Connect with us
Örnek Resim Örnek Resim

Kıbrıs

“TÜRKİYE VE KKTC ARASINDAKİ İLİŞKİLER HER ALANDA GÜÇLENDİ”

Published

on

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve Üsküdar Belediyesi Gençlik Meclisi üyesi gençlerle çevrim içi bağlantıda bir araya gelerek Gençlik Meclisi Siyaset Okulu’nun dönem sonu dersine katıldı ve soruları yanıtladı.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine ziyaret ederek temaslarda bulunan bir kişi olduğunu lakin yaşanan Covid 19 salgını nedeniyle Türkiye’deki yetkililerle çevrim içi bağlantılar üzerinden temaslarına devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, pandemi sonrası Üsküdar’ı ziyaret etme arzusunu dile getirdi.“KIBRIS; GİRİT VE RODOS GİBİ OLMAMIŞTIR”İstanbul’da yaşadığı yıllarda, Ortaköy’de oturduğu dairesinden her gün Üsküdar’ı izlediğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’de çalıştığı yıllarda yaşadığı deneyimlere ve biriktirdiği dostluklara vurgu yaparak İstanbul’un yaşamında yer ettiği önemin altını çizdi.

Dönemin Türkiye Başbakanı Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yu yad ederek 1960 Antlaşması’yla Kıbrıslı Türklerin Türkiye’nin garantörlüğüne kavuştuğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkı sayesinde Kıbrıs’ın Yunan adası olmasının önüne geçildiğini vurgulayarak “Kıbrıs son kaleydi. Bu sayede Kıbrıs; Girit ve Rodos gibi olmamıştır. Bu sayede hayalleri olan Büyük Yunanistan’ın yaratılmasına geçit vermedik” dedi.Türkiye’nin Kıbrıs’a yaptığı Mutlu Barış Harekâtı sayesinde Kıbrıslı Türklerin özgürlüğüne kavuştuğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, tek egemenliğin olduğu federasyonun, Kıbrıslı Türkleri azınlığa düşürerek Türkiye’yi adadan uzaklaştıracak büyük bir operasyon ve siyasetin ürünü olduğunun altını çizdi.

“TÜRKİYE VE KKTC ARASINDAKİ İLİŞKİLER HER ALANDA GÜÇLENDİ”

Türkiye ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarıyla ilgili haklarına, mavi vatan ve hava sahasındaki egemenlik haklarına sahip çıkılmasının önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Halkı’nın Türkiye’yle gönül ve kader birliği içerisinde kopmaz bir birlikteliğe sahip olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı olarak göreve gelmesinin ardından Türkiye ve KKTC arasındaki ilişkilerin her alanda güçlendiğinin altını çizdi.

“KIBRIS’TA ARTIK EGEMEN EŞİTLİĞE DAYALI İKİ DEVLETLİ BİR ÇÖZÜM GEREK”

Gelinen aşamanın Kıbrıs’ta artık egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözümü gerektirdiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Anavatan Türkiye’nin tam desteğini her zaman arkasında hissettiğinin altını çizerek gelecekte de KKTC devletinin yaşayacağına inanç belirtti.Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenliği ve bekasının Türkiye’yle iyi ilişkiler kurulmasından geçtiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye ile tam bir fikir ve eylem birlikteliği içerisinde, Kıbrıs’ta artık egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözümün savunularak dünyaya anlatılmasının KKTC-TC ilişkilerini bir başka boyuta taşıdığını ifade etti.

“GENÇLERLE BİRLİKTE DAVAMIZ DAHA DA GÜÇLENİR”

Kıbrıslı Türklerin en az Kıbrıslı Rumlar kadar egemen haklara sahip olduğunu ve kendi kendini yönetme hakkından asla vazgeçmeyeceğine dikkat çekerek “Gençlerle birlikte davamız daha da güçlenir. Gençlerimize milli bilinci aşılamak ve yaşananları anlatmak fevkalade önemlidir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu bağlamda, Üsküdar Belediyesi Gençlik Meclisi üyesi gençlerle çevrimiçi bağlantıda bir araya gelerek gündeme dair değerlendirmelerde bulunmaktan duyduğu mutluluğun altını çizdi.

“DOĞU AKDENİZ’DEKİ HAKKIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”  

KKTC’nin sahil şeritleri hasebiyle Doğu Akdeniz’deki egemenlik haklarından vazgeçemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının paylaşımında Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hakimiyetinin Türkiye ve Libya arasında yapılan antlaşma ile daha da güçlendiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Tatar, hava sahasındaki egemenlik haklarının ülkenin güvenliği ve bölgedeki Türk-Yunan dengesi için önemli olduğunu kaydetti.

“RADİKAL AKIMLAR AĞIRLIK KAZANDI… BİZ BU OYUNA GELMEYECEĞİZ”Rum tarafındaki radikal akımların da ağırlık kazandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafındaki milliyetçi eğitim sistemi nedeniyle, özellikle gençler tarafından bu radikal akımlara daha fazla destek verildiğine işaret etti.Güney’deki seçimlerin sonucunda Yunan hayranlığı ve EOKA zihniyetinin yeniden canlandığının gözlemlendiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, tüm bu değerlendirmeler ışığında egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözümün ne kadar gerçekçi olduğunun bir kere daha ortaya çıktığının altını çizerek Kıbrıs Rum tarafının amacının Kıbrıslı Türkleri boyundurukları altına almak olduğuna dikkat çekti.Cumhurbaşkanı Ersin Tatar “Biz bu oyuna gelmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“ÖNÜMÜZ BUNDAN SONRA DAHA AÇIK OLACAKTIR”Türkiye dışında birçok Türki ve Müslüman ülkelerle geliştirilen kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkilere değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.Cumhurbaşkanı Tatar, “Önümüz bundan sonra daha açık olacaktır. Yeter ki haklarımıza, devletimize ve geleceğimize sahip çıkalım” diye konuştu. Direkt uçuşun önem ve gerekliliğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin birçok alandaki gelişiminin, direkt uçuşların da başlamasıyla bir cazibe unsuru olacağına işaret etti

