Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Tüzüğü’nde Turizm sektörü için değişiklik yapıldı

Published

on

Bakanlar Kurulu, Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Tüzüğü’nde turizm sektörüne verilecek işveren katkısı teşvikleri konusunda düzenleme yaptı.

Yerel İşgücü istihdamının Desteklenmesi (Değişiklik No:5) Tüzüğü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Değişiklik tüzüğünün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde başvuru yapan ve tüzüğün 5’inci maddesindeki koşulları taşıyan turizm sektöründe faaliyet gösteren işverenlere, tüzüğe uygun istihdam ettikleri her KKTC yurttaşı çalışanı için başvuru tarihinden itibaren altı ay süre ile çalışanları için yatırmak zorunda olduğu Sosyal Sigorta/Sosyal Güvenlik primlerinin işveren katkı payları ile İhtiyat Sandığı depozit yatırımları miktarı kadar teşvik ödemesi yapılacak.
Tüzükten, Oteller Encümeni’nden sınıflandırma belgesi almış Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’ne üye turistik tesisler ile işletme belgesi almış ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği’ne üye olan turizm ve seyahat acenteleri yararlanabilecek.

ÖZEL HAYATIN VE HAYATIN GİZLİ ALANININ KORUNMASI (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ
Cumhuriyetçi Türk Partisi grubuna bağlı bazı milletvekilleri “Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması (Değişiklik) Yasa Önerisi” hazırladı.
Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine sunulan öneriyle ilgili görüş ve önerilerin yirmi gün içinde yazılı olarak Meclis Başkanlığı’na iletilebileceği duyuruldu.
Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin genel gerekçesine göre öneri, esas yasasının 12’nci maddesinde düzenlenen, “Suç Oluşturmayan Haller” sınıflandırmalarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konuyla ilgili içtihatları çerçevesinde genişletilmesi ve KKTC Anayasası’nın 26’ncı maddesinde düzenlenen “Basın Özgürlüğü” kavramlarının bu yasada tam olarak karşılığını bulabilmesini amaçlıyor.

Yasa önerisinde, yasanın 12. maddesine yeni 4’üncü ve 5’inci fıkralar eklenerek şöyle değiştirilmesi öngörülüyor:
“(4) Bu Yasada yer alan hiç bir hüküm, bu Yasaya aykırı biçimde kaydedilmiş veya elde edilmiş olsa da, bir basın mensubunun veya kayıt kendisine ulaştırılmış herhangi bir kişinin, ele geçirilen haberleşmeye ilişkin veriyi, haberleşme içeriğini veya başka herhangi bir ses veya görüntü kaydını incelemesini engellemez. (5) Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konuyla ilgili içtihatları çerçevesinde, haberleşmenin gizliliğinin ve özel hayatın gizliliğinin ihlali niteliğinde sayılmayan bir fiili işleyen bir basın mensubunun veya herhangi bir kişinin böyle bir fiili bu Yasadaki herhangi bir hüküm uyarınca suç teşkil etmez.”

VASİYETNAMELER VE VERASET (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ
UBP İskele Milletvekili Yasemi Öztürk, Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy ve HP Gazimağusa Milletvekili Ayşegül Baybars’ın birlikte sundukları “Vasiyetnameler ve Veraset (Değişiklik) Yasa Önerisi” Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine sunuldu.
Yasa önerisiyle ilgili görüş ve önerilerin yirmi gün içinde Meclis Başkanlığı’na yazılı iletilmesi gerekiyor.
Kıbrıs’ta İngiliz döneminden kalma bir yasa olan Vasiyetnameler ve Veraset Yasası’nın günün şartlarına ve çağdaş hukuk normlarına göre değiştirilmesi ihtiyacıyla hazırlanan yasa önerisi, özellikle çocuklarla ilgili meşru ve gayrimeşru ayrımını kaldırarak bazı düzenlemeler içeriyor.

SANAYİ BÖLGESİNDEKİ BAZI YERLER LTB’YE DEVREDİLDİ
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki otoparklar ve yeşil alanlar Lefkoşa Türk Belediyesi’ne devredildi.
Bakanlar Kurulu, bu yöndeki kararı, tüm sanayi bölgelerindeki otopark ve yeşil alanların bağlı bulundukları belediyelerin sorumluluğunda olmasından dolayı aldı.

SAYAÇ YAZILIMI İÇİN ULUSLARARASI İHALEYE ÇIKILIYOR
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na sayaç yazılım programı temin edilmesi için Kamu İhale Yasası altında açık usulde ihaleye çıkılmasına karar verildi. İhaleye, KKTC’de kurulmuş olmayan işletmeler de katılabilecek.

SPOR FEDERASYONLARINA KATKI
Spor federasyonlarına kaleminden 4 eşit taksitte toplam 7 milyon 705 bin TL katkı yapılıyor.
Bakanlar Kurulu, Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı altında faaliyetlerini sürdüren Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’nun bu yöndeki kararını onayladı.
Spor federasyonlarına yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerini en iyi şekilde sürdürebilmeleri için bakanlık bütçesindeki katkı kaleminden 4 eşit taksitte toplam 7 milyon 705 bin TL katkı yapılmasına karar verildi.

ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE YENİ ASKERİ ATAŞE
KKTC Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşeliği kadrolarına 2019’da atanan Alb. Mehmet Ali Akbaş, P. Yb. Mahmut Şengil ve Per. Asb. Kd. Bçvş. Haşim Selvi’nin görev süreleri 2 Ağustos’ta sona ereceğinden yerlerine atama yapıldı.
P. Kur. Alb. Hüseyin Ulak’ın Askeri Ataşe, P. Kur. Yb. Adem Özgür Çetin’in Kara Ataşesi ve P. Asb. Kd. Bçvş. Umut Çalıcıoğlu’nun ise Askeri İdari Ataşe olarak 27 Temmuz’dan itibaren atanması onaylandı.

