Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Özersay: Hükümet, Türkiye’de kovuşturma başlatılması için adım atmalı

Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan ‘adli yardımlaşma’ anlaşmasına dikkat çeken Özersay, Türkiye’de kovuşturma başlatılması için adım atılması gerek. Hükümet bu adımı atacak mı?

Published

on

Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan ‘adli yardımlaşma’ anlaşmasına dikkat çeken Özersay, Türkiye’de kovuşturma başlatılması için adım atılması gerek. Hükümet bu adımı atacak mı? Bu anlaşmaların bir manası olmalı” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda kürsüye çıkan Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Türkiye’de suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in YouTube hesabı üzerinden açıkladığı itiraf nitelikli iddialarıyla ilgili konuştu.

“BUNCA ZAMAN HERHANGİ BİR GELİŞME YAŞANMAMIŞTI”

Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili, bunca zaman yeni veri toplanmadığından dolayı herhangi bir gelişme yaşanmadığını ifade eden Özersay, Peker’in dün yayınladığı videoda ortaya attığı iddialarla ilgili yetkililerin ne yapacağının son derece önemli ve yaşamsal olduğunu kaydetti.

“ARTIK YENİ GELİŞMELER VAR”

Özersay, “Olaya bizzat tanıklık ettiğini söyleyen, azmettiricilerle bu konuyu konuştuğunu söyleyen biri var” diyerek, “Yeni gelişmeler vardır, yapılan açıklamaların hem yer, hem tarih hem de isim içerecek şekilde yapıldığını kimse gözardı edemez” şeklinde konuştu.

Özersay, “Azmettirenlerin isimleri verilmekte veya iddia edilmekte. Bunun araştırılması gerekir” ifadelerini kullanarak, “Bu insanların verilen görevi yerine getiremediği ifade edilen kişi dün Türkiye’de gözaltına alınmıştır” dedi.

“YOL KATEDİLMEZSE HÜKÜMETİN RAHATSIZ OLMASI GEREK”

Hem siyasi cinayet hem de uyuşturucu ve kara para aklama konularına KKTC’nin adının karışmasını “mide bulandırıcı” olarak niteleyen Özersay, hükümetin, böylesi iddiaların ortaya atılmasına rağmen yol kat edilmemesi halinde, bu durumdan rahatsız olması gerektiğini vurguladı.

“HERKESİN KENDİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI KESİNLİKLE ELZEMDİR”

“Herkesin kendi üzerine düşeni yapması kesinlikle elzemdir” diyen Özersay, “Sadece popülist laflarla, devlet yüceliğinden, halkın iradesinden bahsetmek yerine, tam da bu konularla ilgili olarak ciddi bir şekilde bunların üzerine gitmemiz gerek. Bu sabah itibariyle HP olarak bu konularda Polis Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduk” şeklinde konuştu.

TC İLE KKTC ARASINDA İMZALANAN ‘ADLİ YARDIMLAŞMA’ ANLAŞMASI

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan ‘adli yardımlaşma’ anlaşmasına dikkat çeken Özersay, söz konusu anlaşmanın 33’üncü maddesinde, taraflardan her birinin, taraf ülkesinde suç işleyip kendi ülkesine dönen öteki tarafla ilgili diğer tarafa ihbarda bulunabileceğini yazdığına işaret etti.

“TÜRKİYE’DE SORUŞTURMA AÇILMASI İÇİN HÜKÜMET ADIM ATMALI”

Adalı cinayetiyle ilgili “direktifin ne şekilde verildiği” ile ilgili bir iddianın ortada durduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de kovuşturma başlatılması için adım atılması gerek. Hükümet bu adımı atacak mı? Bu anlaşmaların bir manası olmalı” dedi.

“BİZİM TÜRKİYE’DEN TALEPTE BULUNMAMIZ GEREK. POLİSİN BU KONUDA GİRİŞİM YAPMASI GEREK”

Özersay, “İsmi geçenlerle ilgili hayatta olduklarına göre ve nerde oldukları bilindiğine göre soruşturma yapılmalı” diyerek, ortada tanıklık ettiğini söyleyen birinin olduğunu ifade etti, “Bizim Türkiye’den talepte bulunmamız gerek. Polisin bu konuda girişim yapması gerek” şeklinde konuştu.

MEVCUT POLİS GENEL MÜDÜRÜ VE YARDIMCISI, ADALI CİNAYETİNİN SORUŞTURMA GÖREVLİSİYDİ

Mevcut Polis Genel Müdürü’nün ve yardımcılarından birinin, Kutlu Adalı cinayetinin o dönemli soruşturma memuru olduğuna vurgu yapan Özersay, “Bu yeni gelişmelerin doğrudan doğruya sonucu etkileyebileceğini PGM Müdür ve yardımcısı biz söylemden çok rahat görebilecek durumdadır” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Haftalık gıda denetim sonuçları açıklandı

Published

on

By

Haftalık Gıda Denetim sonuçlarına göre ithal ürünlerden çeri domates, kiraz ve yerli domateste limit üstü bitki koruma ürünü; yerli ürünlerden ise sultani üzüm, asma yaprağı ve babutsada tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edildi.