Devamını Oku
Yorum Yapabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıbrıs

Dağyolu (Fota) yolu tamir ediliyor

Published

on

By

Dağyolu (Fota) köyü yolunun tamiri ve genişletilmesi için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. arasında sözleşme imzalandı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, yolun bir ay sonra yenilenmiş bir şekilde halkın hizmetine sunulacağını belirtti.

Dağyolu (Fota) yolunun tamiratı için açılan ihalenin sonuçlanmasının ardından bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Salih Köroğlu Construction Ltd. direktörlerinden Gökay Köroğlu, sözleşmeye imza koydu.

İmzalanan sözleşme uyarınca, yol tamiratı için ihaleyi 9 milyon TL artı KDV bedeli ile kazanan Salih Köroğlu Construction Ltd., çalışmalarına bu hafta başlayacak. Çalışmalar kapsamında mevcut asfalt sökülecek, yolun tahribata uğramış kısımları tamir edilecek, yol genişliği 4 metreye çıkarılacak ve yeni asfalt serimi yapılacak.

Çalışma, Pınarbaşı-Şirinevler yolu üzerinde bulunan Dağyolu kavşağından Dağyolu köy girişine kadar olan 3.2 kilometrelik bölümde yürütülecek.

Devamını Oku

Kıbrıs

LTB Başkanı Harmancı, İzmir’de temaslar yaptı

Published

on

By

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı ve heyeti İzmir’de temaslarda bulundu. Harmancı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir ilçe belediyeleri ile iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, temasları sırasında LTB Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya Meclis Üyesi Ezcan Özsoy, Özlem Ünsal ve Öykü Akcan eşlik etti.

LTB’nin kardeş şehri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Başkan Harmancı, önceki dönemde İzmir ile kurulan bağların bu dönemde daha da güçlenmesini, daha somut iş birlikleri yaratılmasını ve böylece Ege ve Akdeniz’in dostluğunun tescil edilmesini arzu ettiğini söyledi.

LTB açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın da, Lefkoşa’nın İzmir’i ziyaretinden memnuniyet duyduklarını, bu dönemde Lefkoşa ile iş birliklerinin artarak devam edeceğini belirttiği aktarıldı.

Görüşmede, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, sosyokültürel iletişimin yanında, şehir planlaması, çevre sorunları ile mücadele, akıllı kentler yazılım ve teknolojileri, yapay zekâ, şehir tanıtımı ve yerel kalkınma stratejileri gibi konularda işbirliği geliştirmek için hemfikir oldu.

-Harmancı: “Bornova Belediyesi ile iş birlikleri yaparak somut işler ortaya çıkaracağız”

Bornova Belediyesi ziyaretinde LTB Başkanı Mehmet Harmancı, iki belediye arasındaki iş birliği arzusunun önemine değinerek, bu kapsamda somut çalışmaların ortaya çıkacağını kaydetti.

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki’nin de, “Bu iş birliklerinin iki belediye arasında bir kardeşlik köprüsü kuracağına inanıyorum ve somut işler gerçekleştirmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dediği aktarıldı.

LTB heyeti, Bornova Belediyesi ziyareti esnasında, Bornova sınırları içerisinde yer alan Arkeolojik Sit Alanı olan Yeşilova Höyüğü, Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922 Kurtuluş Günü’nde İzmir’i ilk defa gördüğü ve kahve içtiği yer olarak bilinen Belkahve Ata Anı Evi ve ihtiyaçlı yurttaşların alışverişi için oluşturulmuş olan Doğanlar Kent Market’i ziyaret etti.

-Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ile KKTC İzmir Başkonsolosluğu’na ziyaret

Harmancı ve heyeti ayrıca, Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi, Balçova Belediyesi ve KKTC İzmir Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti.

Harmancı ve heyeti ile Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, depremde hayatını kaybedenler için yaptırılmış olan anıtı ziyaret etti.

Temaslar kapsamında, Bayraklı Belediyesi’nin hayata geçirdiği 100. Yıl Zeka Oyunları ve Matematik Parkı da ziyaret edilerek LTB heyetine bilgiler aktarıldı.

Harmancı, temaslarını Konak Belediyesi Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve Balçova Belediyesi Başkanı Onur Yiğit’i ziyaret ederek tamamladı.

Devamını Oku

Kıbrıs

Yarın yer yer sağanak yağış bekleniyor

Published

on

By

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, yarın yer yer sağanak yağış beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin tahmini hava raporuna göre, hava, yarından itibaren 22 Temmuz Pazartesi gününe kadar Alçak Basınç Sistemi ile periyodun ilk günlerinde üst atmosferdeki serin ve nemli, diğer günlerinde ise sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava yarın açık ve az bulutlu öğle saatleri iç kesimler parçalı bulutlu ve yer yer sağanak yağışlı, diğer günler ise açık ve az bulutlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimlerde 39 – 42 derece, sahillerde ise 34 – 37 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgâr, Güney ve Batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

Devamını Oku

Trending

Reklam