Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

Ertuğrul Oğlu: “Barış Gücü, Rumlara hizmet ediyor”

Published

on

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi tarafından “Kıbrıs ve Akdeniz” konulu panel düzenlendi.GAÜ’den verilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen panel, çevrimiçi formatında yapıldı.

GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ulvi Keser moderatörlüğündeki panele, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ersoy Önder, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Enver Gülseven, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Hasibe Vehbi Şahoğlu, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sadık Akyar katıldı.Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, panelde, Kıbrıs sorunu ve çözümü konusunda akademisyenlerden ve öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, “son dönemde Dışişleri Bakanlığı’na bağlı yurtdışındaki bazı fahri temsilcilerle ilgili düzenlemeye gidilmesi” konusunda açıklamalarda bulundu.Ertuğruloğlu, açıklamaya göre, konuyla ilgili şunları kaydetti:“Biz Bakanlıkta üst düzey yöneticilerle geçen haftalarda fahri konsoloslukların değerlendirilmesi konusunda bir toplantı yaptık. Uzun yıllardan beri görevli olduğu kağıt üzerinde görülen ama bakanlığımızla hiç bir irtibatı olmadığı noktasından hareketle bütün yapının gözden geçirilmesi gerektiği konusunda mutabakat sağlamıştık. Tam da bunun üzerine Düsseldorf Fahri Temsilcisi ile ilgili bir problem gündeme geldi. Sosyal medyada ülkemize zarar verici boyutlara gelen olaylar yaşanmaya başladı. Bakanlar Kuruluna genelge gönderilerek Düsseldorf Fahri Konsolosunu görevden aldık ve bu olayın ardından biz bütün fahri temsilcilikleri değerlendirmeye alarak tekrardan yeni atanmalar konusunda çalışmalara başladık.”“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM”İki devletli çözüm konusunda, Kıbrıs’ın geleceği hakkında da açıklamalarda bulunan Ertuğruloğlu, şöyle devam etti:“53 yılımızı bize boşuna harcattılar. Hiçbir başarı şansı olmayan bir müzakere sürecini bize empoze ettiler. Bir müzakerenin başarı sansı olması için eşitler arasında olması gerekir.

Eşitlik temelinde bir müzakere süreci yürütüldüğü iddia edilerek tamamen eşitsizlik temelinde olan bir süreçte bizi bağladılar ve Kıbrıs Türk halkı da bu süreçten bir netice bekleyerek, her aşamasında da hayal kırıklığına uğrayarak sözde bizimle ortak olma düşüncesi ile masaya gelen Rum tarafının bizim üzerimizde ambargo uyguladığı unutularak, hiç de sağlıklı olmayan bir müzakere sürecinden bugünlere geldik.Bana göre artık doğru noktalara gelinmeye başlandı. Bazı siyasi muhalifler bu konularda fazla eleştiri yapıyorlar. Halkının egemenliğini savunmanın ve devletin eşit uluslararası statüsünü savunmanın suç olarak görüldüğü bir başka ülke varsa göstersinler. KKTC’nin varlığını, çözümün önünde engel diye gören bir zihniyetle KKTC’yi sağlıklı bir çözüme götürme söz konusu olamaz.KKTC’nin en öncelikli görevi kendi evini düzene sokmasıdır. Bizim dış politikada yaşadığımız sorunların temel nedeni ve Kıbrıs Türk halkının dış siyasete olan ilgisizliği, inancını yitirmiş olmasının nedeni KKTC iç siyasetinin vatandaşlarını memnun etmemiş olmasıdır.”Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BM’nin Barış Gücü olarak adada sürdüğü askeri misyonu hakkında da açıklamalarda bulundu.Ertuğruloğlu, Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasını en fazla destekleyen tarafın Rum tarafı ve Yunanistan olduğunu ifade ederek, “Barış Gücü’ne bütçe desteği yapan taraflarda Rumlar ve Yunanlardır” dedi.

