Pandeminin de bu alanda ciddi bir etkisi olduğunu düşünüyorum”

İşitsel odağın gücü

2000’li yılların başlamasıyla yaşam hareketliliği dijital dönüşümün de hızlanmasına sebep oldu. Ali Fuat Gülmez, işitsel odağın görselden daha kuvvetli olduğuna dikkati çekiyor.

“Podcastler tahminimizin çok ötesinde bir hareketlilik sağladı. Nedenleri var tabi ki. Ekonomik olması ve hareketli yaşam başlıca sebepleri. Evden çıktığınız andan itibaren görsel bakış açınızı farklı yönlere çevirebiliyorsunuz ancak işitsel olarak daha rahat bir odaklanma sağlayabilirsiniz. İlk etapta müzikle başlayan mecralar dünyada büyük bir endüstri haline geldi. İnsanlar kendi podcastlerini hazırlamaya başladılar. Takipçilerine buradan ulaştılar”

Hayatımıza hızlı bir giriş yapan podcast aynı hızla ilerlemesini sürdürüyor. Uzmanlara göre podcast yayıncılığı yakın gelecekte ezberleri bozmaya en yakın format.

TRT

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Sanat

Necmettin Erbakan fotoğraf sergisi açıldı

“Prof. Dr. Necmettin Erbakan” fotoğraf sergisi açıldı. Sergi, Sevgi ve Kardeşlik Derneği (SEVKAD) tarafından  Lefkoşa’da, Türkiye’nin eski başbakanlardan merhum Prof. Dr.

Published

on

By

“Prof. Dr. Necmettin Erbakan” fotoğraf sergisi açıldı.

Sergi, Sevgi ve Kardeşlik Derneği (SEVKAD) tarafından  Lefkoşa’da, Türkiye’nin eski başbakanlardan merhum Prof. Dr. Erbakan’ın vefatının yıl dönümü vesilesiyle açılan sergide, Erbakan’ın siyasi hayatından karelere yer verildi.

1974’te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı sırasında merhum Bülent Ecevit Başbakanlık, Necmettin Erbakan ise Başbakan Yardımcılığı görevindeydi.

Devamını Oku

Kültür Sanat

Yeter

Şair Sevcan Ekrem İstanbullu yazdı

Published

on

By

                  YETER

Bırak da  haykırayım, halkın dili olayım
Biçare bu halkıma, ben bir çare bulayım

Halkımın beli bükük, Allah aşkına susma
Geldiğin gibi giden, bunu sakın unutma

Koltuk sevdası yine, umursuzluk ayyukta
Aç bıraktınız bu halkı yaktınız bir solukta

Zam furyası boğarak, öldürürken onları
Sizlerin sayesinde, kapkaranlık sonları

Biri gider biri gelir, fayda yok kimsesinde
Sağmış – solmuş hepsi de halkımın ensesinde

Bu halk kime güvensin, artık kime dayansın
Her seçim kısır döngü, yeter artık uyansın

İstikrar istiyoruz, bizi soydunuz yeter
Halk resmen avuç açtı, eskisinden de beter

Gelenler aratırmış,  gidenleri ne yazık
Yer her gün bıka bıka, halkım büyük bir kazık

Ekmek  alamaz oldu, hani et, süt, un, şeker
Sizler bayram yaparken, halkım sefalet çeker

Sizin maaşınızı  masaya yatıralım
İşçiden biraz alıp, sizlere aktaralım

O zaman belki  biraz,  insafa gelirsiniz
Onlar ekmek bulmazken, siz pasta yemezsiniz

Maşa olup tutulduk, kullanıldık bir çoğu
Sizler bir balı yalarken yakıldı Orta Doğu

Sıra bizlere geldi sahip çık vatanına
Açlıktan yok olmadan, sahip çık bu halkına

 

 

Sevcan Ekrem İstanbullu

Devamını Oku

Kültür Sanat

“Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ilk kitabı çıktı

Kıbrıs Türk Toplumunun gizli kahramanlarını geleceğe taşıyan “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ilk kitabı çıktı