KAPALI MARAŞ AÇILIMI İÇİN BELEDİYEYE 950 BİN TL
Bakanlar Kurulu, Gazimağusa Belediyesi’nin Kapalı Maraş’ın açılım süreci kapsamında, bölgede yaptığı temizlik, bakım-onarım, peyzaj, sulama ve hizmet alımı işlerinin ödenebilmesi amacıyla gereksinim duyulan 950 bin TL’nin, bütçeden karşılanmasına karar verdi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Dağyolu (Fota) yolu tamir ediliyor

Published

on

By

Dağyolu (Fota) köyü yolunun tamiri ve genişletilmesi için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. arasında sözleşme imzalandı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, yolun bir ay sonra yenilenmiş bir şekilde halkın hizmetine sunulacağını belirtti.

Dağyolu (Fota) yolunun tamiratı için açılan ihalenin sonuçlanmasının ardından bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. direktörlerinden Gökay Köroğlu, sözleşmeye imza koydu.

İmzalanan sözleşme uyarınca, yol tamiratı için ihaleyi 9 milyon TL artı KDV bedeli ile kazanan Salih Köroğlu Construction Ltd., çalışmalarına bu hafta başlayacak. Çalışmalar kapsamında mevcut asfalt sökülecek, yolun tahribata uğramış kısımları tamir edilecek, yol genişliği 4 metreye çıkarılacak ve yeni asfalt serimi yapılacak.

Çalışma, Pınarbaşı-Şirinevler yolu üzerinde bulunan Dağyolu kavşağından Dağyolu köy girişine kadar olan 3.2 kilometrelik bölümde yürütülecek.

Devamını Oku

Kıbrıs

LTB Başkanı Harmancı, İzmir’de temaslar yaptı

Published

on

By

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı ve heyeti İzmir’de temaslarda bulundu. Harmancı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir ilçe belediyeleri ile iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, temasları sırasında LTB Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya Meclis Üyesi Ezcan Özsoy, Özlem Ünsal ve Öykü Akcan eşlik etti.

LTB’nin kardeş şehri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Başkan Harmancı, önceki dönemde İzmir ile kurulan bağların bu dönemde daha da güçlenmesini, daha somut iş birlikleri yaratılmasını ve böylece Ege ve Akdeniz’in dostluğunun tescil edilmesini arzu ettiğini söyledi.

LTB açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın da, Lefkoşa’nın İzmir’i ziyaretinden memnuniyet duyduklarını, bu dönemde Lefkoşa ile iş birliklerinin artarak devam edeceğini belirttiği aktarıldı.

Görüşmede, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, sosyokültürel iletişimin yanında, şehir planlaması, çevre sorunları ile mücadele, akıllı kentler yazılım ve teknolojileri, yapay zekâ, şehir tanıtımı ve yerel kalkınma stratejileri gibi konularda işbirliği geliştirmek için hemfikir oldu.

-Harmancı: “Bornova Belediyesi ile iş birlikleri yaparak somut işler ortaya çıkaracağız”

Bornova Belediyesi ziyaretinde LTB Başkanı Mehmet Harmancı, iki belediye arasındaki iş birliği arzusunun önemine değinerek, bu kapsamda somut çalışmaların ortaya çıkacağını kaydetti.

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki’nin de, “Bu iş birliklerinin iki belediye arasında bir kardeşlik köprüsü kuracağına inanıyorum ve somut işler gerçekleştirmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dediği aktarıldı.

LTB heyeti, Bornova Belediyesi ziyareti esnasında, Bornova sınırları içerisinde yer alan Arkeolojik Sit Alanı olan Yeşilova Höyüğü, Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922 Kurtuluş Günü’nde İzmir’i ilk defa gördüğü ve kahve içtiği yer olarak bilinen Belkahve Ata Anı Evi ve ihtiyaçlı yurttaşların alışverişi için oluşturulmuş olan Doğanlar Kent Market’i ziyaret etti.

-Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ile KKTC İzmir Başkonsolosluğu’na ziyaret

Harmancı ve heyeti ayrıca, Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ve KKTC İzmir Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti.

Harmancı ve heyeti ile Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, depremde hayatını kaybedenler için yaptırılmış olan anıtı ziyaret etti.

Temaslar kapsamında, Bayraklı Belediyesi’nin hayata geçirdiği 100. Yıl Zeka Oyunları ve Matematik Parkı da ziyaret edilerek LTB heyetine bilgiler aktarıldı.

Harmancı, temaslarını Konak Belediyesi Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve Balçova Belediyesi Başkanı Onur Yiğit’i ziyaret ederek tamamladı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Yarın yer yer sağanak yağış bekleniyor

Published

on

By

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, yarın yer yer sağanak yağış beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin tahmini hava raporuna göre, hava, yarından itibaren 22 Temmuz Pazartesi gününe kadar Alçak Basınç Sistemi ile periyodun ilk günlerinde üst atmosferdeki serin ve nemli, diğer günlerinde ise sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava yarın açık ve az bulutlu öğle saatleri iç kesimler parçalı bulutlu ve yer yer sağanak yağışlı, diğer günler ise açık ve az bulutlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimlerde 39 – 42 derece, sahillerde ise 34 – 37 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgâr, Güney ve Batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

Devamını Oku

Trending

Reklam