Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

“Engeli Yaşamak” fotoğraf sergisi açıldı

Published

on

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) üyelerinin çektiği fotoğraflardan oluşturulan “Engeli Yaşamak” adlı fotoğraf sergisi, dün akşam Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde izlenime açıldı.

Açılışına Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ve eşi Sibel Tatar’ın da katıldığı ve küratörlüğünü İsmail Gökçe’nin yaptığı sergide 25 fotoğrafçının 100 fotoğrafı sergilendi.

Kültür Dairesi’nin katkılarıyla hazırlanan sergi 19 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

FODER Başkanı Ramadan Gümüşok, Sergi Küratörü İsmail Gökçe ve Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve Cumhurbaşkanı’nın eşi Sibel Tatar’ın konuşma yaptığı sergi, “hayatın içinden”, “emek/üretim”, “spor-portreler”, “eğitim-öğretim”, “sevgi/şefkat”, “destek”, “portre” bölümlerinden oluşuyor.

Sibel Tatar serginin açılışında yaptığı konuşmada, serginin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, sergide emeği geçen FODER, Kültür Dairesi, Engelliler Federasyonu ve Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi’ni tebrik etti.

Sibel Tatar, Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi Başkanı Ahmet Akdeniz’in serginin hazırlanmasının her aşamasında sanatçıların yanında olduğunu belirterek, engelliler konusunda empati yaratıp, duyarlılığı yansıtmak için Cumhurbaşkanlığında toplantıların yapıldığını söyledi.

Engelliyi anlamak için empati yapmak gerektiğine işaret eden Sibel Tatar, engellilerin toplum içinde yaşadığı engellerin aşılması için gerekli çalışmalarda bulunup, kamuoyu oluşturmanın önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Sibel Tatar öncülüğünde düzenlenen 1.Engelli Hakları Çalıştayı’nda engellilerle ilgili fotoğrafların sergilendiğini dile getiren Sibel Tatar, fotoğraf sanatçılarının engellilerle ilgili empatiyi yaşayıp, engelli olarak yaşamayı başarılı bir şekilde yansıttığını vurguladı.

Engellilerin engelleri aşması ve daha rahat koşullarda yaşayabilmeleri için herkesin birlik olması ve engellilerle birlikte mücadele vermesi gerektiğini anlatan Sibel Tatar, serginin bu amaca hizmeti ettiğini ve bu mesajı verdiğini dile getirdi.

Fotoğrafın mesaj verme ve kamuoyu oluşturmada çok etkili olduğuna işaret eden Sibel Tatar, “Engelli arkadaşlarımız hiçbir zaman kendilerini yalnız hissetmesin, her zaman yanlarındayız” dedi.

Sergi küratörü İsmail Gökçe, açılışta yaptığı konuşmada, sergiyle ilgili bilgi vererek “Fotoğraf dünyayı değiştirmez ama bizim dünyaya bakışımızı değiştirir” dedi.

FODER Başkanı Ramadan Gümüşok da Engeli Yaşamak Fotoğraf Sergisi Projesi’nin Kültür Dairesi Müdürlüğü’nün Derneklere Yardım Tüzüğü kapsamında hazırlandığını söyledi.

10-16 Mayıs 2024 ‘’Engelliler Haftası’nda’’ farkındalık yaratmak amacı ile Derneğin, her yıl olduğu gibi yeni projeler ile üyelerimizin fotoğraf çalışmalarına yön vermeye devam ettiğini kaydeden Gümüşok, şu bilgileri verdi:

“Bu bağlamda fotoğrafta ülkemizdeki farklı engellerle yaşamak zorunda olan insanlarımızın yaşadığı zorlukların yanı sıra yaşamlarında elde ettikleri başarıları belgelemek ve bu proje ile toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Sergimiz Cumhurbaşkanlığı Engelliler komitesi, Lefkoşa Türk Belediyesi Engelliler Birimi ve Engelliler Federasyonu işbirliğinde, farklı alanlardaki engelli bireyleri konu alan fotoğraf çalışmalarından oluşmaktadır.”

Gümüşok, serginin daha önce 16 Mayıs’ta KKTC Cumhurbaşkanlığı 1. Engelli Hakları Çalıştayı kapsamında açıldığını da hatırlattı.

Diğer konuşmacılar da fotoğraf sergisinin engellilerle ilgili farkındalığı artırmaya katkısına işaret ederek duydukları memnuniyeti ifade etti.

Açılışta, sergiye katkıda bulunanlara plaketler de takdim edildi.

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Dağyolu (Fota) yolu tamir ediliyor

Published

on

By

Dağyolu (Fota) köyü yolunun tamiri ve genişletilmesi için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. arasında sözleşme imzalandı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, yolun bir ay sonra yenilenmiş bir şekilde halkın hizmetine sunulacağını belirtti.