Published

on

By

Girne Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’un hazırladığı “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ilk kitabı Yakın Doğu Üniversitesi Kültür Yayınları’ndan çıktı. Kuzey Kıbrıs’ın efsane müzik öğretmeni Yıldan Birand’ın hayatını okuyucusuyla buluşturan kitap, renkli tasarımı ve eğlenceli dili ile 7’den 70’e herkese hitap ediyor… 
Bazı isimler vardır ki yaptıklarıyla bir toplumun hayatına dokunarak sessiz sedasız büyük bir değişim ve ilham yaratır. Küçük gibi görünen ama büyük etkiler yaratarak toplumu dönüştüren bu adımların kahramanlarının kendi hikayeleri ise zaman içinde unutulup gider.  Girne Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt da hazırladığı “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” kitap serisi ile Kıbrıs Türk Toplumunun kültürüne ve yaşamına büyük katkılar sunan bu gizli kahramanların hikayelerini gelecek nesillerle buluşturarak ölümsüzleştirmeyi amaçlıyor.
İlk etapta 10 kitaplık bir seri olarak düşünülen “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” dizisinin ilk kitabı çıktı. Kuzey Kıbrıs’ın efsane müzik öğretmeni Yıldan Birand’ın hikayesini okuyucuyla buluşturan kitap, renkli sayfaları ve eğlenceli diliyle 7’den 70’e herkese hitap ediyor. Uzmanlık alanı, yaratıcı müfredat geliştirme olan Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, Yıldan Birand’ın hikayesini başta çocuklar olmak üzere, okuyan herkesin eğlenerek ilham alacağı bir dil ve tasarımla geleceğe taşıyor. 
Kıbrıs’ta müzik eğitimine çağ atlatan kadın: Yıldan Birand
“Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” kitap serisinde hayatlarını geleceğe aktardığı simleri, adeta bir masal kahramanına dönüştüren Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, Kuzey Kıbrıs için önemli değerler yaratmış isimleri unutulmaktan kurtarmakla kalmıyor; ilham verici hikayelerini gün yüzüne çıkararak çocuklara örnek alabilecekleri kendi toplumlarından, kendi kültürlerinden, aynı topraklarda büyüdükleri belki de aynı sokaklarda yürüdükleri rol modeller sunuyor.
Serinin ilk kitabının kahramanı Yıldan Birand da bu rol modellerden biri. 1964’te Kıbrıs okullarında müzik dersinin müfredata alınmasını sağlayan Yıldan Birand, yaratıcı eğitim teknikleriyle pek çok öğrencisinin hayatına dokunarak büyük ufuklar açtı. Orkestra ve korolar kurdu. Müzik öğretmeni olmayan köy okullarında konserler verdi. Böylece adadaki pek çok çocuk onun sayesinde müzikle tanıştı. Kıbrıs’ın ilk Kız Bandosunu kurdu. İlerleyen yıllarda Caz Orkestrası ve Klasik Orkestrayı kurdu. Yıldan Birand, 35 yıllık müzik öğretmenliğinin ardından emekli olsa da Royal School of Academy’nin piyano sınavlarında performans rekorları kıran öğrenciler yetiştirmeye devam ediyor. Yıldan Birand’ın hikayesi ise Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt renkli anlatımı ile hazırladığı “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ilk kitabı ile ilham vermeye devam ediyor.
Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt: “Kıbrıs Türk Toplumuna değer katmış insanların yaşam öyküleri, ‘Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri’ kitap serisi ile unutulmadan ilham vermeye ve rol model olmaya devam edecek.”
Farklı meslek gruplarında olsa da başarısı, öncülüğü, sorumluluk alışı, paylaşımcılığı, bazen ilk oluşu, bazen de insanların hayatlarında yeni ufuklar açması gibi özellikleriyle toplumu dönüştüren pek çok gizli kahramanla iç içe yaşadığımızı söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, “Kıbrıs Türk Toplumuna değer katmış insanların yaşam öyküleri, Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri kitap serisi ile unutulmadan ilham vermeye ve rol model olmaya devam edecek” dedi. İlk etapta 10 kitap, 10 isim olarak tasarladığı “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ikinci kitabının da yakın zamanda okuyucuyla buluşturmayı amaçlayan Yrd. Doç. Dr. Soykurt, bu projenin aynı zamanda farklı yaş gruplarındaki bireyleri okuma kültürüne ve yaratıcı düşünmeye teşvik edeceğine de inanıyor.

psx_20210923_155353.jpgpsx_20210923_155614.jpg

 

Devamını Oku

Trending

Reklam