Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

ADALI CİNAYETİNİN AYDINLATILMASINI VE GEÇİCİ 10. MADDENİN KALDIRILMASINI İSTEDİ

Published

on

KUTLU ADALI’NIN ÖLÜMÜNDEN ÖNCE YAYIMLANAN “SOPA VE SIPA” BAŞLIKLI SON YAZISI OKUNDU
AHMET SADİ, FAZIL ÖNDER, AHMET YAHYA, AHMET İBRAHİM, AYHAN HİKMET, AHMET MUZAFFER GÜRKAN, DERVİŞ ALİ KAVAZOĞLU VE KUTLU ADALI ANILDI
“CİNAYETİN AYDINLIĞA KAVUŞTURULMASI İÇİN SOMUT ADIM ATARAK GEREKENLERİ YAPACAK MISINIZ? YOKSA SÜRECİ YİNE ZAMANA MI HAVALE EDECEKSİNİZ?”

Bu Memleket Bizim Platformu, Cumhurbaşkanlığı önünde basın açıklaması yaparak, Kutlu Adalı cinayeti dahil karanlıkta kalan her olayın aydınlığa kavuşmasını ve Anayasa’nın Geçici 10. Maddesinin kaldırılmasını istedi.
Bu Memleket Bizim Platformu, bugün saat 10.00’da Cumhurbaşkanlığı önünde yaptığı basın açıklamasında, Kutlu Adalı cinayetinin yanı sıra geçmişte meydana gelen bombalama, kurşunlama ve linç girişimi gibi karanlıkta kalan her olayın aydınlığa kavuşması adına baskı unsuru olmaya devam edeceklerini vurguladı. Açıklamanın ardından Kutlu Adalı’nın ölümünden önce yayımlanan ve KKTC ile TC arasındaki ilişkileri konu alan “Sopa ve Sıpa” başlıklı son yazısı okundu.
Bu Memleket Bizim Platformu adına açıklamayı, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa İlçe Başkanı Doğa Yalçın, Kutlu Adalı’nın son yazısını ise Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP YG) Örgütlenmeden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ersen Sururi okudu.
“UYDURUK GEREKÇELER VE VATAN HAİNİ SÖYLEMİ İLE CİNAYETLER İŞLENDİ”
Platform açıklamasında; Ahmet Sadi, Fazıl Önder, Ahmet Yahya, Ahmet İbrahim, Ayhan Hikmet, Ahmet Muzaffer Gürkan, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kutlu Adalı anılarak, “Bu değerlerimizin tümü Kıbrıs’ta barışı, ortak yaşamı, demokrasiyi, insan haklarını ve aydınlık bir geleceği savundukları için katledildiler. Biz bu değerlerimizi kaybettik, her bir değeri kaybedişimizle sarsıldık ama yılmadık ve çoğaldıkça çoğaldık” denildi.
Cinayetleri işletenlerin amacının Kıbrıs’ta kendilerinin yarattığı düşmanlıkların devamını sağlamak ve bunun üzerinden de karanlık işlerini gizlemek olduğunun savunulduğu açıklamada, bu nedenle kin ve nefret duygularının geliştirildiği, uyduruk gerekçeler ve vatan haini söylemi ile cinayetler işlendiği, toplumun korkutularak sindirilmeye ve susturulmaya çalışıldığı belirtildi.
Temiz ve aydınlık bir toplum yaratmak için geçmişteki karanlık olaylarla yüzleşilmesi, gerçeklerin ortaya çıkmasının sağlanması ve öldürülen tüm yurtseverlerin itibarının iade edilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, yıllardır demokratikleşme ve sivilleşme mücadelesi verildiği hatırlatılarak, “Bunun ilk adımı da Anayasamızdaki Geçici 10. Maddenin kaldırılması olmalıdır” denildi.
“TOPLUM SUÇLULARI BİLİYOR”
Açıklamada, kamuoyuna yansıyan iddia ve itiraflarla birlikte ülkedeki faili meçhullerin de perdesinin aralandığı savunularak, toplumun suçluları bildiği belirtildi.
“Önemli olan Sayın Tatar başta olmak üzere hükümet ile ilgili kurumların ne yapacağıdır. Cinayetin aydınlığa kavuşturulması için somut adım atarak gerekenleri yapacak mısınız? Yoksa süreci yine zamana mı havale edeceksiniz?” diye sorulan açıklamada, Platformun Kıbrıs Türk toplumu adına konunun takipçisi olacağı vurgulandı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Yalnız Kutlu Adalı cinayeti değil, geçmişte gazete, siyasi parti ve Cumhurbaşkanlarının ofislerinde meydana gelen bombalamalar, kurşunlamalar ve linç girişimleri gibi karanlıkta kalan her olayın aydınlığa kavuşması adına baskı unsuru olmaya devam edeceğiz.
Bizleri sindirmeye, bastırmaya ve susturmaya çalışanların karşısında dünden daha da dik duracağız.
Susmadık, susmayacağız çünkü biz halkız, haklıyız. Unutmadık, unutturmayacağız. Çünkü bu memleket bizim.”
Açıklamanın ardından Kutlu Adalı’nın ölümünden önce yayımlanan “Sopa ve Sıpa” başlıklı son yazısı, TKP YG Örgütlenmeden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ersen Sururi tarafından okundu.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Haftalık gıda denetim sonuçları açıklandı

Published

on

By

Haftalık Gıda Denetim sonuçlarına göre ithal ürünlerden çeri domates, kiraz ve yerli domateste limit üstü bitki koruma ürünü; yerli ürünlerden ise sultani üzüm, asma yaprağı ve babutsada tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edildi.