İthal ürünlerden alınan 40 numunenin 38’i, yerli ürünlerden alınan 28 numunenin 23’ü temiz çıktı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 12-18 Temmuz tarihleri arasında ithal ve yerli ürünlerden alınan numuneler, Devlet Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen analizler sonucunda Avrupa Birliği pestisit limitlerine göre değerlendirildi.

İthal ürünlerden alınan 40 numunenin 38’i temiz çıkarken, limit üstü bitki koruma ürünü içeren iki numuneye rastlandı.

Limit üstü bitki koruma ürünü tespit edilen, REE Cahide Kılıç’a ait çeri domates firmanın isteği üzerine imha edilirken, SVS Tic. Ltd. ait kiraz ise firmanın isteği üzerine imha veya menşeine iade edilecek.

Yerli ürünlerden alınan 28 numunenin 23’ü temiz bulunurken, tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edilen 4, limit üstü bitki koruma ürünü tespit edilen 1 numuneye rastlandı.

Tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edilen, Yeşilyurt köyü sakini Serkan Keski’ye ait sultani üzüm, Yeşilyurt köyü sakini Şafak Kaşot’a ait asma yaprağı, Türkmenköy sakini Rüşdiye Gaziler’e ait babutsa ve Koruçam sakini Kadri Yakar’a ait domatesin imhasına karar verildi.

Tepebaşı köyü sakini Savaş Ozan’a ait domateste limit üstü bitki koruma ürünü tespit edildiğinden ürünün hasadı bir sonraki laboratuvar analizine kadar durduruldu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Meclis Başkanı Töre, Binali Yıldırım’ı kabul etti

Published

on

By

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıl dönümü kutlamaları kapsamında KKTC’de bulunan AK Parti Genel Başkan Vekili, eski TBMM Başkanlarından ve Türkiye Başbakanlardan Binali Yıldırım’ı kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’ndaki kabulde konuşan Başkan Töre, “20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’na gelene kadar geçen süreçte Türk milleti adına nöbet tuttuklarını, milli ve manevi değerleri koruduklarını” söyledi.

Bağımsızlığın ve Türkiye’nin güvencesinin kendileri açısından vazgeçilmez olduğunu belirten Töre, “Bugün yola devam ediyorsak bu sizlerin desteğiyledir” ifadelerini kullandı.

50 yataklı Saray Otel’den bugün 30 bin yataklı turizm tesislerine ulaşıldığını kaydeden Töre, eğitim alanında yapılan yatırımların da KKTC’nin özgül ağırlığını artırdığını dile getirdi.

Binali Yıldırım’ın gerek bakanlığı gerekse Başbakanlığı döneminde KKTC’ye verdiği desteği anımsatan Töre, yayıncılık alanında gelinen aşamanın da kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

-Yıldırım: “Gözümüz kulağımız burada”

AK Parti Genel Başkan Vekili, eski TBMM Başkanı ve eski başbakan Binali Yıldırım da, “Büyük bedeller ödenerek kazandığımız bağımsızlığımıza gözümüz gibi bakacağız. Türkiye’nin gözü kulağı hep buradadır. KKTC’de yaşayan kardeşlerimizin huzur ve güvenliği bizim için önemlidir. Türkiye’nin ve Doğu Akdeniz’in güvenliği KKTC’den başlar. Türkiye’de ne varsa burada olması için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hediye teatisinde bulunuldu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Başbakan Üstel, Türk Hava Kurumu heyetini kabul etti

Published

on

By

Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç’ı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakanlık’tan verilen bilgiye göre, kabulde konuşan Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu’nu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle KKTC’de görmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hava kurumlarının her devlet için önemi olduğuna işaret eden Üstel, “Bizler Kıbrıslı Türkler olarak 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’ndan önce Rum’un zulmü altında yaşayan bir toplumduk. Kıbrıs Türkü 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın ardından özgürlüğüne kavuştu. Devletimizi kurduk. Kurumlarımızı geliştirmeye başladık. Sporda yavaş yavaş federasyonlar kurmaya başladık ve bugünlere geldik” dedi.

KKTC’nin ambargolar ve izolasyonlar altında olduğuna dikkat çeken Başbakan Ünal Üstel, “Ülke gençliğimiz hava sporlarıyla da daha yakından tanışmaya başlamıştır. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteği ile gençlerimiz artık özellikle spor alanında bu engelleri aşmaktadır. Gençlerimiz uluslararası arenada hava sporlarıyla da bizi temsil edebilmektedir. Bizler de Hava Sporları Kurumumuzu daha ileriye götürmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Yeni yapılan Ercan Havalimanı ile ilgili de konuşan Başbakan Ünal Üstel, “Yeni Ercan havalimanı modern, çağdaş daha büyük uçakların inebileceği bir Havalimanı olmuştur. Ercan havalimanımız dünyaya açılan bir pencere olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç da “Bizler ekip olarak Türk Hava Kurumunu eski başarısına ulaştırmak için hep birlikte çalışıyoruz. Burada yapacağımız yeni protokollerle KKTC ile işbirliğimiz daha ileriye gidecektir” dedi.

Devamını Oku

Trending

Reklam