Rum tarafının “Kıbrıs konusu 1974 yılında başladı” dediğini, ancak 1964’ten beridir Barış Gücü askerlerinin adada bulunduğuna işaret eden Ertuğruloğlu, uluslararası arenanın dikkatini Kıbrıs sorununa odaklattıkları sürece zamanın kendilerine çalıştıklarına inandıklarını, kendilerine “Kıbrıs Cumhuriyeti” diye BM’ye üye oldukları noktasından hareket ederek, üye devletin iddia ettiği “işgal ve istila” propagandasının da devam edeceğine inandıklarını anlattı.“BARIŞ GÜCÜ, RUMLARA HİZMET EDİYOR”Ertuğruloğlu, “Barış Gücü, Rumlara hizmet ediyor.

Barış Gücü askerlerinin adadaki görev sürelerinin uzatılması kararları alınırken KKTC ile görüşme bile yapılmıyor. Çünkü BM, KKTC’yi ayrı bir devlet olarak bile tanımıyor. Dolayısıyla ‘bu askeri varlığın sonlandırması gerekir’ diye BM’ye karar empoze etme olasılığımız maalesef yok. Biz topu uluslararası camianın sahasına attık. Karar artık uluslararası camianındır.

Ya yanlış olana devam edilecek ya da Kıbrıs Türküne yaptıkları haksızlığa son verme kararlılığı ile yola devam edecekler” dedi.“İngiltere ve KKTC ortak düşünce olasılığı” hakkında da açıklamada bulunan Ertuğruloğlu, bu konuda şunları kaydetti:“İngiltere, Kıbrıs konusunun ilk gününden itibaren uluslararası arenada yanlış teşhisle algılanmasına sebep olan ülkedir. Çünkü İngiltere adada ki iki tane egemen üs bölgesinin esiridir. Bu üs bölgeler İngiltere için çok önemlidir.

İngiltere, Rum tarafını kızdıracak bir karar verdiği durumda Güney Kıbrıs’ta kendileri aleyhine büyük sorunlar çıkacağını biliyor. İngiltere’de yaşayan çok fazla Kıbrıs Türkü olmasına rağmen, Kıbrıs Türkü’nün hatırına İngiltere başını ağrıtacak bir ülke değil. Dolayısıyla direkt KKTC’den uçuş olsun, Kıbrıs konusunda Türkleri destekleyen bile olsa, açık açık belli edeceğini düşünmüyorum…

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Haftalık gıda denetim sonuçları açıklandı

Published

on

By

Haftalık Gıda Denetim sonuçlarına göre ithal ürünlerden çeri domates, kiraz ve yerli domateste limit üstü bitki koruma ürünü; yerli ürünlerden ise sultani üzüm, asma yaprağı ve babutsada tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edildi.

İthal ürünlerden alınan 40 numunenin 38’i, yerli ürünlerden alınan 28 numunenin 23’ü temiz çıktı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 12-18 Temmuz tarihleri arasında ithal ve yerli ürünlerden alınan numuneler, Devlet Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen analizler sonucunda Avrupa Birliği pestisit limitlerine göre değerlendirildi.

İthal ürünlerden alınan 40 numunenin 38’i temiz çıkarken, limit üstü bitki koruma ürünü içeren iki numuneye rastlandı.

Limit üstü bitki koruma ürünü tespit edilen, REE Cahide Kılıç’a ait çeri domates firmanın isteği üzerine imha edilirken, SVS Tic. Ltd. ait kiraz ise firmanın isteği üzerine imha veya menşeine iade edilecek.

Yerli ürünlerden alınan 28 numunenin 23’ü temiz bulunurken, tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edilen 4, limit üstü bitki koruma ürünü tespit edilen 1 numuneye rastlandı.

Tavsiye dışı bitki koruma ürünü tespit edilen, Yeşilyurt köyü sakini Serkan Keski’ye ait sultani üzüm, Yeşilyurt köyü sakini Şafak Kaşot’a ait asma yaprağı, Türkmenköy sakini Rüşdiye Gaziler’e ait babutsa ve Koruçam sakini Kadri Yakar’a ait domatesin imhasına karar verildi.

