Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Dünya

Avrupa Pulu Yarışması’nda Türkiye’yi Akdeniz foku Badem temsil edecek

Avrupa Kamu Posta işletmecileri Birliği her yıl “En iyi Avrupa Pulu Yarışması” düzenliyor. Türkiye, “Nesli Tükenmekte Olan Ulusal Yaban Hayatı” konulu bu seneki yarışmaya “Akdeniz Foku” anma pulu ile katılıyor.

Published

on

Avrupa Kamu Posta işletmecileri Birliği düzenlendiği  “En iyi Avrupa Pulu Yarışması” için bu seneki konuyu “”Nesli Tükenmekte Olan Ulusal Yaban Hayatı” olarak belirledi.

Türkiye yarışmaya “Akdeniz Foku” anma pulu ile katılıyor ama bu, sıradan bir Akdeniz Foku değil. O yıllar önce ölmek üzereyken bulunup, tedavi edildikten sonra doğaya salınan ‘Badem’.

Badem ‘en iyi pul’ yarışmasında

2006 yılında ölmek üzereyken bulundu. Tedavi altına alındı, rehabilite edildikten sonra doğaya bırakıldı.

Sevimli Akdeniz foku Badem şimdi Türkiye’yi Avrupa’da pul yarışmasında temsil edecek. Yarışma için Badem’in seçilmesinin nedeni nesli tükenen Akdeniz fokları için farkındalık yaratmak.

PTT A.Ş. Değerli Kağıtlar Daire Başkanı Mehmet Orhon yarışma ile ilgili bilgi verdi.

“Avrupa Kamu İşletmeleri Posta İdareleri her yıl ‘Avrupa Anma Pulu Yarışması’ düzenlemektedir. Burada temayı Avrupa Posta İdareleri belirliyor. Bu yıl da ‘Nesli Tükenmekte Olan Ulusal Yaban Hayatı’ başlıklı bir tema belirlediler. Biz Akdeniz foku ile katılıyoruz. Bununla katılma nedenimiz Ege ve Akdeniz bölgesi kıyılarında ve insan yaşamının olmadığı yerlerde yaşıyor olması ve sadece 100 adet kalmış olması.”

PTT geçen sene ödül almıştı

Geçen sene “Tarihi Posta Yolları” temasıyla düzenlenen yarışmada altın pul ödülü Türkiye’ye gelmişti.

PTT, sevimli Akdeniz foku Badem’in çizimiyle katıldığı yarışmada bu sene de birinciliği elde etmeye kararlı.

Oylama 9 Eylül’e kadar devam ediyor

Birinciyi belirleyecek oylama çevrim içi yapılacak.

Oylama 9 Eylül tarihine kadar devam edecek.

Orhon. “Bademle gireceğimiz yarışmada mutlak surette  altın pul ödülünü alacağız. Vatandaşlarımızın bize destek olmasını istiyoruz. ‘ptt.gov.tr’ adresinden girip oy kullanırlarsa bizi mutlu ederler” diyerek vatandaşlardan istediği desteği dile getirdi.

Haber: Kamil Demir

Kamera: Şerif Tuluy

TRT

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Taliban, kaçak Afganlar için Türkiye’ye gelecek

Published

on

Afganistan’daki Taliban hakimiyetinden sonra ülkeyi terk eden Afganlar, İran sınırından farklı yollarla Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Taliban, Türk makamlarıyla konuya ilişkin ikili değerlendirmelerde bulunabilmek amacıyla Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığından bir grup heyetin önümüzdeki hafta içi Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı.

 

HEYET, AFGAN GÖÇMENLERİN SORUNLARINI ARAŞTIRACAK

Taliban’ın Göç ve Mülteciler Bakanlığından Türkiye’ye göndereceği heyet, Türkiye’deki Afgan göçmenler hakkında birtakım araştırmalarda bulunacak. Afgan kaçak göçmenlerin sorunlarının ve geri dönüş yollarının üzerinde duracak olan heyet, oluşturdukları raporları Taliban hükumetine bildirecek.

MOHAMMED ARSALA: TÜM SORUNLAR DİKKATE ALINACAK

Afganistan Göç ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala, konuya ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Bakan Yardımcısı Arsala, Taliban hükumetinin kaçak göçmenlerin Afganistan’a geri dönebilmesi için bütün yardımlara hazır olduğunu belirtti. Arsala, bugüne kadar Türkiye’deki Afgan göçmenlerin durumu ve dönüşleri konusunda Türkiye’yle yapılan resmi görüşmelerde hiçbir çözüme ulaşılamadığını vurguladı.

Türkiye, bugüne kadar 40 bin Afgan sığınmacıyı çeşitli sebeplerle Geri Gönderme Merkezi’yle sınır dışı etmişti.

Devamını Oku

Dünya

New York’ta maymun çiçeği nedeniyle OHAL ilan edildi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde maymun çiçeği nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

New York Valisi Kathy Hochul, maymun çiçeği salgını nedeniyle eyalette olağanüstü hal ilan etti.

Hochul yaptığı açıklamada, “New York eyletinin maymun çiçeği salgınıyla ilgili son verilerini inceledikten sonra, bu salgınla mücadele çabalarımızı güçlendirmek için olağanüstü hal ilan ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ABD’de tespit edilen her 4 maymun çiçeği vakasından birinin New York eyaletinde olduğu bilgisini paylaşan Hochul, “Ekibimle birlikte daha fazla aşı tedarik etmek, testleri artırmak ve halkı salgın sırasında nasıl güvende kalacakları konusunda sorumlu bir şekilde eğitmek için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Devamını Oku

Dünya

Nur Sultan’da aşı olmayanlar AVM’lere alınmayacak

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da bugünden itibaren koronavirüs aşısı olmayanların hafta içi de alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklandı.

Published

on

By

Nur Sultan Valilikten yapılan açıklamaya göre, başkentteki koronavirüsün yayılımını  kontrol altında tutmak amacıyla önlemler artırıldı. 

Hafta sonu yasağı genişletildi

Açıklamada, ev karantinasını ihlal edenlerin en fazla alışveriş ve eğlence merkezlerinde tespit edildiği belirtilerek, “Bu nedenle 8 Kasım’dan itibaren hafta içi de Nur Sultan’daki alışveriş ve eğlence merkezleri sadece ‘yeşil’ kategorideki vatandaşlara açık olacak” denildi.

Tam aşılıların sayısı 7 milyonu geçti

Ülke genelinde daha önce Covid-19 aşısı olmayanların hafta sonları alışveriş ve eğlence merkezlerine girişleri yasaklanmıştı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığının güncel verilerine göre, 19 milyon nüfusa sahip ülkede virüse karşı tam aşı olanların sayısı 7 milyon 674 bini geçti.

Ülkede son 24 saatte 1031 yeni vakanın görülmesiyle toplam vaka sayısı 950 bine yaklaştı. Ölenlerin sayısı 9 artarak 12 bin 259’a ulaştı.

TRT

Devamını Oku

Trending

Reklam