Dağyolu (Fota) yolunun tamiratı için açılan ihalenin sonuçlanmasının ardından bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. direktörlerinden Gökay Köroğlu, sözleşmeye imza koydu.

İmzalanan sözleşme uyarınca, yol tamiratı için ihaleyi 9 milyon TL artı KDV bedeli ile kazanan Salih Köroğlu Construction Ltd., çalışmalarına bu hafta başlayacak. Çalışmalar kapsamında mevcut asfalt sökülecek, yolun tahribata uğramış kısımları tamir edilecek, yol genişliği 4 metreye çıkarılacak ve yeni asfalt serimi yapılacak.

Çalışma, Pınarbaşı-Şirinevler yolu üzerinde bulunan Dağyolu kavşağından Dağyolu köy girişine kadar olan 3.2 kilometrelik bölümde yürütülecek.

Devamını Oku

Kıbrıs

LTB Başkanı Harmancı, İzmir’de temaslar yaptı

Published

on

By

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı ve heyeti İzmir’de temaslarda bulundu. Harmancı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir ilçe belediyeleri ile iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, temasları sırasında LTB Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya Meclis Üyesi Ezcan Özsoy, Özlem Ünsal ve Öykü Akcan eşlik etti.

LTB’nin kardeş şehri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Başkan Harmancı, önceki dönemde İzmir ile kurulan bağların bu dönemde daha da güçlenmesini, daha somut iş birlikleri yaratılmasını ve böylece Ege ve Akdeniz’in dostluğunun tescil edilmesini arzu ettiğini söyledi.

LTB açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın da, Lefkoşa’nın İzmir’i ziyaretinden memnuniyet duyduklarını, bu dönemde Lefkoşa ile iş birliklerinin artarak devam edeceğini belirttiği aktarıldı.

Görüşmede, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, sosyokültürel iletişimin yanında, şehir planlaması, çevre sorunları ile mücadele, akıllı kentler yazılım ve teknolojileri, yapay zekâ, şehir tanıtımı ve yerel kalkınma stratejileri gibi konularda işbirliği geliştirmek için hemfikir oldu.

-Harmancı: “Bornova Belediyesi ile iş birlikleri yaparak somut işler ortaya çıkaracağız”

Bornova Belediyesi ziyaretinde LTB Başkanı Mehmet Harmancı, iki belediye arasındaki iş birliği arzusunun önemine değinerek, bu kapsamda somut çalışmaların ortaya çıkacağını kaydetti.

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki’nin de, “Bu iş birliklerinin iki belediye arasında bir kardeşlik köprüsü kuracağına inanıyorum ve somut işler gerçekleştirmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dediği aktarıldı.

LTB heyeti, Bornova Belediyesi ziyareti esnasında, Bornova sınırları içerisinde yer alan Arkeolojik Sit Alanı olan Yeşilova Höyüğü, Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922 Kurtuluş Günü’nde İzmir’i ilk defa gördüğü ve kahve içtiği yer olarak bilinen Belkahve Ata Anı Evi ve ihtiyaçlı yurttaşların alışverişi için oluşturulmuş olan Doğanlar Kent Market’i ziyaret etti.

-Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ile KKTC İzmir Başkonsolosluğu’na ziyaret

Harmancı ve heyeti ayrıca, Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ve KKTC İzmir Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti.

Harmancı ve heyeti ile Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, depremde hayatını kaybedenler için yaptırılmış olan anıtı ziyaret etti.

Temaslar kapsamında, Bayraklı Belediyesi’nin hayata geçirdiği 100. Yıl Zeka Oyunları ve Matematik Parkı da ziyaret edilerek LTB heyetine bilgiler aktarıldı.

Harmancı, temaslarını Konak Belediyesi Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve Balçova Belediyesi Başkanı Onur Yiğit’i ziyaret ederek tamamladı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Yarın yer yer sağanak yağış bekleniyor

Published

on

By

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, yarın yer yer sağanak yağış beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin tahmini hava raporuna göre, hava, yarından itibaren 22 Temmuz Pazartesi gününe kadar Alçak Basınç Sistemi ile periyodun ilk günlerinde üst atmosferdeki serin ve nemli, diğer günlerinde ise sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava yarın açık ve az bulutlu öğle saatleri iç kesimler parçalı bulutlu ve yer yer sağanak yağışlı, diğer günler ise açık ve az bulutlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimlerde 39 – 42 derece, sahillerde ise 34 – 37 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgâr, Güney ve Batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

Devamını Oku

Trending

Reklam