Tepebaşı köyü sakini Savaş Ozan’a ait domateste limit üstü bitki koruma ürünü tespit edildiğinden ürünün hasadı bir sonraki laboratuvar analizine kadar durduruldu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Meclis Başkanı Töre, Binali Yıldırım’ı kabul etti

Published

on

By

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıl dönümü kutlamaları kapsamında KKTC’de bulunan AK Parti Genel Başkan Vekili, eski TBMM Başkanlarından ve Türkiye Başbakanlardan Binali Yıldırım’ı kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’ndaki kabulde konuşan Başkan Töre, “20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’na gelene kadar geçen süreçte Türk milleti adına nöbet tuttuklarını, milli ve manevi değerleri koruduklarını” söyledi.

Bağımsızlığın ve Türkiye’nin güvencesinin kendileri açısından vazgeçilmez olduğunu belirten Töre, “Bugün yola devam ediyorsak bu sizlerin desteğiyledir” ifadelerini kullandı.

50 yataklı Saray Otel’den bugün 30 bin yataklı turizm tesislerine ulaşıldığını kaydeden Töre, eğitim alanında yapılan yatırımların da KKTC’nin özgül ağırlığını artırdığını dile getirdi.

Binali Yıldırım’ın gerek bakanlığı gerekse Başbakanlığı döneminde KKTC’ye verdiği desteği anımsatan Töre, yayıncılık alanında gelinen aşamanın da kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

-Yıldırım: “Gözümüz kulağımız burada”

AK Parti Genel Başkan Vekili, eski TBMM Başkanı ve eski başbakan Binali Yıldırım da, “Büyük bedeller ödenerek kazandığımız bağımsızlığımıza gözümüz gibi bakacağız. Türkiye’nin gözü kulağı hep buradadır. KKTC’de yaşayan kardeşlerimizin huzur ve güvenliği bizim için önemlidir. Türkiye’nin ve Doğu Akdeniz’in güvenliği KKTC’den başlar. Türkiye’de ne varsa burada olması için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hediye teatisinde bulunuldu.

Devamını Oku

Kıbrıs

Başbakan Üstel, Türk Hava Kurumu heyetini kabul etti

Published

on

By

Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç’ı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakanlık’tan verilen bilgiye göre, kabulde konuşan Başbakan Ünal Üstel, Türk Hava Kurumu’nu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle KKTC’de görmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hava kurumlarının her devlet için önemi olduğuna işaret eden Üstel, “Bizler Kıbrıslı Türkler olarak 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’ndan önce Rum’un zulmü altında yaşayan bir toplumduk. Kıbrıs Türkü 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın ardından özgürlüğüne kavuştu. Devletimizi kurduk. Kurumlarımızı geliştirmeye başladık. Sporda yavaş yavaş federasyonlar kurmaya başladık ve bugünlere geldik” dedi.

KKTC’nin ambargolar ve izolasyonlar altında olduğuna dikkat çeken Başbakan Ünal Üstel, “Ülke gençliğimiz hava sporlarıyla da daha yakından tanışmaya başlamıştır. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteği ile gençlerimiz artık özellikle spor alanında bu engelleri aşmaktadır. Gençlerimiz uluslararası arenada hava sporlarıyla da bizi temsil edebilmektedir. Bizler de Hava Sporları Kurumumuzu daha ileriye götürmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Yeni yapılan Ercan Havalimanı ile ilgili de konuşan Başbakan Ünal Üstel, “Yeni Ercan havalimanı modern, çağdaş daha büyük uçakların inebileceği bir Havalimanı olmuştur. Ercan havalimanımız dünyaya açılan bir pencere olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç da “Bizler ekip olarak Türk Hava Kurumunu eski başarısına ulaştırmak için hep birlikte çalışıyoruz. Burada yapacağımız yeni protokollerle KKTC ile işbirliğimiz daha ileriye gidecektir” dedi.

Devamını Oku

Trending

Reklam