İthal ürünlerden alınan 40 numunenin 38’i, yerli ürünlerden alınan 28 numunenin 23’ü temiz çıktı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 12-18 Temmuz tarihleri arasında ithal ve yerli ürünlerden alınan numuneler, Devlet Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen analizler sonucunda Avrupa Birliği pestisit limitlerine göre değerlendirildi.

İthal ürünlerden alınan 40 numunenin 38’i temiz çıkarken, limit üstü bitki koruma ürünü içeren iki numuneye rastlandı.

Limit üstü bitki koruma ürünü tespit edilen, REE Cahide Kılıç’a ait çeri domates firmanın isteği üzerine imha edilirken, SVS Tic. Ltd. ait kiraz ise firmanın isteği üzerine imha veya menşeine iade edilecek.

Yerli ürünlerden alınan 28 numunenin 23’ü temiz bulunurken, tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edilen 4, limit üstü bitki koruma ürünü tespit edilen 1 numuneye rastlandı.

Tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edilen, Yeşilyurt köyü sakini Serkan Keski’ye ait sultani üzüm, Yeşilyurt köyü sakini Şafak Kaşot’a ait asma yaprağı, Türkmenköy sakini Rüşdiye Gaziler’e ait babutsa ve Koruçam sakini Kadri Yakar’a ait domatesin imhasına karar verildi.

Tepebaşı köyü sakini Savaş Ozan’a ait domateste limit üstü bitki koruma ürünü tespit edildiğinden ürünün hasadı bir sonraki laboratuvar analizine kadar durduruldu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Meclis Başkanı Töre, Binali Yıldırım’ı kabul etti

Published

on

By

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıl dönümü kutlamaları kapsamında KKTC’de bulunan AK Parti Genel Başkan Vekili, eski TBMM Başkanlarından ve Türkiye Başbakanlardan Binali Yıldırım’ı kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’ndaki kabulde konuşan Başkan Töre, “20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’na gelene kadar geçen süreçte Türk milleti adına nöbet tuttuklarını, milli ve manevi değerleri koruduklarını” söyledi.

Bağımsızlığın ve Türkiye’nin güvencesinin kendileri açısından vazgeçilmez olduğunu belirten Töre, “Bugün yola devam ediyorsak bu sizlerin desteğiyledir” ifadelerini kullandı.

50 yataklı Saray Otel’den bugün 30 bin yataklı turizm tesislerine ulaşıldığını kaydeden Töre, eğitim alanında yapılan yatırımların da KKTC’nin özgül ağırlığını artırdığını dile getirdi.

Binali Yıldırım’ın gerek bakanlığı gerekse Başbakanlığı döneminde KKTC’ye verdiği desteği anımsatan Töre, yayıncılık alanında gelinen aşamanın da kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

-Yıldırım: “Gözümüz kulağımız burada”

AK Parti Genel Başkan Vekili, eski TBMM Başkanı ve eski başbakan Binali Yıldırım da, “Büyük bedeller ödenerek kazandığımız bağımsızlığımıza gözümüz gibi bakacağız. Türkiye’nin gözü kulağı hep buradadır. KKTC’de yaşayan kardeşlerimizin huzur ve güvenliği bizim için önemlidir. Türkiye’nin ve Doğu Akdeniz’in güvenliği KKTC’den başlar. Türkiye’de ne varsa burada olması için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hediye teatisinde bulunuldu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Başbakan Üstel, Türk Hava Kurumu heyetini kabul etti

Published

on

By

Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç’ı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakanlık’tan verilen bilgiye göre, kabulde konuşan Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu’nu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle KKTC’de görmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hava kurumlarının her devlet için önemi olduğuna işaret eden Üstel, “Bizler Kıbrıslı Türkler olarak 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’ndan önce Rum’un zulmü altında yaşayan bir toplumduk. Kıbrıs Türkü 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın ardından özgürlüğüne kavuştu. Devletimizi kurduk. Kurumlarımızı geliştirmeye başladık. Sporda yavaş yavaş federasyonlar kurmaya başladık ve bugünlere geldik” dedi.

KKTC’nin ambargolar ve izolasyonlar altında olduğuna dikkat çeken Başbakan Ünal Üstel, “Ülke gençliğimiz hava sporlarıyla da daha yakından tanışmaya başlamıştır. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteği ile gençlerimiz artık özellikle spor alanında bu engelleri aşmaktadır. Gençlerimiz uluslararası arenada hava sporlarıyla da bizi temsil edebilmektedir. Bizler de Hava Sporları Kurumumuzu daha ileriye götürmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Yeni yapılan Ercan Havalimanı ile ilgili de konuşan Başbakan Ünal Üstel, “Yeni Ercan havalimanı modern, çağdaş daha büyük uçakların inebileceği bir Havalimanı olmuştur. Ercan havalimanımız dünyaya açılan bir pencere olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç da “Bizler ekip olarak Türk Hava Kurumunu eski başarısına ulaştırmak için hep birlikte çalışıyoruz. Burada yapacağımız yeni protokollerle KKTC ile işbirliğimiz daha ileriye gidecektir” dedi.

Devamını Oku

Trending

Reklam